+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Rola psychologa w okresie ciąży

Ciąża to emocjonalnie bardzo burzliwy czas dla całej rodziny. Huśtawki emocjonalne, dolegliwości fizyczne czy problemy ze snem nie ułatwiają czasem cieszenia się okresem ciąży. Na samopoczucie przyszłych rodziców mogą mieć wpływ nie tylko hormony, ale również liczne czynniki sytuacyjne czy te związane z relacją z bliskimi. W trakcie ciąży psycholog może odegrać bardzo ważną rolę pomagając zarówno samej pacjentce jak również jej rodzinie.

Pomoc psychologa przyszłej mamie

Spotkania psychologa z kobietą w ciąży to najczęściej praca nastawiona na zmniejszenie odczuwanego lęku zarówno tego przed porodem jak i innymi, na początku trudnymi do określenia obawami. Dzięki takim spotkaniom przyszła mama wspólnie z psychologiem zastanowi się, z czym te lęki i obawy są związane i jak sobie z nimi radzić. Bardzo często to właśnie ta wiedza dotycząca przyczyn lęku i strategii radzenia sobie z nimi powoduje jego zmniejszenie.

Pomoc psychologa to również możliwość zrozumienia swojego ciała i psychiki, które przecież w okresie ciąży mogą bardzo się zmienić. Są niekontrolowane emocje, ciało wygląda inaczej niż przed ciążą, co może wpływać na znaczne obniżenie własnej wartości, a to z kolei może pogłębić lęk przed tym czy sobie poradzę jako mama, kiedy maluszek już się urodzi. Terapia to również moment kiedy bardzo często kobiety po raz pierwszy mogą otwarcie powiedzieć, jak bardzo cieszą się, że są w ciąży, ale również jak bardzo czasem mają dość tego stanu, że się boją, czują złość czasem niechęć do partnera i dziecka. To bardzo ważny moment w terapii, który pomaga stanąć z boku i popatrzeć na siebie obiektywnie, zrozumieć, że żadna sytuacja nie jest czarno biała, zawsze jest coś pośrodku. A tym środkiem często są emocje, sprzeczne, raz pozytywne, raz negatywne, ale ludzkie. I każdy z nas ma do tego prawo, również kobieta, która spodziewa się dziecka.

emocje w ciąży wsparcie psychologa

Ciąża to również czas wspomnień o własnym dzieciństwie. Pojawiają się obrazy z dzieciństwa, jeszcze większa niż dotychczas potrzeba zaopiekowania, zwrócenia na siebie uwagi, zależności. Czasem do głosu dochodzi to co latami było skrywane. Lęki związane z dzieciństwem, niezaspokojone potrzeby czy tęsknota za własnymi rodzicami i dziadkami. Takie wspomnienia, choć skryte są bardzo silne, bo pokazują najbardziej pierwotne i podstawowe ludzkie potrzeby. Czasem rozmowa z psychologiem może pomóc dojść tym potrzebom do głosu, wyrazić je głośno i stopniowo uporać się z nimi.

Psycholog odgrywa również bardzo ważną rolę w prewencji zaburzeń psychicznych zarówno w ciąży jak i w połogu. Kobiety, które przed zajściem w ciążę cierpiały na depresję, chorobę dwubiegunową czy odczuwały silne lęki lub w bliskiej rodzinie ktoś cierpiał na zaburzenia psychiczne, powinny w okresie ciąży szczególnie na siebie uważać. Wsparcie psychologa może pomóc w porę zauważyć niepokojące objawy świadczące na przykład o rozpoczynającej się depresji już w ciąży. Jak w każdej chorobie bardzo istotny jest czas, moment, w którym objawy zostaną zauważone i leczone. Prewencja w ciąży, to również mniejsze prawdopodobieństwo powstawania zaburzeń psychicznych w połogu jak na przykład depresja poporodowa, psychoza czy różnego rodzaju zaburzenia lękowe.

Psycholog może pomóc również w nauce technik radzenia sobie ze stresem, poszukiwania przyczyn przedłużających się wymiotów lub problemów ze snem w ciąży. Mniejszy stres to również bardziej efektywne radzenie sobie z bólem na przykład podczas porodu, skrócenie czasu narodzin czy mniej powikłań w ciąży. Czasem kobieta czuje, że chciałaby coś zmienić w swoim życiu na przykład w sferze zawodowej. Dzięki spotkaniom z psychologiem przyszła mama może wspólnie z nim zastanowić się, jakie są jej oczekiwania, marzenia, czego by chciała, a co absolutnie jej nie pasuje. Takie rozmowy mogą pozytywnie wpłynąć na odnalezienie nowej satysfakcjonującej ścieżki życiowej.

Pomoc psychologa przyszłemu tacie

Dla przyszłego taty to czasem również ciężki okres, pełen sprzecznych emocji, niezrozumienia zachowań nie tylko własnych, ale i partnerki. Rozmowa z psychologiem może pomóc nie tylko zrozumieć własne obawy i lęki. To również moment, kiedy mężczyzna może bez żadnej presji i oceny przyznać się do własnych słabości, że czasem sobie nie radzi. Na spotkaniach bardzo często mężczyźni przyznają, że po raz pierwszy, czują, że mimo ogromnych chęci zrozumienia partnerki i przejścia z nią emocjonalnie przez okres ciąży po prostu nie czują się na siłach, ale nie potrafią tego wytłumaczyć ukochanej osobie. Podczas ciąży, wbrew powszechnej opinii, również u mężczyzn mogą pojawić się huśtawki nastroju, problem ze snem, łaknieniem czy libido. Bardzo dobrym przykładem przeżywania przez ojców ciąży jest syndrom Kuwady, kiedy mężczyzna czuje się i zachowuje jakby był w ciąży. Doświadcza huśtawki nastrojów, przybiera na wadze, skóra w okolicach brzuch zaczyna swędzieć, a koncentracja uwagi znacznie się pogarsza. Warto wtedy spotkać się z psychologiem, który pomoże zrozumieć przyczynę tych objawów. Ciąża to dla mężczyzny ogromny sprawdzian odpowiedzialności nie tylko za drugiego człowieka, ale również finansowej. Czasem ten czynniki ekonomiczny, wywołuje w panach tak silny lęk, że doświadczają spadków nastroju i aktywności.

psycholog okołoporodowy wsparcie dla ojca

Konsultacje psychologiczne mogą również mieć duże znaczenie edukacyjne dla partnerów. Na takim spotkaniu mężczyzna może dowiedzieć się, jakie są główne objawy podstawowych zaburzeń emocjonalnych nie tylko w ciąży, ale i w okresie połogu. Dzięki takiej wiedzy może w porę zauważyć niepokojące objawy i pomóc partnerce w szybkim zdiagnozowaniu i leczeniu. Mało osób o tym mówi, ale mężczyźni odgrywają bardzo ważna role we wczesnym wykryciu na przykład depresji w ciąży lub po porodzie.

Kiedy stan emocjonalny przyszłych rodziców zaczyna niepokoić, warto skonsultować się ze specjalistą. Samemu bardzo trudno uporać się z niektórymi problemami, nabrać do nich dystansu, spojrzeć z boku, bardziej obiektywnie. Psycholog to takie lustro, które pomaga nam dostrzec i zrozumieć własne problem z innej perspektywy.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – pt: 7:00 – 18:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.