+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Seks w ciąży - obawy i lęki

Ciąża to okres w życiu partnerów, który ma ogromny wpływ na postrzeganie własnej osoby, osoby partnera oraz relacji między nimi. Czas oczekiwania na dziecko nierzadko przysparza licznych obaw i lęków związanych z wzajemną bliskością, w tym z fizyczną bliskością.

Polskie badania przeprowadzone na Uniwersytecie Rzeszowskim pokazują, że aż 50% kobiet i 25% mężczyzn powstrzymuje się od współżycia właśnie w wyniku odczuwanego emocjonalnego dyskomfortu, szczególnie dotyczącego zdrowia dziecka. Te same badania mówią również o braku rozmów związanych ze sferą seksualną nie tylko w wśród partnerów, ale również na wizytach kontrolnych u lekarzy prowadzących ciąże (50% kobiet twierdzi, że lekarz nie porusza z nią tematów związanych z zaspokajaniem potrzeb seksualnych w okresie ciąży, a ona boi się lub wstydzi poruszyć ten temat).

Dlaczego tak ważny i przecież naturalny obszar potrzeb zarówno emocjonalnej, jak i fizycznej bliskości w okresie wyczekiwania na dziecko jest często bagatelizowany i pomijany? Czego pary mogą obawiać się w trakcie ciąży i czy seks w tym okresie to dobry pomysł?

Seks w ciąży – jak trymestr ciąży może wpływać na zbliżenia

Ochota na seks oraz przyjemność płynąca z doznań seksualnych w okresie okołoporodowym często uzależniona  jest od wieku ciążowego.

I trymestr ciąży a seks

Pierwszy trymestr to często okres dużej niepewności, niepokoju i zaskoczenia, co nie pozostaje bez echa również w sferze intymnej pary. Dodatkowo dolegliwości fizyczne, które może odczuwać kobieta właśnie w tym okresie (mdłości, duża senność, tkliwość piersi czy huśtawki emocjonalne) nie ułatwiają skupieniu się na zbliżeniach ani cieszeniu się nimi. To również czas, kiedy możliwość utraty ciąży jest największa, więc nie ma co się dziwić, że partnerzy mogą odczuwać lęk i niepokój związany z myślą o rodzicielstwie, co może wiązać się nawet z nieświadomą chęcią odłożenia bliskości na późniejszy czas. Pierwszy trymestr ciąży to przede wszystkim czas zmierzający do akceptacji nowej rzeczywistości, zmierzenia się z pierwszą wizją rodzicielstwa i nowego obrazu siebie oraz partnera.

seks w ciąży relacje partnerskie

II trymestr ciąży a seks

Drugi trymestr ciąży to dla obojga partnerów zwykle duży przełom w życiu seksualnym, ale i w doświadczaniu nowej, nieznanej dotąd wzmocnionej przyjemności. Kiedy mijają objawy pierwszego trymestru, samopoczucie zarówno to fizyczne, jak i emocjonalne znacznie wzrasta. Dodatkowo czynnikiem, który wzmacnia ochotę na seks i doznania seksualne jest znacznie mniejszy strach o życie dziecka. Partnerzy przyzwyczajają się zarówno do emocjonalnych, jak i fizycznych zmian.

W głębszym przeżywaniu życia seksualnego pomagają również zmiany fizjologiczne, które mają ogromny wpływ na ukrwienie miednicy i pochwy. Piersi i sutki stają się dużo wrażliwsze na dotyk ze strony partnera. Dodatkowo zwiększona ilość śluzu w pochwie zwiększa pobudzenie oraz wrażliwość jej ścian, co przyspiesza i potęguje odczucia erotyczne. Dzięki zmieniającej się sylwetce (coraz bardziej widać zaokrąglony brzuszek, powiększone piersi) partnerzy zaczynają być dumni z przyszłego rodzicielstwa, nabierają pewności siebie, co może bardzo pozytywnie wpłynąć na wzmocnienie więzi między nimi.

Kobieta zaczyna pomału czuć ruchy dziecka, a mężczyzna coraz bardziej dostrzega fizyczność ciąży, co pozwala obojgu poczuć się rodzicami. Kobiece ciało nie zmieniło się jeszcze na tyle, aby bardzo utrudniało to współżycie. Drugi trymestr ciąży to również dobry moment na poeksperymentowanie z nowymi pozycjami, które pomogą urozmaicić życie seksualne, wzmocnić doznania oraz zwiększyć komfort w zbliżeniach.

III trymestr ciąży a seks

Trzeci trymestr ciąży to zwykle czas, kiedy ochota na seks może nieco się obniżyć, a nawet zostać odłożona na czas po porodzie. W tym czasie myśli krążą wokół porodu, tworzenia miejsca dla maluszka, skompletowania potrzebnych rzeczy dla mamy i dziecka, a także fantazji na temat zbliżającego się rodzicielstwa i zmianach, które mogą nastąpić w relacji partnerów, kiedy urodzi się maluch.

