Relacje partnerskie w trakcie ciąży
Spis treści
Ciąża to dla związku trudny okres. To konfrontacja z zupełnie nową i nieznaną sytuacją. W tym okresie poznajemy siebie na nowo, w zupełnie odmiennych rolach niż dotychczas, pomału zaczynamy stawać się matką i ojcem, a relacja, która dotyczyła tylko nas dwoje zostaje wystawiona na wielką próbę. To konfrontacja nie tylko ze swoimi słabościami, ale również i naszego partnera. Poznajemy nawzajem swoje mocne i słabe strony w nowej stresującej sytuacji, która zmieni nasze dotychczasowe życie.
Ciąża może pokazać jak bardzo jesteśmy ze sobą blisko, jakie mamy do siebie zaufanie oraz jak bardzo możemy na siebie liczyć. Tak naprawdę to w jaki sposób ukażemy się w oczach swojego partnera w trakcie ciąży będzie miało duży wpływ na dalsze zadowolenie ze wspólnego związku oraz macierzyństwa. Warto przyjrzeć się jakich problemów możemy spodziewać się w tym okresie oraz jak im zaradzić aby oczekiwanie na dziecko było dla obojga cudownym wspomnieniem.
Wiadomość o ciąży – emocje w związku
Już sama informacja o ciąży może być bardzo stresująca dla obojga partnerów. Nawet jeśli ciąża była planowana, zwykle pojawiają się liczne obawy czy na pewno jest to dobry moment na dziecko, czy ciąża będzie przebiegała prawidłowo a maluszek urodzi się zdrowy i czy będę dobrym rodzicem. Warto pamiętać, że każdy z nas przeżywa emocje w zupełnie inny sposób. Tworząc wyobrażenia na temat tego jak powinna wyglądać reakcja partnera na wiadomość o ciąży powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę. Jeśli według nas partner ma odmienne zdanie warto spokojnie porozmawiać i upewnić się co do naszych przypuszczeń. W przeciwnym razie, już na samym początku naszej drogi do zostania rodzicami, będą się tworzyć niepotrzebne nieporozumienia. Dolegliwości fizyczne również nie ułatwiają dobrych relacji. Kiedy kobieta ma mdłości, wymioty, odczuwa senność i ciągłe zmęczenie bardzo łatwo można ją wyprowadzić z równowagi i kłótnia gotowa. Dlatego tak bardzo ważne jest zrozumienie i wzajemne wsparcie. Rozmawiajcie o tym co się dzieje, o emocjach jakie odczuwacie, dzielcie się swoimi obawami, radościami, pozwólcie sobie na przeżywanie ciąży wspólnie. W tym wyjątkowym momencie nie ma nic ważniejszego niż wsparcie i wasza wzajemna bliskość.
Bliskość w ciąży – emocje w związku
Jednym z częstszych problemów, który może powodować nieporozumienia jest seks w ciąży. Dotyczy nas wszystkich, każdy z nas ma czasem lepsze chwile i gorsze, raz mamy ogromną ochotę na seks, a innym razem po prostu nie chce nam się nawet o nim myśleć. I tak również jest w ciąży. W zależności od wieku ciąży zainteresowanie seksem zmienia się, wiąże się to przede wszystkim z poziomem hormonów, ale ogromny wpływ mają również pojawiające się obawy i lęk związany z zostaniem rodzicem, troską o dziecko czy relacjami między partnerami. Nawet najbardziej dobrane pary mogą rozstroić się w czasie oczekiwania na dziecko. Dzieje się tak ponieważ na popęd płciowy, odczuwanie przyjemności i zachowanie podczas stosunku ma wpływ wiele różnych czynników psychicznych i fizycznych. U około 45% kobiet pierwszy trymestr ciąży zwykle wiąże się ze spadkiem zainteresowania seksem, jest to głównie związane z odczuwanymi dolegliwościami fizycznymi jak nudności, wymioty czy bolesność piersi. Zwykle w tym okresie kobiety nie czują się zbyt atrakcyjnie same ze sobą, a do przekłada się na intymne zbliżenia.
