Nasza lokalizacja
Kraków, Rusznikarska 14 lokal XX
Rejestracja pacjentów
+48 881 20 20 20 / kontakt@meavita.pl

Pomoc psychologa w depresji okołoporodowej

Pomoc psychologa w depresji okołoporodowej

Depresja poporodowa dotyka około 20 % kobiet po porodzie. Jest poważną chorobą, która nie tylko wpływa znacząco na samopoczucie świeżo upieczonej mamy, ale również na jej codzienne funkcjonowanie, relacje z dzieckiem i jego rozwój. Choroba ta ma również ogromny wpływ na samopoczucie całej rodziny, na relacje między członkami rodziny i komunikację między nimi. Ogromną rolę w leczeniu depresji poporodowej odgrywa zarówno lekarz psychiatra jak i psycholog.

Pomoc psychologiczna dla kobiety

Pomoc psychologa w depresji okołoporodowejPomoc psychologa kobietom cierpiącym na depresję poporodową odbywa się na wielu płaszczyznach. Na pierwszej konsultacji, która ma na celu potwierdzić lub zaprzeczyć wystąpieniu choroby, psycholog zbiera obszerny wywiad dotyczący obecnego stanu zdrowia kobiety, jej sytuacji rodzinnej i zawodowej oraz relacji z dzieckiem. Przy stawianiu diagnozy psycholog opiera się również na krótkich testach psychologicznych, dzięki którym uzupełnia swoją wiedzę na temat stanu zdrowia. Psychologicznych przyczyn pozostawania depresji po porodzie jest wiele, dlatego też forma pomocy jest dostosowana indywidualnie do potrzeb pacjentki. Kontakt z psychologiem może pomóc w zrozumieniu istoty problemu, który doprowadził do powstawania choroby. Dzięki terapii kobieta uczy się na nowo ufać sobie, swoim umiejętnościom oraz wiary we własne możliwości, również w nowej roli mamy. Pacjentki cierpiące na depresję poporodową często odczuwają ogromne poczucie winy dotyczące roli mamy czy partnerki. Pomoc psychologa pomaga uporać się z nim i przestać nadmiernie się obwiniać. Jednym z głównych objawów depresji są liczne lęki i obsesyjne myśli dotyczące różnych relacji czy sytuacji. W ciepłej i spokojnej atmosferze pacjentki poznają swoje nieuświadomione lęki i obawy, dzięki czemu ich nasilenie może znacznie się obniżyć lub niekiedy natrętne myśli ustępują. Praca z psychologiem polega również na stopniowym odbudowywaniu relacji z dzieckiem, tworzeniu świadomej i emocjonalnej więzi z maluszkiem, przy jednoczesnym dbaniu o siebie bez odczuwania winy i porażki. Dochodzenie do zdrowia to proces, a czas zdrowienia jest bardzo indywidualny, jednak dzięki terapii psychologicznej kobieta może na nowo zacząć cieszyć się życiem i macierzyństwem.

Pomoc psychologiczna dla rodziny

Pomoc psychologa w depresji okołoporodowejSpotkania z psychologiem mogą pomóc rodzinie nie tylko zrozumieć czym jest depresja poporodowa oraz jak wspierać kobietę w chorobie i procesie leczenia ale mogą również wspomóc w radzeniu sobie z własnymi emocjami. Rodzina przeżywa często sprzeczne emocje, z jednej strony jest radość i duma z pojawienia się maluszka, ale pojawia się również lęk i smutek związany ze stanem psychicznym matki, czy wejściem w nowe role ojca lub dziadków. Lęk może pojawić się również o zdrowie nowo narodzonego dziecka, o relacji między maluszkiem a matką i ojcem. Kiedy brakuje pozytywnych emocji ze strony matki, ważne aby na czas dochodzenia do zdrowia to ojciec i dziadkowie przejęli częściową opiekę nad dzieckiem. I właśnie w takich sytuacjach rozmowa z psychologiem i podzielenie się swoimi obawami oraz uzyskanie wskazówek jak rozwijać i dbać o więź podczas tej trudnej sytuacji może bardzo ułatwić opiekę nad dzieckiem ale również pomóc w nabraniu pewności siebie jako ojca i dziadków. Niekiedy to rodzina pierwsza zauważa niepokojące sygnały u świeżo upieczonej mamy, ale nie wie jak pomóc, jak rozmawiać, żeby nie sprawić przykrości. W takiej sytuacji warto spotkać się ze specjalistą, który wspólnie z rodziną zastanowi się jak przekonać kobietę do konsultacji, która potwierdzi lub zaprzeczy obawom rodziny.