Kobiecość w ciąży
Spis treści
Postrzeganie przez kobietę obrazu własnego ciała często zmienia się pod wpływem różnych życiowych wydarzeń. Inaczej czujemy się jako nastolatki, jeszcze inaczej jako kobiety w sile wieku a zupełnie inaczej w dojrzałym wieku. Momentem kryzysowym dla wielu kobiet (obok okresu dojrzewania) jest czas ciąży a później połogu.
Jednak czym tak naprawdę jest ta kobiecość i jak jej postrzeganie wpływa na poczucie własnej wartości kobiety w okresie ciąży?
Kobiecość – czym ona właściwie jest
Czym jest kobiecość? To bardzo dobre pytanie, bo czy można znaleźć jej jedną definicję? Czy kobiecość można zdefiniować tylko przez pryzmat wyglądu, czy może jednak pod tym hasłem kryje się znacznie więcej? Może obok pięknego wyglądu, kobiecość znajdziemy w sposobie bycia, ubiorze, myśleniu o samej sobie oraz postrzeganiu otaczającej nas kobiety rzeczywistości i to jak się w niej odnajdujemy? To być może wrażliwość na potrzeby innych, ale i własne, opiekuńczość, chęć niesienia pomocy.
Na obraz kobiecości może składać się wiele czynników obok naszych osobistych przekonań dotyczących nas samych, samoocenę kształtują również poglądy i oceny naszych bliskich i otoczenia, w którym żyjemy. Tak naprawdę miejscem, gdzie kobiecość powinna się zaczynać, jest nasza głowa. Właśnie tam powstaje autentyczny i prawdziwy obraz nas samych. Nie ma co się spierać zwłaszcza w dzisiejszych czasach, wygląd ma znaczenie. Jednak to jak my czujemy się same we własnym ciele, ma ogromny wpływ na naszą samoocenę, ale i na to jak odbierają nas inni ludzie. Bycie dla siebie dobrym, szanowanie własnych uczuć i nastrojów, również może być elementem kobiecości. Aby ktoś inny mógł w nas dostrzec właśnie tę nasza kobiecość, najpierw my same musimy być dla siebie dobre i pokochać siebie. Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć, czym kobiecość jest. Warto, aby każdy z nas sam sobie na to pytanie odpowiedział (zarówno kobiety jak i mężczyźni).
Kobiecość – jak zmienia się jej obraz w trakcie ciąży?
Kobiecość w okresie ciąży – postrzeganie oraz akceptacja własnego ciała w tym okresie może zmieniać się w zależności od trymestru, w jakim przyszła mama się znajduje. W tym czasie zachodzą bardzo duże zmiany nie tylko fizyczne, ale i psychiczne, które są nie bez znaczenia jeśli mówimy o przeżywaniu własnej kobiecości.
Kobiecość w I trymestrze ciąży
W pierwszym trymestrze ciąży może pojawić się wiele dolegliwości fizycznych takich jak nudności i wymioty, duża senność, brak apetytu czy powiększające się piersi, które mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Jest to również moment informowania otoczenia o zajściu w ciążę, a reakcja zwłaszcza bliskich może mieć duże znaczenie nie tylko na akceptacje ciąży, ale i obrazu własnego ciała. Im większa pozytywna reakcja, tym większa szansa, iż pomimo niedogodności fizycznych kobieta będzie odczuwała radość z bycia mamą i dumę z własnego ciała.
Nie można zapominać również o sferze seksualnej, ponieważ ona również odgrywa dość ważną rolę, w tym jak postrzega siebie kobieta. Niechęć do zbliżeń po stronie partnerki (najczęściej wywołana przez problemy fizyczne), a z drugiej strony ochota na seks ze strony partnera, może pogłębić frustrację i brak akceptacji (może pojawić się myśl, że moje ciało zawodzi i nie potrafię zadowolić partnera, a on tak bardzo się stara). Warto zdać sobie wtedy sprawę, że jest to tylko chwilowy moment, ponieważ już w drugim trymestrze nastąpi ogromna zmiana w postrzeganiu swojej seksualności powodując większą aktywność zarówno tą społeczną jak i erotyczną.