Może pojawić się niepokój, zwłaszcza u przyszłych ojców, że zbliżenia mogą wywołać wcześniejszy poród czy zrobić krzywdę dziecku. Myśli dotyczące tego, iż dziecko czuje i słyszy to, co dzieje się w sypialni, również nie ułatwia pełnego przeżywania intymnych chwil (warto rozmawiać o tym z druga połówką, ale również z lekarzem prowadzącym ciąże czy psychologiem).

To moment, kiedy kobieta, w obliczu strachu przed porodem może potrzebować dodatkowej dawki ciepła od partnera, a seks może sprawić, że poczuje się nadal ważna i akceptowana. W tym okresie mężczyźni dużo częściej zastanawiają się nad tym, czy podołają w utrzymaniu kolejnego członka rodziny. Kobiety natomiast skupiają się głównie na porodzie oraz bieżących kwestiach dotyczących tego czy wszystko jest już gotowe na przyjęcie malucha.

Dodatkowo w trzecim trymestrze ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia. Mocno się zaokrągla, coraz trudniej z poruszaniem i utrzymaniem równowaga, a nawet ze złapaniem oddechu. Czasem kobiety mają trudność w zaakceptowaniu swojej sylwetki i chwilowego braku pełnej niezależności. Natomiast dla mężczyzny pełniejsze kształty mogą wręcz wzmagać ochotę na bliskość, a niechęć partnerki mogą odbierać jako odrzucenie, dlatego warto ze sobą rozmawiać i tłumaczyć sobie, dlaczego tak się dzieje. Przecież przy takich dolegliwościach czasem trudno skupić się na zbliżeniach, które już teraz wymagają sporej fantazji, by zapewnić komfort. Bez szczerej rozmowy partner nie ma możliwości, aby się domyślić, co tak naprawdę jego partnerka ma na myśli.

Seks w ciąży – co dobrego może ze sobą nieść?

Ciąża to okres, w którym pojawia się wiele sprzecznych ze sobą emocji od radości, po lęk, rozdrażnienie i smutek. To również czas, kiedy kobieta może chwilowo nie najlepiej czuć się we własnym ciele a mężczyzna ze swoją męskością. To czas bliskości, ale czasem i czasowego oddalenia fizycznego oraz psychicznego.

Seks to bardzo fajny i przyjemny sposób na zacieśnienie więzi między partnerami oraz okazywanie sobie miłości i pożądania. To również moment, kiedy kochankowie mogą skupić się w stu procentach na sobie, na chwilę nie myśleć o problemach dnia codziennego, o obawach związanych z rodzicielstwem, zapleczem finansowym. To chwila na obniżenie napięcia emocjonalnego i fizycznego to czas skupienia się na doznaniach cielesnych, przyjemnościach, a nie trudnościach.

Dla kobiety bliskość fizyczna z ukochanym może wpłynąć na pozytywniejszy obraz własnej osoby, na akceptację chwilowych mankamentów ciała, które przecież wcale nie muszą przeszkadzać partnerowi, a wręcz przeciwnie mogą stanowi nowy, podniecający obszar kobiecego ciała. Stosunek to dla obojga partnerów ważna chwila. Mogą czuć się wtedy ważni, chciani, potrzebni i nadal atrakcyjni. To też świetny sposób na zadbanie o własną aktywność fizyczną, ponieważ podczas seksu spalamy olbrzymią ilość kalorii, co pozytywnie wpływa na sylwetkę i kondycję.

Dla malucha fizyczna miłość rodziców to również bardzo fajny moment. Dziecko odczuwa wtedy bardzo przyjemne, delikatne kołysania, co może pozytywnie wpłynąć na jego nastrój i uczucie błogości, a to z kolei na spokojny sen. Jeśli jest to tylko możliwe, warto kochać się w ciąży, dać sobie szansę na chwilę zapomnienia w ramionach ukochanej osoby. Jeśli seks jest niemożliwy, warto poszukać innych możliwości do zbliżeń, przecież można robić tak dużo wspólnie i czuć się kochanym.

strach przed seksem w ciąży

Seks w ciąży – kiedy zbliżenia nie są wskazane?

Podczas większości prawidłowo przebiegających ciąż nie ma przeciwwskazań do zbliżeń, a są one nawet wręcz wskazane, chociażby ze względu emocjonalnych i budowania więzi. Jednak czasem zdarza się tak, że parze spodziewającej się dziecka, odradza się uprawianie seksu nawet na czas całej ciąży.  Przeciwwskazania mogą być natury medycznej, ale również psychologicznej. Jeżeli lekarz prowadzący ciąże zaleci wstrzemięźliwość, warto dla zachowania bezpieczeństwa stosować się do tego zalecenia, a potrzebę bliskości zastąpić innymi metodami. 

