Seks po porodzie
Spis treści
U świeżo upieczonych rodziców bliskość w ciąży jak i w okresie okołopołogowym czy we wczesnym rodzicielstwie przynosi wiele obaw, niepokoju oraz tworzy wiele nurtujących pytań. Czego mogą obawiać się partnerzy kiedy ciąża się kończy, kiedy w ogóle zacząć myśleć o ponownym współżyciu i jak sprawić by “ drugi pierwszy raz” był wyjątkowy dla Was obojga?
Seks po porodzie – kiedy rozpocząć współżycie?
Okres okołoporodowy to czas dochodzenia do równowagi hormonalnej, fizycznej oraz psychicznej po ogromnym wysiłku, jakie ciało kobiety musiało przejść podczas ciąży i porodu. To podczas tego okresu hormony wracają do równowagi sprzed ciąży, stan psychiczny pomału zamienia się z huśtawki emocjonalnej w bardziej stabilny nastrój, a ciało goi się (zwłaszcza krocze oraz blizna po cięciu cesarskim lub po nacięciu krocza), tak aby za pewien czas wrócić do zbliżonego wyglądu i kondycji sprzed ciąży.
Z medycznego punktu widzenia okres sześciu tygodni to czas kiedy organizm powinien wrócić właśnie do równowagi sprzed ciąży. Właśnie po tym czasie, oczywiście po konsultacji z lekarzem, można stopniowo wracać również do fizycznej bliskości. Zdarza się jednak tak, że pomimo dobrej kondycji fizycznej i braku przeciwwskazań medycznych partnerzy nie do końca są gotowi emocjonalnie by rozpocząć współżycie. Tutaj w grę może wchodzić wiele lęków i obaw dotyczących zarówno kobiecości jak i męskości, ale również bardzo praktycznej strony seksu i przecież tak bardzo zmieniającego się, chociażby trybu życia kiedy pojawia się dziecko.
Seks po porodzie – obawy i lęki partnerów
Kiedy ciało jest gotowe, ale głowa nie do końca ma ochotę i siłę na intymne zbliżenia, mogą pojawiać się wątpliwości, ale i obawy, że nigdy już nie będzie tak jak było przed pojawieniem się dziecka. U obojga partnerów na gotowość do ponownego współżycia może mieć wpływ przede wszystkim zmęczenie, często ogromne niewyspanie, ale i sam proces przyzwyczajania się młodych rodziców do nowej roli, który przecież nie dzieje się od razu, a potrzeba na to czasu.
U kobiety bardzo ważnym hormonem, który w okresie okołoporodowym może mocno namieszać w sferze libido, jest prolaktyna. Ma ona za zadanie zacieśnianie więzi z noworodkiem oraz wpływa na produkcję mleka, ale niestety może zdarzyć się tak, i wcale nie jest to rzadkie, że ma ona również wpływ na obniżenie libido, czyli po prostu na ochotę na seks. Kobieta nierzadko czuje się nieatrakcyjna, jest ciągle niewyspana, obolała oraz odczuwa depresyjny nastrój, a taki obraz siebie nie wpływa korzystnie na ochotę na zbliżenia. Na krytyczny stosunek do własnego ciało może wpływać również osłabienie mięśni Kegla, w wyniku czego pojawiają się problemy z nietrzymaniem moczu. Orgazm staje się słabiej odczuwalny, a to może mocno zawstydzić i spowodować stopniowe oddalanie się od partnera. Czasem pojawia się lęk, że partner nie zaakceptuje mojego zmienionego ciała po ciąży.
Partner może obawiać się, rozmów na temat powrotu do intymności i jego potrzeb, żeby partnerka nie czuła się oceniana i krytykowana.