Zainteresowanie seksem zaczyna rosnąć w drugim trymestrze ciąży, kiedy oboje przyzwyczajacie się do myśli zostania rodzicem. Dodatkowo pierwsze wyraźne symptomy ciąży jak powiększający się brzuch dodaje mamie pewności siebie i wigoru dzięki czemu i ochota na współżycie rośnie. Zdarza się, że przyszłe mamy są tak zajęte myśleniem o dziecku lub po prostu trudno im pogodzić rolę przyszłej mamy i kochanki, że myśli związane ze współżyciem schodzą po prostu na dalszy plan. W tym czasie przyszli tatusiowe mogą odczuwać wzmożoną ochotę na zbliżenia, a związane jest to właśnie z rosnącym brzuszkiem partnerki, który nierzadko postrzegany jest jako bardzo zmysłowy i przynosi wiele doznań erotycznych. Również coraz większa świadomość zostania ojcem może wywoływać jeszcze silniejsze uczucia do partnerki, które partner chciałby okazywać właśnie podczas zbliżeń. Jednak zdarza, że wraz z rosnącą ciążą mężczyźni odczuwają lęki i niechęć do współżycia. Bardzo często obawa przed zrobieniem dziecko krzywdy lub sprawieniu bólu partnerce uniemożliwia satysfakcjonujące życie erotyczne. Warto jednak pamiętać, że przy prawidłowo rozwijającej się ciąży nie ma takiego zagrożenia. Dziecko w łonie mamy jest bardzo dobrze chronione przez wody płodowe, które zapewniają maluszkowi bezpieczeństwo również w takich sytuacjach. Nie bójcie się, że wasze dziecko cokolwiek zobaczy lub usłyszy, jedyne co może odczuwać to delikatne kołysanie, wywołane skurczami macicy, które działają na nie relaksująco. Bliskość rodziców jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju maluszka już w łonie mamy, dlatego jest to świetny sposób na okazywanie sobie uczuć. Współżycie przynosi również wiele korzyści dla kobiety zaspokaja wzmożoną potrzebę bliskości fizycznej i emocjonalnej oraz utwierdza w poczuciu atrakcyjności, które teraz jest dla niej naprawdę ważne. Mężczyzna natomiast może poczuć się bardzo męsko, trzyma przecież w ramionach ukochaną osobę, która w tym momencie szczególnie mocno go potrzebuje.
W ostatnim trymestrze możecie oboje mieć spadek formy związany z seksem. Jest to całkowicie normalna reakcja organizmu na zbliżające się narodziny dziecka, które przecież zmienią wasze życie. W wyniku coraz większego ucisku brzucha na macicę kobiecie coraz trudniej się poruszać, pojawiają się problemy z oddychaniem i bóle krzyża. Pomału zaczynają pojawiać się skurcze przepowiadające, które zwykle wzbudzają lęk i pytania czy to już? Nic dziwnego, że seks schodzi na dalszy plan, kiedy pojawia się obawa, że może on wywołać wcześniejszy poród i wpłynąć na zdrowie maluszka. Jednak w tym przypadku również nie ma takiej obawy ( warto oczywiście porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym ciąże), a co więcej wasza bliskość może pozytywnie wpłynąć na wasze relacje przed samym rozwiązaniem. Jest to również czas mieszanych uczuć, strach przed porodem, obawy przed zmianą trybu życia i nowymi obowiązkami a zarazem ekscytacja związana z oczekiwaniem na maluszka mogą w oczywisty sposób osłabić pożądanie. W ostatnich miesiącach ciąży kobieta jest szczególnie otoczona troską przez najbliższych. I tutaj w myśli mężczyzny może pojawić się lęk przed odrzuceniem, że nie będę już tak ważny dla partnerki jak przed ciążą, że w centrum uwagi znajdzie się partnerka i dziecko. Jeśli tylko czujecie, że takie myśli mogą pojawić się w głowie waszych partnerów porozmawiajcie o tym, zapewnijcie o swojej miłości i o tym, że dziecko tylko wzmocni waszą relację. I pamiętajcie, że bliskość to nie tylko seks, jeśli czujecie, że nie macie ochoty okazywać uczuć w ten sposób postarajcie się znaleźć inne satysfakcjonujące dla was obojga rozwiązania. Może będzie to wspólny romantyczny wieczór, wyjazd czy kolacja. Istotne jest to żebyście czuli się przy sobie dobrze, żeby czas spędzany razem był dla was tym najważniejszych, który przynosi poczucie jedności w tym wyjątkowym okresie waszego życia. Postarajcie się aby oczekiwanie na dziecko i jego narodziny nie przeszkodziły wam w pielęgnowaniu waszego związku i dbaniu o jego rozwój. Pamiętajcie, że jeśli wy będziecie czuli się ze sobą szczęśliwi, to i wasze dziecko również tak będzie się czuło. Nie ma nic ważniejszego dla dziecka niż szczęście jego rodziców.