Lekarz prowadzący ciąże może zalecić powstrzymanie się od seksu, jeśli ciąża jest zagrożona, kiedy pojawiają się krwawienia, nadmierne skurcze czy istnieje podejrzenie odpływania wód płodowych. Wskazaniem mogą być również różnego rodzaje infekcje dróg rodnych czy moczowych, urazy krocza czy różnego rodzaju dolegliwości bólowe, które zgłasza pacjentka, nawet jeżeli mają one tylko wymiar subiektywny. 

Zbliżenia nie są wskazane, jeśli którakolwiek ze stron odczuwa silny niepokój czy lęki dotyczące zbliżenia. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze zachodzi obawa, że skurcze mogą wywołać poronienie czy, że maluchowi stanie się krzywda. Natomiast kobieta, odczuwając suchość pochwy, może czuć zamiast przyjemności, dyskomfort podczas stosunku, co może doprowadzić do strachu przed zbliżeniem i być na przykład mylnie interpretowane jako sytuacja, która może zagrażać ciąży.

W ostatnim trymestrze może dołączyć lęk przed wywołaniem wcześniejszego porodu, za sprawą nasienia, które zawiera prostaglandyny mogące zmiękczać szyjkę macicy, które mogą wpływać na pojawienie się skurczy macicy (ale tylko wtedy, jeśli organizm kobiety i dziecka jest gotowy do porodu — przy prawidłowo odbywającej się ciąży). Warto też pamiętać, że zbliżenia powinny odbywać się za obopólną zgodą, bez żadnych nacisków. Więc jeśli zauważymy u partnerki lub partnera jakiekolwiek wahania, warto o tym porozmawiać. Zmuszając się do seksu, nawet z ukochaną osobą możemy wyrządzić sobie i partnerowi więcej szkody niż pożytku. Jeśli objawy są silne, można przecież korzystać z innych form bliskości, które mogą dawać tak samo dużo przyjemności co stosunek, a w obecnej sytuacji nie tworzyć niepotrzebnych nerwów i stresu.

Seks w ciąży – bezpieczne pozycje

Kiedy już wiadomo, że ciąża rozwija się prawidłowo, a bliskość fizyczna jest wręcz zalecana w trakcie ciąży, warto przyjrzeć się pozycjom, które będą dawały większy komfort, ale również i głębsze doznania w tym okresie.

Podczas pierwszego trymestru ciąży, kiedy oczywiście kobieta czuje się dobrze (nie ma uporczywych mdłości czy wymiotów, nie męczą problemy ze snem czy huśtawka nastroju za bardzo nie doskwiera) można kochać się tak naprawdę w każdej pozycji, która sprawia Wam przyjemność. Warto jednak uważać na te, które związane są z głęboką penetracją oraz pamiętać, że w tym czasie piersi kobiety są znacznie bardziej czułe na dotyk i może on po prostu sprawiać ból (warto o to zapytać partnerkę).

Drugi trymestr ciąży, kiedy pomału zaczyna już być widoczny brzuszek to czas na pozycje, które nie będą powodowały jego ucisku. Unikajcie, więc pozycji, w których to kobieta leży na płasko na plecach, taki ucisk może spowodować, że powiększająca się macica może uciskać na przykład na naczynia krwionośne, a to z kolei może utrudniać przepływ krwi do serca i chwilowe omdlenia czy zawroty głowy.

seks w ciąży bezpieczne pozycje

Trzeci trymestr ciąży może znacznie utrudnić zbliżenia z racji już pokaźnego brzuszka, ale również problemów z oddychaniem czy po prostu z gorszą formą fizyczną (kobieta czuje się ociężale) i psychiczną (myśli krążą wokół zbliżającego się porodu). Jeśli jednak nadal macie ochotę na seks, warto wybrać pozycję na łyżeczkę (kobieta leży bokiem a mężczyzna za nią, najbardziej komfortowe jest leżenie na lewym boku), kobieta znajduje się na górze, a mężczyzna w pozycji leżącej lub siedzącej oraz wszystkie tylne pozycje, które spowodują ominięcie ucisku na brzuszek ciążowy.

Seks oraz każdy rodzaj fizycznej bliskości jest bardzo istotny również, a może zwłaszcza w tak burzliwym okresie, jakim jest ciąża, połóg i wczesne rodzicielstwo. Bliskość fizyczna stwarza przestrzeń do bycia ze sobą również blisko emocjonalnie, co akurat w tym okresie może szczególnie wpłynąć na poczucie wartości przyszłych rodziców, ale i odnalezienie siebie i partnera na nowym etapie związku co pomoże we wzmocnieniu wzajemnej bliskości.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.