Tuż po narodzinach dziecka dosyć często u obojga partnerów może pojawić się lęk dotyczący szybkiego zajścia w kolejną ciążę i jest to całkowicie zrozumiałe. Na razie trudno jest przyzwyczaić się do obecności nowego członka rodziny, do tego, że już nie jesteście tylko we dwoje, nawet krążą myśli dotyczące jak uprawiać seks kiedy obok śpi dziecko (pojawiania się skrępowanie, brak intymności czy zawstydzenie).
Mężczyźni bardzo często boją się, że seks będzie sprawiał kobiecie ból, że mogą wyrządzić swojej ukochanej krzywdę, nawet kiedy lekarz potwierdza brak przeciwwskazań do ponownego współżycia. Czasem ta ogromna troska może powodować, że mężczyzna czeka na sygnał od kobiety, że jest już gotowa, jednak nie rozmawiając na ten temat, oboje mogą czuć, że oddalają się od siebie. Poczucie osamotnienia może potęgować jeszcze fakt, że po porodzie matka jest pochłonięta opieka nad dzieckiem i często mężczyzna ma poczucie, że został odsunięty na dalszy tor. A przecież wystarczyłoby powiedzieć, jak się czujecie, czego się obawiacie, tak aby druga strona zrozumiała, że nie jest to objaw niechęci a troski, może jest tak, że kobieta pod wpływem działania hormonów i ogromnego zmęczenia nie zauważa, że odsuwa partnera od siebie. Ważnym czynnikiem powodującym obawy zwłaszcza u młodych ojców jest czynnik ekonomiczny. Pojawia się dziecko, czyli teraz trzeba utrzymać większą rodzinę, a często pensja się nie zmienia. Pojawiają się wyrzuty sumienia, obniżenia własnej wartości, ale i strach o to czy podołam jako mężczyzna, czy nie zawiodę mojej rodziny. Jest to kolejna sytuacja, o której warto i trzeba rozmawiać. Może to pomóc zarówno w rozładowaniu negatywnych myśli jak i napięcia z nimi związanymi, ale również często pomaga spojrzeć na zachowanie obojga z zupełnie innej strony (już się nie domyślamy, ale wiemy co się dzieje z partnerem).
Seks po porodzie – co robić kiedy nie możemy się dogadać?
Kiedy czujecie, że w waszej relacji również tej intymnej nie jest, tak jak było, że oddalacie się od siebie, warto najpierw samemu spróbować usiąść i porozmawiać. Zanim usiądziecie wspólnie do rozmowy warto, żeby każde z was zastanowiło się co was niepokoi, wkurza czy jest po prostu niezrozumiałe w zachowaniu partnera, o co chcielibyście go zapytać, co według was może wpływać na taką sytuację. Kiedy macie już te informacje od samych siebie teraz warto usiąść i na spokojnie porozmawiać z partnerem. Jeśli takie rozmowy nie przyniosą efektów warto umówić się na konsultacje do psychologa lub seksuologa i wspólnie ze specjalistą spróbować bliżej przyjrzeć się trudnej sytuacji. Czasem jest tak, że znacznie łatwiej rozmawia się nawet o tak intymnych sprawach, w obecności osoby trzeciej niż samemu.
Decydując się na ponowne rozpoczęcie współżycia po połogu najważniejsze, abyście kierowali się przede wszystkim waszymi emocjami, nie tylko fizyczną, ale i emocjonalną gotowością do bliskości a żeby mieć pewność, że obie strony są już gotowe, warto o seksie rozmawiać. Aby móc poczuć magię z“ drugiego pierwszego razu” warto zobaczyć w tym wszystkim własne potrzeby, ale i partnera, zapytać o to jak sobie wyobraża tę chwilę, czego się obawia, jakie ma fantazje. Po narodzinach wyczekiwanego dziecka to może być fantastyczne, nowe przeżycie z ogromem nowych i czasem nieznanych odczuć i wrażeń z podwójną dawką miłości, tylko znajdźcie w nim coś, co można odkrywać i doświadczać bez przymusu, “bo już wypada”, a jako coś wyczekiwanego i bliskiego dla Was obojga.