Zespół Langer-Giedion
Spis treści
Zespół Langer-Giedion – informacje podstawowe
Zespół Langer-Giedion (8q24.11-q24.13), nazywany także syndromem TRPS2 (z ang.Trichorhinophalangeal syndrome type II ), to niezwykle rzadkie schorzenie genetyczne, które dotychczas stwierdzono u ok. 60 osób. Może wystąpić u obu płci, jednak szacuje się, że częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek.
Zespół Langer-Giedion – podstawy genetyczne
U podstaw choroby leży delecja genów znajdujących się na długim ramieniu chromosomu 8 w regionie q24 w podregionach od q24.11 do q24.13. W tym regionie znajdują się geny TRPS1 oraz EXT1, których utrata związana jest z większością objawów prezentowanych przez pacjentów z rozpoznanych schorzeniem, a w szczególności z powstawaniem narośli i guzów tkanki kostnej.
Najprawdopodobniej choroba dziedziczona jest w sposób autosomalny dominujący, może powstawać także de novo, jednak wciąż jest to kwestia nie do końca poznana, wciąż podlegająca badaniom naukowym.
Objawy zespołu Langer-Giedion
Obraz kliniczny choroby może różnić się u poszczególnych pacjentów.
Główne, najczęściej obserwowane objawy to:
- bardzo cienkie, rzadkie i wypadające włosy (u niektórych dzieci może dojść do całkowitego wyłysienia przed ukończeniem 2 r.ż.)
- niski wzrost
- nieproporcjonalnie krótkie palce dłoni i stóp
- nadmierna ruchliwość stawów
- obecność guzów i narośli kostnych, często powodujących wiele dolegliwości bólowych
- bardzo wiotka skóra
- opóźnienie umysłowe w stopniu od umiarkowanego do ciężkiego
- zaburzenia słuchu
- opóźnienia w rozwoju mowy
U niektórych pacjentów obserwuje się także mikrocefalię, czyli:
- zbyt mały obwód głowy,
- duży, szeroki nos,
- rozszerzone nozdrza,
- odstające uszy
- małą żuchwę.
Zdarzają się także rozległe przebarwienia skóry, zaburzenia napięcia mięśniowego, częste infekcje górnych dróg układu oddechowego i układu moczowego.
Leczenie zespołu Langer-Giedion
Leczenie choroby jest ukierunkowane na łagodzenie dominujących u danego pacjenta objawów i wymaga interdyscyplinarnego podejścia. Pacjenci powinni być pod stałą opieką specjalistów ortopedii, fizjoterapii, chirurgii, logopedii, audiologii oraz neurologii.
Zespół Langer-Giedion – rokowanie
Najprawdopodobniej pacjenci z rozpoznanym zespołem Langer-Giedion, w przypadku odpowiednio wczesnej diagnostyki i postępowania terapeutycznego, mogą dożyć dorosłości i starości.