Zespół Potockiego i Shaffer’a
Spis treści
Zespół Potockiego i Shaffer’a – informacje ogólne
Zespół Potockiego i Shaffer’a (delecja 11p11.2) to rzadka choroba uwarunkowana genetycznie, której częstotliwość występowania szacuje się na mniej niż 1 przypadek na milion urodzeń.
Charakterystyczne dla tego schorzenia są:
- zaburzenia w budowie czaszki,
- opóźnienie w rozwoju
- niepełnosprawność intelektualna.
Podstawy genetyczne zespołu Potockiego-Shaffer’a
Isototą zespołu Potockiego-Shaffer’a jest delecja genów na krótkim ramieniu chromosomu 11 w regionie 11p11.2. Utrata charakterystycznego dla tego regionu genu ALX4 odpowiada za powiększenie otworów ciemieniowych u dzieci z rozpoznanym zespołem, natomiast delecja genu EXT2 powoduje powstawanie licznych, niezłośliwych guzków kości. Zdarza się, że obszar delecji będzie na tyle duży że obejmuje również geny regionu 11p13 – w takim przypadku u dziecka mogą jednocześnie współwystępować objawy Zespołu WAGR oraz Potockiego-Shaffer’a.
Delecje charakterystyczne dla zespołu Potockiego-Shaffer’a w zdecydowanej większości przypadków powstają de novo na wczesnym etapie rozwoju prenatalnego dziecka, którego rodzice mają prawidłowe DNA.
Objawy zespołu Potockiego-Shaffer’a
Objawy zespołu Potockiego-Shaffer’a mogą różnić się u poszczególnych dzieci w zależności od rozmiaru delecji i objetych nią genów. U 80-99% pacjentów występuje brachycefalia (krótkogłowie) będące jednym z typów zniekształcenia i deformacji czaszki. Objawia się nienaturalnie krótką, szeroką i płaską tylną częścią czaszki, która po ułożeniu dziecka na płasko przypomina trapez. Bardzo częste u pacjentów z zespołem Potockiego-Shaffer’a są też wydatny, szeroki nos, mała szczęka oraz obecność zmarszczki nakątnej oka.
Do innych symptomów zalicza się także:
- powiększone otwory ciemieniowe
- liczne guzy kości
- niepełnosprawność umysłową w stopniu od łagodnego do ciężkiego
- opóźnienia w rozwoju
- zaburzenia wzrastania
- problemy behawioralne
- objawy autystyczne
- problemy ze słuchem
- krótkowzroczność
- oczopląs
- zaćmę, zmętnienie soczewki oka
- zez
- aniridię – całkowity lub częściowy brak tęczówki oka
- problemy nefrologiczne
Zespół Potockiego i Shaffer’a – leczenie
Przebieg postępowania terapeutycznego uzależniony jest od dominujących objawów i ewentualnych schorzeń towarzyszących. Zalecane są regularne konsultacje neurologiczne, okulistyczne i nefrologiczne. Dzieci z zespołem Potockiego-Shaffer’a powinny być objęte interdyscyplinarną opieką, w tym fizjoterapeutyczną i psychologiczną.
Rokowanie zespołu Potockiego-Shaffer’a
Długość i jakość życia dzieci z zespołem Potockiego-Shaffer’a różni się w zależności od rozmiaru delecji chromosomalnej i dominujących objawów. Dokładne określenie rokowania nie jest możliwe. Część pacjentów rozwija się stosunkowo poprawnie i dożywa wieku dorosłego, natomiast w ciężkich przypadkach upośledzenia intelektualnego dzieci wymagają całodobowej opieki.