Zespół delecji chromosomu 4q21

Spis treści
Zespół delecji chromosomu 4q21 – informacje ogólne
Zespół delecji chromosomu 4q21 to rzadka choroba genetyczna, opisana dotychczas u mniej niż 30 osób. Częstotliwość jej występowania szacuje się na mniej niż 1 przypadek na milion urodzeń.
Podstawy genetyczne zespołu delecji chromosomu 4q21
Istotą choroby jest delecja genów znajdujących się na długim ramieniu chromosomu 4 w regionie 21. Przypuszcza się, że największy udział w rozwoju objawów ma utrata genów PRKG2 oraz RASGEF1B. W zdecydowanej większości choroba powstaje de novo, na wczesnym etapie życia prenatalnego, a rodzice dziecka mają prawidłowe DNA.
Objawy zespołu delecji chromosomu 4q21
Objawy zespołu delecji chromosomu 4q21 i ich nasilenie mogą różnić się u poszczególnych pacjentów.
Najczęściej obserwuje się:
- opóźnienie rozwoju psychomotorycznego,
- problemy z nauką,
- hipotonię, czyli obniżone napięcie mięśniowe
- niski wzrost
- nieproporcjonalnie dużą głowę.
Charakterystyczne są także cechy dysmorficzne, takie jak szerokie, wysokie czoło, szeroko rozstawione oczy, nienaturalnie krótkie dłonie i stopy. U niektórych osób mogą występować także problemy kardiologiczne oraz napady padaczkowe.
Leczenie zespołu delecji chromosomu 4q21
Leczenie zespołu delecji chromosomu 4q21 jest wyłącznie objawowe i opiera się na poprawie komfortu i jakości życia pacjentów poprzez łagodzenie dominujących objawów. Zaleca się regularne kontrole kardiologiczne i neurologiczne, w celu wczesnego wykrycia ewentualnych zaburzeń.
Rokowanie zespołu delecji chromosomu 4q21
Brakuje wiarygodnych informacji dotyczących przeżycia pacjentów z rozpoznanym zespołem delecji chromosomu 4q21.