Kobiecość w II trymestrze ciąży
Drugi trymestr ciąży przynosi coraz bardziej widoczny ciążowy brzuszek oraz pełniejsze piersi. Nastrój zaczyna się poprawiać, znikają tak powszechne dolegliwości pierwszego trymestru. Pomimo przybierania na wadze i wyraźnie zaokrąglonego brzucha u wielu kobiet to czas dużej satysfakcji i pełnej akceptacji swojego ciała. Badania pokazują, że dzieje się tak za sprawą coraz większego i świadomego kontaktu z dzieckiem. Odczuwane ruchy dziecka pomagają mamie w pełni przeżywać obecność dziecka, tworzyć z nim relacje a krągłości tylko przypominają o maluszku, który dorasta w organizmie mamy.
Kiedy ciąża zaczyna być widoczna, kobieta dużo częściej zaczyna doświadczać zainteresowania swoją osobą ze strony partnera, rodziny i otoczenia. Troska innych bardzo pozytywnie wpływa na postrzeganie swojego ciała w pozytywnych barwach. Kobieta ma poczucie, że jest zauważalna, potrzebna i kochana. Wpływ na postrzeganie swojego cała ma również sfera intymna. Drugi trymestr przynosi wzmożoną ochotę na seks ze strony obojga partnerów, daje to kobiecie poczucie akceptacji ze strony ukochanego i ogromnej bliskości, dzięki czemu poczucie kobiecości wzrasta.
Kobiecość w III trymestrze ciąży
Ostatni trymestr ciąży może z powrotem przynieść spadek akceptacji własnego ciała. Waga coraz bardziej rośnie, zaczynają pojawiać się obrzęki nóg i rąk oraz rozstępy na brzuchu. Coraz trudniej się poruszać a naciskający na przeponę brzuch utrudnia oddychanie. W tym okresie kobiety czują się mniej atrakcyjne fizycznie, dochodzą również lęki i obawy związane z nadchodzącym porodem, co również może mieć wpływ na postrzeganie kobiecości.
Z drugiej strony trzeci trymestr pozwala mamie jeszcze bardziej zbliżyć się do dziecka, wyczekiwać porodu i spotkania z maluszkiem. W tym okresie kobieta coraz częściej zaczyna obawiać się tego jak jej ciało będzie wyglądało po ciąży, czy uda się wrócić do wyglądu i formy sprzed ciąży i czy nadal będzie tak samo atrakcyjna dla partnera. Na obraz kobiecości również i w tym trymestrze ma wpływ życie seksualne. Kobieta pomimo niedogodności fizycznych, w tym czasie bardzo potrzebuje bliskości i zapewnień, że nadal jest atrakcyjna. Natomiast dla partnera jest to często moment chwilowego wycofania się z fizycznej bliskości (często spowodowanej lękiem o partnerkę i dziecko). Spadek męskiego libido może bardzo mocno wpłynąć na poczucie akceptacji własnej kobiecości. Warto i w tym czasie mieć z tyłu głowy, że jest to chwilowa reakcja partnera związana z obawą o wasze zdrowie, a nie odrzucenie. Kiedy pojawią się takie myśli (nie jestem atrakcyjna, dlatego nie chce bliskości) warto o tym rozmawiać. Często opowiedzenie o tym co czuje jedna i druga strona, może bardzo pozytywnie wpłynąć na relacji, a co za tym idzie na pełną akceptację siebie.
Niezależnie od tygodnia ciąży, w jakim obecnie jest kobieta pełna satysfakcja i dostrzeganie własnej kobiecości jest w pełni możliwe. Pamiętajmy, że to jak bardzo przyszła mama czuje się kobieco, jest przede wszystkim w głowie. To jak kobieta będzie traktowała siebie samą – czyli z szacunkiem, miłością i wyrozumiałością (bo przecież to tylko okres przejściowy) tak będą widzieć ją inni. A nawet jeśli po ciąży zostanie tych kilka kilogramów więcej, spójrzcie na swoje dziecko i zapytajcie się siebie czy mimo wszystko nie było warto.