Emocjonalne powody niepłodności
Spis treści
Sytuacja nieefektywnego starania się o ciążę jest dla wielu par jednym z najcięższych momentów w życiu i mowa wtedy o sytuacji kryzysowej, która wymaga zaopatrzenia zarówno medycznego jak i psychologicznego. W dzisiejszych czasach problemy z zajściem w ciąże dotyczą aż 15-25 % par na całym świecie, a przeliczając te wartości na populację polską, daje nam to milion par zmagających się każdego dnia z niepłodnością. W tym miejscu należy rozróżnić pojęcie niepłodności od terminu bezpłodności, która jest trwałą niezdolnością do poczęcia dziecka. Niepłodność to również niezdolność do poczęcia dziecka, ale w wielu przypadkach ma charakter odwracalny.
Niepłodność doświadczana jest zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. W przypadku wykluczenia przyczyn medycznych, należy rozważyć możliwość wystąpienia psychologicznych przyczyn niepłodności.
Niepłodność psychogenna
Taki rodzaj niepłodności spowodowany przez bliżej nieokreślone czynniki psychiczne nazywany jest często niepłodnością psychogenną. Podaje się, że taki problem dotyka nawet 5-50 % par zmagających się z niepłodnością. W ciągu ostatnich dwudziestu lat badacze starali się odkryć najbardziej prawdopodobną przyczynę tego niepożądanego stanu. Najświeższą i najbardziej prawdopodobną wersją jest „teoria stresowa” (Fassio i in., 2002; Bidzan, 2006; por. Schneid- Kofman, Sheiner, 2005).
Czynniki stresujące mogą pochodzić z rożnych źródeł. Bardzo często ich źródło wynika z pracy zawodowej, zaburzeń w relacji z partnerem/partnerką, czy z wpadania w pułapkę własnych nieadaptacyjnych przekonań czy myśli.
Pomoc psychologa w niepłodności psychogennej
Interwencja psychologiczna może w tym przypadku pomóc w redukcji stresu przy zastosowaniu licznych technik relaksacyjnych, czy technik polegających na kształtowaniu skutecznych sposobów radzenia sobie podczas rozwiązywania problemów. Udowodniono bowiem, że stosowanie unikowych strategii radzenia sobie koreluje dodatnio ze zwiększonym odczuciem stresu, konfliktami w relacji z partnerem oraz depresją. Kontakt z terapeutą ułatwi akceptację zaistniałej sytuacji niepłodności, pomoże w zrozumieniu źródła swojego lęku, który leży często u u podstaw psychogennej niepłodności. Poczucie akceptacji budowane w kliencie podczas spotkań terapeutycznych to proces pozwalający skupić się na sferach życia na które mamy realny wpływ. Ciągła walka z sytuacjami, na które nie mamy wpływu nasila poczucie cierpienia psychicznego i stresu.