Nasza lokalizacja
Kraków, Rusznikarska 14 lokal XX
Rejestracja pacjentów
+48 881 20 20 20 / kontakt@meavita.pl

Rola psychologa w okresie poporodowym

Rola psychologa w okresie poporodowym

Ciąża i poród to dla kobiety i jej rodziny bardzo trudny okres, ale nadal bardzo często bagatelizuje się albo zapomina o wpływie okresu poporodowego zwanego połogiem na psychikę kobiety i jej bliskiego otoczenia. Połóg, to nie tylko dolegliwości fizyczne takie jak bóle brzucha, krocza czy piersi, to również ogromne wahania hormonalne, które wpływają na stan emocjonalny świeżo upieczonej mamy. Zostanie rodzicem to zmiana dotychczasowego życia, które może zostać wywrócone do góry nogami, co może wpływać na postrzeganie okresu poporodowego jako sytuacji kryzysowej.

Rola psychologa – pomoc matce

Rola psychologa w okresie okołoporodowymPoród dla wielu kobiet jest ogromnym przeżyciem. Jest momentem, gdzie pozytywne emocje mieszają się z negatywnymi, czasem przestajemy rozumieć nie tylko co dzieje się z naszym ciałem ale również psychiką. Przekazy medialne pokazują macierzyństwo jako cukierkową przygodę, gdzie nie ma miejsca na lęk, obojętność czy złość. Kiedy kobieta wita na świecie swoje dziecko i czuje mieszane uczucia w sercu i głowie czasami rozpoczyna się prawdziwy dramat. Spotkania z psychologiem mogą pomóc kobiecie zrozumieć swoje emocje, szukać ich przyczyn a w konsekwencji poradzić sobie z odczuwanie tak mieszanych emocji. Psycholog to osoba, która w spokojnej, nie oceniającej atmosferze pomaga również uporać się z lękami dotyczącymi roli matki, relacji z dzieckiem czy godzenia życia zawodowego z macierzyństwem. Wspiera po trudach porodu lub pomaga w zrozumieniu lęków z nim związanych.

Po porodzie zmienia się również nieodwracalnie ciało kobiety. Wiele kobiet ma trudności z zaakceptowaniem swojej kobiecości i seksualności zwłaszcza w pierwszych miesiącach po porodzie. Rozmowy z psychologiem mogą pomóc zaakceptować nową siebie, pomóc zrozumieć, że nowe nie znaczy gorsze, a wręcz przeciwnie to co nowe daje nowe możliwości poznania siebie, odnalezienia swoich nowych potrzeb, umiejętności czy priorytetów.

Kiedy nastrój po ciąży się nie poprawia, a smutek i lęki się pogłębiają zadaniem psychologa jest sprawdzenie jaka jest przyczyna takiego stanu. Dzięki rozmowie i wykorzystaniu testów psychologicznych psycholog może stwierdzić czy to tylko przejściowy problem związany z huśtawką hormonalną ( tak zwany baby blues) czy rozpoczyna się depresja poporodowa. Im szybciej zaczniemy działać tym szybciej nastrój zacznie się stabilizować a matka będzie mogła cieszyć się macierzyństwem.

Rola psychologa- pomoc ojcu

Od zawsze mówi się, że ciąża, poród i emocje związane z tym okresem to domena kobiet. Jednak mężczyźni również odgrywają bardzo ważna rolę w tym czasie a tak niewiele mówi się, o tym, że i oni czasem czują się zagubieni. Niestety im dużo trudniej przyznać się do bezsilności i nieradzenia sobie i dużo trudniej jest im szukać pomocy.

