+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Jak pomóc dzieciom oswoić się z myślą o młodszym rodzeństwie?

Wiadomość o pojawieniu się nowego członka rodziny dla każdego z nas niesie wiele różnych, często sprzecznych emocji. Pojawia się radość, zaskoczenie, lęk czasem złość czy poczucie winy. Skoro dla nas dorosłych to nie lada wyzwanie to co może czuć dziecko, kiedy słyszy, że już niedługo będzie miało brata lub siostrę? Co może przeżywać i jak się zachowywać w obliczu takiego wyzwania, ale również jak pomóc starszemu rodzeństwu oswoić się z myślą o młodszym rodzeństwie. O tym właśnie będzie ten artykuł.

Emocje starszego dziecka a młodsze rodzeństwo

Dla dziecka to rodzic jest całym światem, kiedy jest małe mama, tata i ja to jedność, kiedy zaczyna być coraz większe chociaż coraz bardziej samodzielne i niezależne nadal rodzice są jednymi z najważniejszych osób w życiu. Teraz wyobraźmy sobie, że cała uwaga, czas i zainteresowanie, które rodzice poświęcali tylko jemu jednemu zostaje zakłócona. Rodzi się kolejny członek rodziny, często wyczekiwany nawet przez starsze rodzeństwo, ale jednak sytuacja jest nowa, stresująca i nieprzewidywalna. Zaczyna pojawiać się wiele emocji, często bardzo ze sobą sprzecznych, a dla dziecka równie często niezrozumiałych.

Kiedy pojawia się młodsze rodzeństwo to starsze może odczuwać ogromną radość, będę się miał z kim bawić, dzielić sekretami, w końcu i ja będę miał brata lub siostrę tak jak moi koledzy i koleżanki. Jednak obok radości może pojawić się lęk, że rodzice nie będą mieli dla mnie czasu, będą mnie mniej kochali a nawet tak skrajne myśli, że po prostu mnie zostawią. Kiedy pojawia się lęk w parze z nim często idzie złość na rodziców, na nowonarodzone dziecko a nawet na siebie. Dziecko, które nie radzi sobie z nową sytuacja w domu może krzyczeć, że nie chce rodzeństwa, żeby rodzice oddali je z powrotem. Agresja może kierować się zarówno w stronę rodziców jak i młodszego rodzeństwa, dziecko może kopać, gryźć i bić. Często narastająca frustracja może wyrażać się w autoagresji, starsze dzieci rzucają się na podłogę, uderzając w nią głową lub celowo wyrządzają sobie krzywdę na różne sposoby.

Obok złości może pojawiać się zazdrość o młodsze rodzeństwo, o dzielenie się z nim rodzicami, zabawkami, czasem spędzonym z bliskimi. Zarówno złość jak i zazdrość często okazywana jest poprzez głośne zabawy, im bardziej prosimy o ciszę, bo na przykład maluszek chce zasnąć tym głośniej zachowuje się nasz starszak. Sposobem na poradzenie sobie z silnymi emocjami jest również regresowanie się starszego dziecka. Kilkulatek, który odmawia samodzielnego jedzenia, nagła niechęć do nocnika czy samodzielnego załatwiania się, chęć ciągłego noszenia na rękach, przytulania a nawet niechęć do mówienia ( tylko guganie, gaworzenie) to normalne zachowania świadczące o zazdrości związanej z młodszym rodzeństwem.

jak pomóc w akceptacji młodszego rodzeństwa

Wszystkie te sytuacje pokazują jak bardzo starsze dziecko chce zwrócić na siebie uwagę, jak bardzo potrzebuje swoich rodziców w przeżywaniu trudnej dla niego sytuacji. Starszak patrzy jak zachowania młodszego rodzeństwa przyciągają naszą uwagę do niego i też chce być taki jak on by znów poczuć się tak samo ważny i jedyny jak przed pojawieniem się rodzeństwa. Dla dziecka w każdym wieku najbardziej przerażającą myślą jest odrzucenie przez rodziców i samotność.Te wszystkie uczucia mogą dotyczyć dzieci w każdym wieku, różnica polega tylko na sposobie ich przeżywania, nazywania ich i radzenia sobie z nimi.

