+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Lęki i uczucia po porodzie

Dzień, w którym rodzi się dziecko to moment, w którym część życia każdego człowieka zmienia się bezpowrotnie. Świeżo upieczeni rodzice doświadczają wielu silnych emocji, które nierzadko prowadzą do odczuwania wielu lęków i niepokojów dotyczących nie tylko sfery rodzicielstwa, ale również wielu innych obszarów jak partnerstwo, sfera zawodowa czy towarzyska.

Najczęstsze lęki i obawy po porodzie u mam

Po porodzie u mam najwięcej lęków pojawia się tych dotyczących roli macierzyństwa i opieki nad dziećmi. Pojawiają się pytania czy na pewno będę dobrą mamą, czy uda mi się sprawić aby moje dziecko było szczęśliwe. Czy będę potrafiła dobrze wykonywać podstawowe czynności pielęgnacyjne przy maluszku.

Pod wpływem presji społecznej może pojawić się silny lęk również w obszarze karmienia piersią. W pierwszych dnia po porodzie najczęściej dotyczy on umiejętności karmienia piersią i pytanie, czy pokarmu jest wystarczająco dużo, aby dziecko było najedzone. Później może pojawić się obawa czy nie za krótko lub nie za długo karmię piersią. A jeśli karmie butelką czy na pewno to właściwa droga i czy nie wpłynie to na jego rozwój psychiczny i fizyczny.

Kiedy na świecie pojawia się malutkie dziecko, odżywają wspomnienia z dzieciństwa. Mogą pojawić się przemyślenia dotyczące własnych rodziców i ich roli w naszym dziecięcym i obecnym życiu (mogą pojawić się pytania co ja bym chciała zabrać od swoich rodziców do własnego macierzyństwa a czego wolałabym uniknąć). Może pojawić się tęsknota za byciem dzieckiem oraz ogromna chęć powrotu do relacji z własnymi rodzicami z okresu dzieciństwa. Jednak kiedy nie mamy pozytywnych wspomnień z własnego dzieciństwa, mogą pojawić się silne obawy, że mogę popełnić te same błędy co moi rodzice.

pomoc psychologa po porodzie

Coraz częściej w głowach mam pojawia się pytanie czy będę dała radę pogodzić życie zawodowe z wychowywaniem dziecka. Czy na pewno to co robiłam przed ciążą nadal sprawia mi taką samą przyjemność, czy może jednak chciałabym poszukać innej drogi zawodowej i pasji.

Obawy dotyczące relacji partnerskiej również silnie dochodzą do głosu. Między partnerami mogą pojawić się nieporozumienia, z którymi nigdy wcześniej nie musieli się zmierzyć, czyli te dotyczące dziecka i opieki nad nim czy komunikacji między dziadkami związanej z maluszkiem. Kiedy po porodzie brak sił na bliskość może pojawić się poczucie winy czy obawy dotyczące kobiecości i intymności w związku. Nie tylko nieporozumienia między partnerami mogą mieć wpływ na relacje intymne po porodzie. Trudności w akceptacji własnego ciała, lęk, że już nigdy nie wrócę do figury sprzed ciąży, może również bardzo mocno odbić się w relacjach partnerskich.

Najczęstsze lęki i obawy po porodzie u ojców

Po porodzie u ojców najczęściej dominują obawy związane z godzeniem życia zawodowego z rodzinnym. Pojawia się pytanie, czy zarabiam wystarczająco dobrze, aby utrzymać powiększającą się rodzinę, czy dam radę zapewnić rodzinie wszystko, czego potrzebują, aby czuli się bezpiecznie.

Bardzo silnie zaznacza się również potrzeba bycia z rodziną, pomocy przy dziecku, spędzania czasu z partnerką i maluszkiem jednak czasem nie wystarcza po prostu czasu i sił, aby sprostać wszystkim wyzwaniom. Mogą pojawiać się wtedy wyrzuty sumienia i lęk, że nie będę w stanie nawiązać silnej relacji z własnym dzieckiem oraz obawy dotyczące relacji w związku (obawa czy nie oddalimy się za bardzo od siebie i pytania co zrobić, aby mimo tylu obowiązków nadal mieć czas dla siebie).