Huśtawki nastroju u przyszłego taty
Bardzo charakterystycznym objawem ciąży są huśtawki nastroju. Ale wbrew powszechnym opiniom nie tylko ciężarna kobieta ich doświadcza ale również jej partner. Obok seksu to właśnie one powodują najwięcej nieporozumień w związkach. Płaczliwość oraz smutek powinny ustabilizować się do czwartego miesiąca ciąży jednak stres i lęki związane z byciem w ciąży nadal pozostają i mogą powodować rozchwianie emocjonalne nawet do samego porodu. Ważne aby mężczyzna nie złościł się tylko spróbował zrozumieć. Okazanie zrozumienia i otoczenie troską w takich momentach pozwoli dużo szybciej uporać się kobiecie z wahaniami nastroju. Natomiast mężczyzna nie powinien próbować za wszelką cenę samemu uporać się ze swoimi emocjami. Pamiętajmy, że ciąża to wspólne przeżycie, więc również mężczyzna może odczuwać zarówno pozytywne jak i negatywny emocje w tym okresie. Kobieta w naturalny sposób czuje, że jest w ciąży, obserwuje zachodzące w jej organizmie zmiany, czuje ruchy dziecka, a rodzina i znajomi otaczają ją szczególną troską. Natomiast mężczyzna musi ciąże poukładać sobie w głowie. Aby pomóc mu choć trochę poczuć się jak to jest być w ciąży warto zachęcać partnera do częstego dotykania brzucha, tak by mógł sam poczuć ruchy własnego dziecka. Odwiedzajcie wspólnie lekarza, który pokaże maluszka na USG oraz planujcie razem poród i to jak będzie wyglądało wasze życie po narodzinach. Wspólne zakupy dla dziecka również mogą pomóc wam obojgu przeżywać to wyjątkowe wydarzenie, świetnym rozwiązaniem jest również wspólne uczęszczanie na zajęcia do szkoły rodzenia, które nie tylko nauczą Was jak zajmować się maluszkiem i przygotują do porodu, ale również pokażą Wam jak wspierać się nawzajem i wspólnie cieszyć się ciąża.
Zespół wylęgania u mężczyzn – czym on właściwie jest
Zdarza się również, że mężczyźni cierpią na zespół wylęgania (syndrom kuwady) gdy ich partnerki są w ciąży. Objawy zwykle pojawiają się w trzecim miesiącu ciąży, a później tuż przed porodem i mogą mocno przypominać normalne objawy ciąży:
- nudności,
- wymioty,
- ból brzucha,
- zwiększone łaknienie i zmiany apetytu,
- zmęczenie oraz wahania nastroju.
Są mężczyźni, którzy nawet przybierają na wadze. Za główną przyczynę zespołu wylęgania uznaje się niepewność związaną z powiększenia się rodziny, lęk przed poczuciem odpowiedzialności oraz identyfikacja z ciężarną kobietą. Zdarza się również, że zespół ten ukazuje zazdrość mężczyzny o żonę lub nienarodzone dziecko, a objawy są sposobem na zwrócenie uwagi dzięki czemu zmniejsza się lęk przed odrzuceniem. Warto pamiętać, że tak jak u kobiety tak u mężczyzny jest to tylko okres przejściowy, a po porodzie wszystko wróci do normy. Głównym sposobem na poradzenie sobie z emocjami jest po prostu szczera rozmowa z partnerką oraz wasza wzajemna bliskość. Na temat syndrom kuwady piszemy wiecej w artykule ZESPÓŁ WYLĘGANIA OJCA – CO TO JEST, NA CZYM POLEGA SYNDROM KUWADY.
W różnych momentach życia związki wystawiane są na wielką próbę, tak i w trakcie ciąży możemy spodziewać się chwil szczęścia ale również nieporozumień, smutku i złości. Jednak warto pamiętać, że są to tylko chwilowe problemy, a to w jaki sposób będziecie sobie radzić z niepowodzeniami zależy tylko od Was. Zrozumienie, szczerość, bliskość i ogromne poczucie wsparcia to podstawa związku również w tym wyjątkowym czasie. Nie bójcie się prosić siebie o pomoc, rozmawiajcie ze sobą, spędzajcie razem czas i starajcie się zrobić wszystko żeby był to wyjątkowy i niezapomniany czas pełen dobrych wspomnień. A jeśli przyjdzie taki moment, w którym zdacie sobie sprawę że nie radzicie sobie warto spotkać się z psychologiem, który pomoże znaleźć problem nasilających się nieporozumień między wami i pomoże wspólnie się z nimi uporać.