Jak pomóc starszemu dziecku? – wiadomość o ciąży

Bardzo ważna jest aby to właśnie rodzice powiedzieli dziecku, że będzie miało rodzeństwo. Każdy z nas, tak ważne informacje chciałaby otrzymać od najbliższych mu osób, od tych którym ufa, przy których czuje się bezpiecznie. Im dziecko jest starsze tym wiadomość o młodszym rodzeństwie powinna być powiedziana wcześniej. To bardzo ważne aby dać dziecku szansę, aby przyzwyczaiło się do tej myśli, po było ze swoimi emocjami, mogło zadawać pytania. Ważne jest też aby udzielać dziecku informacji dostosowanych do jego wieku, nie opowiadajcie zbyt dużo szczegółów, dajcie mu czas aby samo zdecydowało jakich informacji potrzebuje.

Kiedy przebrniecie już przez pierwsza fazę czyli poinformowania, że niedługo w domu pojawi się brat lub siostra warto opowiadać dziecku o tym jak rozwija się maluszek. Zabrać go na USG, niech zobaczy swoje rodzeństwo jeszcze zanim pojawi się na świecie. Może to pomoc w urealnieniu rodzeństwa. Starsze rodzeństwo będzie widziało, że maluszek naprawdę tam jest, podnosi rączki, nóżki może uda się zobaczyć uśmiech brata lub siostry u mamy w brzuchu. Bardzo fajnym pomysłem, dla młodszych dzieci mogą być różne książeczki dotyczące tego jak rozwija się dziecko ale też te opowiadające o rodzinie, rodzeństwie. Można pokazywać zdjęcie, które pokazują starszaka jak był mały, może uda się wam znaleźć zdjęcie z USG, które pokazałoby jak on sam wyglądał kiedy jeszcze się nie narodził. Takie materiały połączone z opowieściami, uśmiechem i odpowiadaniem na pytania dzieci bardzo łączą rodzinę i ułatwiają wyrażanie różnych emocji, które przecież zarówno w nas jak i dzieciach się kryją. Wspólne kupowanie małych ubranek, zabawek i wyposażenia dla młodszego rodzeństwa może być też fajny sposobem na pokazanie starszemu jak bardzo jest dla nas ważny, pozwólmy mu wybrać cześć rzeczy na przykład zabawki, które według niego przydadzą się maluszkowi, ale nie zapominajmy też o jego potrzebach, małe zakupy również dla niego spowodują, że oczekiwanie na brata lub siostrę będzie bardziej przyjemne.

Bardzo ważne jest również aby nie planować i odkładać ważnych zmian dla starszego dziecka na okres po narodzinach rodzeństwa. Nauka czystości- korzystania z nocnik czy ubikacji, przeprowadzka do własnego pokoju. Niech to będą sprawy, którymi zajmiemy się jeszcze zanim maluszek się urodzi. W przeciwnym razie nasze starsze dziecko może poczuć się odrzucone i odtrącone, nie będzie rozumiało, że jest to naturalna kolej rzeczy, że w tym wieku nie używamy już pieluszki czy czas spać w swoim łóżku. Wręcz odwrotnie może pomyśleć sobie, że to własnie młodsze rodzeństwo odebrało mu prawo do tych przywilejów i do tego co znało.

młodsze rodzeństwo jak przygotować do jego przyjęcia

Im bliżej porodu, tym więcej nerwów u wszystkich domowników. Dorośli stają się bardziej nerwowi, zabiegani. Te wszystkie emocje udzielają się również dziecku, staje się bardziej nieznośne, rozrabia, jest głośniejsze, a z drugiej strony potrzebuje coraz więcej bliskości zwłasza z mamą, którą okazuje w każdej możliwej sytuacji. Warto opowiedzieć dziecku co będzie się działo przez najbliższych kilka dni, że mama będzie musiała na kilka dni zostać w szpitalu, to w tym czasie będzie się nim zajmował, jak będzie wyglądał powrót mamy i rodzeństwa do domu. Spróbujcie rozmową i bliskością sprawić aby starsze dziecko odczuwało jak najmniej niepokoju związanego z nieznaną sytuacji,ą która może powodować w nim lęk przed rozłąką ale czasem również, zwłaszcza w starszym wieku, o zdrowie mamy i rodzeństwa. Warto również pomyśleć o kupieniu dwóch prezentów. Jeden będzie dla maluszka od starszego brata, a drugi od młodszego dla starszego. Pomoże to już na samym początku scalić rodzeństwo i skojarzyć narodziny z czymś bardzo przyjemnym.