Rola psychologa w okresie okołoporodowymPomoc psychologa dla świeżo upieczonego taty może przynieść wiele dobrego. Dzięki takim rozmowom mężczyzna w sposób otwarty może mówić o swoich emocjach, lękach, o tym, że ma kryzys i nie potrafi poradzić sobie w nowej sytuacji. Rola ojca jest równie trudna co matki. Pojawiają się sprzeczne emocje dotyczące nowej roli, relacji z dzieckiem ale również czynnik finansowy, który stereotypowo jest przypisany właśnie jemu. Nic więc dziwnego, że pojawienie się nowego członka rodziny, spędza sen z powiek świeżo upieczonych ojców, a obawy związane ze swoją dojrzałości, produktywnością i zaradnością wychodzą często na pierwszy plan. Psycholog może pomóc zrozumieć te emocje i wspólnie znaleźć sposób aby sobie z nimi poradzić.
Psycholog może również pomóc mężczyźnie zrozumieć to co dzieje się z jego partnerką. Dlaczego w jednym momencie mogą się wspólnie śmiać, a zaraz wybucha płaczem lub złością. Takie spotkania edukacyjne mogą również przyczynić się do szybszego reagowania na wszelkie problemy emocjonalne po ciąży ( syndrom baby blues, depresja poporodowa, psychoza poporodowa). W szeregu tych dolegliwości to właśnie znajomość podstawowych objawów i szybka reakcja partnera może przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia partnerki.

Rola psychologa – pomoc parze ( lub dla związku)

Narodziny dziecka to również trudny okres dla związku. Pary poznają się w całkowicie nowych okolicznościach, nowych rolach życiowych. Nie ma tutaj znaczenia czy w rodzinie pojawiło się pierwsze czy kolejne dziecko, ponieważ każdy nowy członek rodziny wnosi coś nowego. Pojawia się radość ale również lęk i niepewność jak poukładać dotychczasowe, znane wspólne życie. Rolą psychologa w tym okresie jest przede wszystkim pomóc w dialogu między kobietą i mężczyzną, tak aby mogli poznać swoje nowe potrzeby, oczekiwania, ale również żeby usłyszeli od siebie nawzajem właśnie o tych obawach, które pojawiły się wraz z nadejściem dziecka. Psycholog pomaga parom nie tylko w komunikacji przy organizacji życia codziennego ale również w sferze seksualnej oraz zawodowej. Kiedy pojawia się dziecko każda z tych sfer może ulec zmianie i warto o nich rozmawiać tak aby nie tworzyć niepotrzebnych domysłów i nieporozumień. Ale czasem trudno jest usiąść tak w cztery oczy i po prostu powiedzieć co nam leży na sercu, w obawie aby nie zranić ukochanej osoby. Dzięki spotkaniom z psychologiem można porozmawiać w bezpiecznej i ciepłej atmosferze, która nauczy kłócić się w konstruktywny sposób, mówić o swoich potrzebach i emocjach ale również pomoże parze zbliżyć się do siebie i zaakceptować nowe życie wraz z nowym członkiem rodziny.

Rola psychologa- pomoc dziadkom

Rola psychologa w okresie okołoporodowymNarodziny dziecka to rewolucja dla całej rodziny, nie tylko świeżo upieczeni rodzice mogą czuć się zagubieni ale również dziadkowie. Dla dziadków to często moment bardzo wyczekiwany, pojawienie się wnuków, to ogromny powód do dumy i wielkiej radości. Jednak czasem pojawienie się w rodzinie malutkiej istotki uruchamia wiele wspomnień z przeszłości jak własne dzieciństwo, własne rodzicielstwo. Pojawiają się również rozważania na temat przemijania, problemy egzystencjalne, które wiążą się nie tylko ze śmiercią, ale również z akceptacja swojego nowego stylu życia czy chociażby zmieniającego się ciała. Spotkania z psychologiem mogą pomóc zrozumieć własne emocje, często mieszane uczucia do swoich wnuków, dzieci, partnera czy samego siebie. To, że się one pojawiają to całkowicie normalne, przecież sytuacja życiowa diametralnie się zmieniła, najważniejsze to zrozumieć te emocje i spróbować je zaakceptować. U dziadków może pojawić się żal i zazdrość, że ich młodość już nie powróci, obawy o to, że ich dzieci popełniają te same błędy co oni oraz opór i obawy przed zaakceptowaniem własnych dzieci jako dorosłych osób, która w pełni odpowiadają za siebie i własne dzieci. Ale bycie dziadkami to również pozytywne zmiany jak mniej odpowiedzialności, możliwość skupienia się na samym sobie, zadbanie o swoje potrzeby. Ale żeby tak było trzeba najpierw te swoje potrzeby i pragnienia poznać, zaakceptować, zobaczyć również swojego partnera z zupełnie innej strony i właśnie w tych obszarach pomóc może psycholog.