+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Emocjonalne skutki niepłodności

Staramy się miesiąc, dwa, pół roku i nawet nie wiemy kiedy mija rok, a nadal nie widać upragnionych dwóch kresek na teście ciążowym. Po pewnym czasie zaczyna pojawiać się w głowie cała masa pytań – Co robimy nie tak? Czy powinniśmy zacząć się martwić?

Pomimo regularnych stosunków seksualnych, braku metod antykoncepcyjnych nadal nie udaje się począć upragnionego dziecka. Kiedy partnerzy zaczynają poszukiwania przyczyny takiego stanu i słyszą wstępną diagnozę zaburzeń płodności w pierwszej chwili odrzucają ją i szukają pomocy u innych specjalistów.

W pewnym momencie staje się przed faktem: plan na powiększenie rodziny i bycie rodzicem nie będzie tak oczywisty i prosty, jaki wydawał się kilka miesięcy temu.

Rola rodzica to jedno z najważniejszych zadań w życiu rozwojowym każdego człowieka, a w szczególności w życiu kobiety.

Bycie rodzicem ma dwa wymiary:

  • biologiczny
  • społeczny.

W aspekcie biologicznym oznacza to wydanie na świat dziecka, w społecznym – wychowanie i pielęgnowanie jego potrzeb przez wiele lat. W przypadku niezaburzonej płodności możliwe jest połączenie tych dwóch wymiarów. Zaburzona płodność oznacza, że rodzicielstwo może być możliwe tylko na płaszczyźnie społecznej. I będzie od nas wymagać niestandardowych działań.

Stan zaburzonej płodności jest momentem kryzysowym w życiu każdej pary. Emocje które się pojawiają są różnorodne. Na początku pojawia się zaskoczenie i niedowierzanie, ale bardzo szybko kiedy okazuje się, że diagnoza prognozująca leczenie bezpłodności nie jest tylko pomyłką lekarza czy laboratorium, zaczynamy odczuwać złość i wściekłość do siebie, do lekarza czy do partnera/ki, zwłaszcza kiedy przyczyna tych problemów leży po tej drugiej stronie. Negatywne emocje nie w każdym przypadku są ujawniane wprost, czasami stają się tylko tłem narastających konfliktów i nieporozumień pomiędzy partnerami. Nierzadko wśród całej kaskady odczuć pojawia się też poczucie winy jednego z partnerów. Na tym etapie pojawia się unikanie kontaktów z innymi ludźmi, a przede wszystkim osób posiadających dzieci, tłumione są własne emocje, które mogłyby zdemaskować i ujawnić prawdę o problemach zdrowotnych.

Nie musimy tak dalej funkcjonować. Kontakt z psychologiem i konsultacja w pojedynkę lub z partnerem może pomóc przejść parze przez ten trudny okres w związku (Zapoznaj się z ofertą Poradni Psychologicznej Centrum Medycznego Meavita). Podczas konsultacji psychologicznej psycholog stara się wspomóc klienta w nazwaniu emocji, które odczuwa, w wyciszeniu tych najintensywniejszych i zrozumieniu dalszych kroków proponowanych przez lekarzy. Proces leczenia niepłodności to ogromne zagrożenie dla poczucia własnej wartości, stąd tak ważne jest, aby w odpowiednim czasie zgłosić się o pomoc i wsparcie.  

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.