Zespół duplikacji chromosomu 15q11-q13

Zespół duplikacji chromosomu 15q11-q13 – informacje ogólne
Zespół duplikacji chromosomu 15q11-q13 to bardzo rzadka choroba genetyczna, objawiająca się m.in. zaburzeniami neurologicznymi, behawioralnymi i opóźnieniami rozwoju. Częstotliwość występowania jest trudna do określenia. Według danych z 2011 roku, stwierdzono jedynie 30 przypadków choroby.
Podstawy genetyczne zespołu
Istotą choroby jest duplikacja (podwojenie) genów znajdujących się na długim ramieniu chromosomu 15 w regionie q11.2-q13.1. Zmiana ta dotyczy regionu krytycznego dla zespołu Pradera-Williego/Angelmana, który jest wywoływany delecją tych genów. Do duplikacji najczęściej dochodzi de novo.
Objawy zespołu duplikacji chromosomu 15q11-q13
Choroba ujawnia się we wczesnym dzieciństwie. U dzieci obserwuje się opóźnienie rozwoju, zwłaszcza mowy.
Charakterystyczne są także:
- hipotonia, czyli obniżone napięcie mięśniowe,
- napady padaczkowe,
- problemy behawioralne,
- objawy spektrum autyzmu.

Mogą pojawić się również niewielkie zmiany dysmorficzne np. skośne szczeliny powiekowe, makrocefalia, niski wzrost. Zdarzają się przypadki kiedy objawy są bardzo łagodne.
Leczenie zespołu duplikacji chromosomu 15q11-q13
Postępowanie terapeutyczne uzależnione jest od stanu konkretnego pacjenta i dominujących objawów. W przypadku np: występowania napadów padaczkowych zalecane jest wykonanie EEG i zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii, u dzieci z zaburzeniami mowy wskazane są regularne kontrole z logopedą i psychologiem.
Zespół duplikacji chromosomu 15q11-q13 -rokowanie
Najprawdopodobniej długość życia osób z zespołem duplikacji 15q11-q13 nie jest niższa niż w populacji ogólnej.