+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Rola psychologa w leczeniu niepłodności

Dla wielu par zajście w ciąże i urodzenie dziecka to wielkie marzenie i dopełnienie relacja partnerskiej. Jednak zdarza się tak, że pomimo ogromnych pragnień o zostaniu rodzicami wiele par ma trudności aby zrealizować swoje marzenia. Wiele badań, liczne konsultacje i wiele prób poczęcia dziecka mogą wpływać na obraz własnej osoby, związek oraz relacje społeczne.

Rola psychologa w leczeniu niepłodności

Spotkania z psychologiem mogą pomóc parze zarówno na etapie diagnozy dotyczącej niepłodnością jak i całego procesu leczenia oraz w momencie zajścia w upragniona ciążę, porodu oraz rodzicielstwa. Badania pokazują, że z powodu niepłodności 40% kobiet oraz 27% mężczyzna cierpi na depresję i aż 86% kobiet odczuwa bardzo silny lęk i niepokój związany z niemożliwością zajścia w ciążę. Te same badania mówią również, że im dłuższy proces leczenia i diagnostyki tym większy poziom lęku, negatywnych emocji, poczucia izolacji oraz mniej satysfakcjonujące relacje partnerskie i społeczne.

Rolą psychologa jest pomóc rodzinie między innymi w radzeniu sobie ze stresem oraz jego skutkami (np: lękami, depresją, samoobwinianiem, poczuciem winy) oraz odbudowywaniu samooceny dotyczącej na przykład własnej kobiecości i męskości. Spotkania z psychologiem mogą również przyczynić się do polepszenia komunikacji między partnerami. Długotrwały proces leczenia może prowadzić do pogłębienia się konfliktów w małżeństwie/związku, które często wynikają z niezaspokojonej potrzeby rodzicielstwa. To miejsce gdzie można otwarcie i bez obaw mówić o tym co się czuje, czego się obawiamy oraz omawiać wszelkie wątpliwości dotyczące leczenia, metod leczenia oraz innych możliwości posiadania dziecka w tym adopcji, a także chęci kontynuowania dalszych starań o dziecko.

Podczas takich spotkań para może na nowo odnaleźć radość z życia, ze wspólnego związku oraz z seksu, który w wyniku starań mógł stać się tylko rytuałem prowadzącym do pojawienia się dziecka, a tym samym stając się źródłem lęku i bólu psychicznego dotyczącego kolejnych możliwych niepowodzeń. Dla wielu par brak upragnionych dwóch kresek na teście ciążowym to również moment przeżywania comiesięcznej żałoby po nienarodzonym dziecku. Dlatego tak ważne jest aby rozmawiać również i na ten temat, o emocjach związanych właśnie z odczuwana porażką, żalem, wyrzutami sumienia i złości tak aby nie kumulować tych trudnych emocji i czuć wsparcie ze strony partnera. Zmierzenie się z tymi wszystkimi problemami może pomóc scalić parę i dodać więcej siły do walki o dziecko.

planowanie ciąży a niepłodność

Psycholog pomaga również parom, którym udało się spełnić marzenie o dziecku. To również trudny moment dla związku, powrotu do wcześniejszej relacji z przed starań o dziecko. To odbudowywanie na nowo swojej seksualności, potrzeb i oczekiwań wobec tej drugiej osoby już nie tylko jako partnera albo również jako ojca i matki. U przyszłych rodziców często pojawiają się lęki i obawy związane z porodem oraz relacją z dzieckiem. Pojawiają się pytania o zdrowie dziecka jeszcze w łonie matki, o donoszenie ciąży oraz o zdrowie maluszka już po narodzinach.To dobry moment aby wraz z psychologiem przyjrzeć się tym obawom i wątpliwości tak aby wkroczyć w nowe życie wraz z dziecko z większym spokojem. Zadaniem psychologa jest również profilaktyka w kierunku depresji poporodowej lub innych zaburzeń nastroju po porodzie, które mają ogromne znaczenie dla więzi emocjonalnej matki, ojca i dziecka, relacji partnerskich oraz satysfakcji z życia. Warto również zaznaczyć, że depresja po porodzie nie musi tylko dotykać kobiet, mogą na nią cierpieć również mężczyźni, dlatego tak ważna jest kompleksowa opieka nie tylko dla matki ale również ojca.

Bardzo dobrym sposobem na redukcję napięć niezależnie od etapu na jakim znajduje się para są różnego rodzaju metody relaksacyjne i wizualizacyjne oraz praca z ciałem. Psycholog pomoże się ich nauczyć, a dzięki nim zyskacie większe zrozumienie siebie, własnego ciała i partnera oraz obniży się napięcie. Te techniki mogą ułatwić również poród oraz późniejsze radzenie sobie z emocjami.

Formy pomocy psychologicznej w leczeniu niepłodności

Spotkania z psychologiem dla osób lub par, które zmagają się z bezpłodnością mogą skupiać się na rozmowie i kontakcie wspierającym. Mogą to być pojedyncze konsultacje, nakierowane na poradzeniu sobie z konkretnym problemem lub częstsza i dłuższa terapia (indywidualna lub par – Zapoznaj się z ofertą Poradni Psychologicznej Centrum Medycznego Meavita), która pomoże uporać się z problemem niepłodności na wielu obszarach. Psycholog może również pomóc w psychoedukacji czyli udzielić konkretnych rad i porad dotyczących nurtujących zagadnień, poprowadzić warsztaty podnoszące osobiste kompetencje, radzenia sobie ze stresem i niepowodzeniami oraz jak ulepszyć komunikację z związku. Pomocne mogą okazać się również grupy wsparcia dla kobiet, mężczyzn czy par borykającymi się z niepłodnością dzięki czemu poczucie izolacji i braku zrozumienia może się obniżyć.

Pomoc psychologiczna może okazać się bardzo istotna oraz wpłynąć na wyniki leczenia zarówno dla kobiet borykających się z niepłodnością jak i dla mężczyzn. Do gabinetów psychologicznych zwykle częściej zgłaszają się kobiety, jest im znacznie łatwiej mówić o emocjach, wątpliwościach. Jednak wbrew pozorom bezpłodni mężczyźni również potrzebują wsparcia oraz poczucia, że mają prawo mówić, żalić się, okazywać emocje czy zwierzać się ze swoich wątpliwości. Najważniejsze, aby nie starać się za wszelką cenę ukrywać tego co myślę i czuję. Możliwość mówienia o ciężkich chwilach oraz zdobycie umiejętności w radzeniu sobie ze stresem i niepokojem u obojga partnerów, w atmosferze zrozumienia i zaufania, może pomóc na drodze do upragnionego rodzicielstwa.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Patrycja Makuszewska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.