Zespół Delecji 16p12.2–p11.2
Spis treści
Zespół Delecji 16p12.2–p11.2 – informacje ogólne
Zespół delecji 16p12.2–p11.2 jest stosunkowo nowo odkrytą chorobą charakteryzującą niewielkimi anomaliami twarzy, zaburzeniami karmienia, opóźnieniem rozwoju mowy i nawracającymi zapaleniami uszu.
Podstawy genetyczne zespołu delecji 16p12.2–p11.2
Zespoły delecyjne dotyczące krótkiego ramienia 16 chromosomu w większości są dziełem przypadkowej mutacji. Mogą być jednak taż dziedziczone po rodzicach. Przy niewielkich delecjach objawy nie zawsze występują, ale mogą ujawnić się w kolejnych pokoleniach. Ryzyko przekazania istniejącej wady przez rodzica wynosi 50%.
W traconym fragmencie chromosomu zidentyfikowano geny, prawdopodobnie odpowiedzialne za wystąpienie konkretnych objawów zespołu:
- gen OTOA – zaburzenia słuchu,
- gen CD19 – nawracające zapalenia uszu,
- gen SH2B1 – skłonność do otyłości.
Niedawno opisano także zespół duplikacji 16p12.2–p11.2, który różni się od zespołu delecji tego samego regionu. W głównej mierze charakteryzuje się łagodnymi zaburzeniami rozwoju, autyzmem i dysmorfią twarzy.
Objawy zespołu delecji 16p12.2–p11.2
Cechy dysmorficzne twarzy są nieznacznie zaznaczone, nie są tak charakterystyczne jak w innych zespołach delecyjnych.
U chorych obserwuje się:
- szerokie czoło,
- małą bródkę i żuchwę,
- płaską, długą twarz,
- nisko osadzone uszy,
- głęboko osadzone oczy,
- opadającą powiekę,
- zmarszczki nakątne,
- krótki szeroki nos,
- wąską górną wargę,
- wysokie podniebienie.
Do innych nietypowych cech fizycznych zaliczają się zmiany w obrębie dłoń i stóp, szczególnie często występują zrośnięte palce u stóp (między 2 i 3 palcem).
Rozwój dzieci może być lekko opóźniony. Najczęściej występują problemy z mową. Rodzice mogę zauważyć, że ich dziecko nie gaworzy i nie wypowiada słów w okresie, gdy powinno to już występować. Rozumienie mowy jest niezaburzone. Pierwsze słowo u chorych pojawia się między 1 a 7 rokiem życia. Dzieci zazwyczaj uczą się prawidłowo, jeśli występuje opóźnienie, to jest niewielkie. Także rozwój ruchowy jest w niewielkim stopniu opóźniony przez delecję 16p12.2– p11. Niemowlak samodzielnie siada między 6-12 miesiącem życia a chodzi przeciętnie około 20 miesiąca.
U ponad połowy dzieci występują problemy z karmieniem. Część noworodków i niemowlaków nie może skoordynować ssania i połykania, co skutkuje słabym przebieranie na wadze. Z drugiej strony wraz z wiekiem pojawia się tendencja do tycia. Zespół delecji 16P12.2-P11.2 jest drugą pod względem częstości genetyczną przyczyną otyłości. Tendencji do przejadania się towarzyszy podwyższony poziom insuliny we krwi oraz zwiększona insulinooporność (podobny problem występuję np.: w cukrzycy typu II).
Do innych problemów związanych z delecją 16P12.2-P11.2 zaliczamy:
- napady drgawkowe,
- nawracające zakażenia ucha środkowego,
- autyzm i choroby ze spektrum autyzmu (np.: zespół Aspergera).
Leczenie zespołu delecji 16p12.2–p11.2
Terapia chorych z zespołem 16P12.2-P11.2 powinna być interdyscyplinarna, ukierunkowana na występujące problemy. Początkowo, u części dzieci będą to zaburzenia karmienia. Pomocne okazać mogą się wparcie gastrologa i terapeuty laktacyjnego oraz specjalne butle ułatwiające ssanie.
W przypadku niepowodzenia korzysta się z sond dożołądkowych bądź z żywienia z wykorzystaniem gastrostomii. W późniejszym okresie, w przypadku zaobserwowania tendencji do tycia, na rodzicach ciąży obowiązek pilnowania diety dziecka oraz wprowadzenia aktywności fizycznej.
Gdy występują problemy z wykształceniem mowy, przydatne jest wparcie logopedy. Rodzice i opiekunowie powinni stymulować i zachęcać dziecko do mówienia. W przypadku innych problemów zalecane jest wparcie odpowiednich specjalistów.
Zespół delecji 16p12.2–p11.2 – rokowanie
Wiele osób z zespołem delecji 16P12.2-P11.2 cieszy się dobrym zdrowiem. Poszczególne przypadki różnią się znacznie od siebie, jednak większość osób jest samodzielnych z dobrymi perspektywami na długie życie.