Jak pomóc starszemu dziecku – rodzeństwo w domu

Kiedy na świecie pojawi się już nowy członek u starszego rodzeństwa emocje mogą opaść lub wręcz przeciwnie nasilić się. Tak dość powszechne zachowania jak autoagresja czy agresja do bliskich, sceny zazdrości w najmniej oczekiwanych momentach czy regres starszaka to nic innego jak próba poradzenia sobie właśnie z kumulująca się masą emocji, niepokoju i frustracji. Pojawienie się małego dziecka niewątpliwie zmienia cykl i liczne codzienne rytuały rodzinne, jednak pamiętajmy, że starsze dziecko również przyzwyczaiło się do nich i będzie mu bardzo trudno w pełni z nich zrezygnować bez uszczerbku na emocjach. To co może ułatwić, w tej sytuacji to starać się aby część z waszych wspólnych chwil nie zmieniła się, wspólne zasypianie, czytanie książki przed zaśnięciem czy towarzyszenie w wyjściu do przedszkola czy szkoły. Da to dziecku poczucie bezpieczeństwa, zostawia tą bezpieczną bazę, którą zna i lubi a narodziny rodzeństwa nie będą kojarzyły się z przymusem rezygnacji z dotychczasowego życia. Postarajcie się włączyć starszaka w opiekę nad maluszkiem, pozwolicie mu wspólnie go kapać, przytulać ( oczywiście pod okiem dorosłego) ale to co bardzo ważne, nie zmuszajcie go do tego, proponujcie ale pozwólcie żeby to on zdecydował czy ma na to ochotę.

Bardzo trudno jest wygospodarować czas nie tylko dla siebie, dla partnera ale i dla starszego dziecko. Jednak to wspólne spędzanie czasu tylko ze starszym dzieckiem jest bardzo cenne i może bardzo pozytywnie wpłynąć na jego samopoczucie, samoocenę ale i na postrzeganie młodszego rodzeństwa. To może być chociaż godzina, ale poświęcona tylko i wyłącznie starszakowi, tak aby w tym czasie czuł, że to jest tylko Wasz czas. Ważne jest aby cała rodzina zaangażowała się również w opiekę nad starszym dzieckiem,warto o tym porozmawiać nie tylko z tata, ale i z dziadkami czy wujkiem i ciocia. Niech od czasu do czasu i oni zafundują mu czas tylko dla niego, będzie się czuł naprawdę wyjątkowo.

Rodzina i znajomi również mogą pomóc. Poproście aby przychodząc w odwiedziny, nie skupiali się tylko na maleństwu, niech zauważą również starszaka, porozmawiają o tym co u niego, o jego sprawach, a nie tylko o relacji z rodzeństwem. Dzięki takim wizytom starsze dziecko może czuć się nadal potrzebne i akceptowane.

Pojawienie się kolejnego dziecka jest bardzo trudnym wyzwaniem zarówno emocjonalnym jak i logistycznym. Większość zachowań starszych dzieci, w okresie oczekiwań na rodzeństwo, jest po prostu próbą radzenia sobie z emocjami i chęcią zwrócenia uwagi. Zmierzmy się nie tylko z naszym niepokojem, ale również postawmy się w sytuacji starszego dziecka. Nie odbierajmy jego zachowania jako ataku na rodziców czy rodzeństwo. Postarajcie się przetrwać ten czas, rozmawiajcie, przytulajcie, mówcie, że go kochacie. Kiedy starsze dziecko poczuje się bezpiecznie w nowej sytuacji większość objawów minie i pomału z większym spokojem będziecie układać życie w powiększonej rodzinie.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.