W obszarze relacji partnerskiej mogą pojawić się również obawy dotyczące życia seksualnego. Brakuje sił, czasu i czasem fantazji jak kochać się kiedy dziecko śpi obok. Seks zaczyna schodzić na dalszy plan, a to może bardzo mocno wpłynąć na poczucie wartości mężczyzny oraz na doświadczenie lęku przed odrzuceniem. Mogą pojawić się również pytania, czy partnerka nadal ma takie same potrzeby jak przed ciążą, czy nie sprawić jej bólu oraz kiedy jest właściwy moment na pierwsze zbliżenie po porodzie.

U mężczyzn występuje też większy lęk przed utratą wolności, obawa, że po narodzinach dziecka zabraknie już czasu na własne przyjemności, hobby czy spotkania z przyjaciółmi.

Najczęstsze lęki i obawy dotyczące relacji partnerskiej

Kiedy rodzi się dziecko, naturalne jest, że relacje, które wcześniej łączyły partnerów, ulegają zmianie. Moment narodzin dziecka jest dla wielu par sytuacją kryzysową. To czas kiedy nie jesteśmy już tylko parą, stajemy się ojcem i matką, a każda nowa rola powoduje również wiele zmian, chociażby w sposobie myślenia o samym sobie i relacjach z innymi. W tym czasie uwaga partnerów nie może już skupiać się tylko na ich dwojgu, zaczyna poszerzać się też na nowego członka rodzina, co zwłaszcza na początku może być trudne. Brakuje czasu i sił na wspólne spędzanie czasu a codzienne rozmowy zaczynają skupiać się coraz bardziej wokół tematu dziecka. Może pojawić się wiele różnych emocji od smutku, zazdrości, złości oraz niepewności, co jest naturalnym procesem w momentach kryzysowych.

lęki i uczucia po porodzie pomoc psychologa

W tym okresie wiele obaw pojawia się również w sferze seksualnej. Po porodzie u kobiety pojawia się ogromne zmęczenie, spadek nastroju, brak wiary we własne możliwości czy brak akceptacji własnego ciała. Mężczyźni często nie zasypiają, wracają po pracy zmęczeni, a przecież w domu czeka partnerka i dziecko, którzy potrzebują jego uwagi. Tylko czasem po prostu nie starcza sił, aby sprostać tym wszystkim obowiązkom, co może wywoływać poczucie winy. Kiedy obok zmęczenia, w głowie pojawiają się różne myśli i obawy. Nie pomagają one w odczuwaniu chęci do miłosnych zbliżeń. Seks czasem schodzi na dalszy plan, co może jeszcze pogłębiać brak pewności siebie i lęk związany z odrzuceniem.

Lęki i uczucia po porodzie – jak sobie pomóc

Bardzo ważne jest, aby nie starać się za wszelką cenę walczyć z własnymi emocjami, nie idźcie z nimi na wojnę, postarajcie się je zrozumieć i zaakceptować. Dajcie sobie też nawzajem prawo, aby przeżywać je na swój własny sposób. Przecież każdy z was radzi sobie z emocjami w inny sposób, każdy ma swoją własną historię życia, która wpływa na to jak postrzegają obecną sytuację.

Właśnie doświadczacie sytuacji kryzysowej, momentu, który zmienił wasze życie w znaczący sposób. Macie prawo do odczuwania całej gamy emocji, bo właśnie dzięki ich przepracowaniu możecie pójść dalej. Jeśli jednak czujecie, że wspólne rozmowy o tym co Was martwi i boli już nie wystarczają, warto skonsultować się z psychologiem, który pomoże wam zrozumieć, co się dzieje i wspólnie dojść do porozumienia. Bardzo fajnym pomysłem są również grupy wsparcia dla młodych rodziców. Na takich spotkaniach w bezpiecznej atmosferze, pod okiem psychologa, będziecie mogli powymieniać się swoimi emocjami, doświadczeniami i dać sobie nawzajem wsparcie, które w tym czasie jest tak bardzo potrzebne.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.