+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Dziesiąty tydzień ciąży

Twoje ciało w 10 tygodniu ciąży

10 tydzień ciąży to przełomowy moment w rozwoju Twojego Dziecka. Pod koniec tego tygodnia łożysko przejmie całkowicie funkcję pęcherzyka żółtkowego w zakresie dostarczania składników odżywczych rosnącemu Maluchowi. Pęcherzyk żółtkowy kurczy się, jego pozostałość  ma średnicę jedynie 5 mm. Łożysko będzie rozwijać się praktycznie przed większą część ciąży, do ok. 36. tygodnia. Ponieważ za jego pośrednictwem z krwi matki dostarczane są do płodu wszelkie substancje odżywcze (białka, węglowodany, woda itp.), tlen oraz odbierane są z krwi płodu do krwi matki zbędne produkty przemiany materii oraz dwutlenek węgla, możemy powiedzieć, że łożysko będzie podążać śladami rosnącego płodu. To znaczy w miarę rosnących potrzeb odżywczych i oddechowych Maluszka, łożysko będzie rozwijać sieć naczyń krwionośnych, tak aby zapewnić Twemu Dziecko niezbędne do rozwoju i życia – pokarm i tlen.

10 tydzień ciąży, to również czas kiedy u niektórych z Przyszłych Mam dolegliwości ciążowe mogą właśnie osiągnąć swoje apogeum. Poranne nudności i wymioty mogą być wyjątkowo męczące. Zadbaj w tym okresie szczególnie o dostarczenie odpowiedniej ilości makro- i mikroelementów oraz płynów.

Wzmogą się lub pojawią wzdęcia i zaparcia. Zajrzyj do sekcji Zapytaj dietetyka, aby dowiedzieć się jak uniknąć bądź pozbyć się zaparć. Dokuczliwe mogą okazać się również huśtawki nastrojów, łatwiej będziesz się wzruszać, możesz stać się bardziej płaczliwa, naprzemiennie z radosnymi, euforycznymi nastrojami. Chociaż czasem trudno nad tym zapanować, staraj się nie stresować, rób to co Cię relaksuje.

Płód już odczuwa emocje Przyszłej Mamy.

Dzieje się tak za sprawą różnych hormonów wydzielanych do krwi kobiety ciężarnej, w zależności od tego czy ona się śmieje i jest radosna, odczuwa gniew, strach, rozczarowanie czy stres.

zespół kuwady

Syndrom Kuwady

Czy wiesz, że Twój Mężczyzna może mieć niemalże te same dolegliwości ciążowe, który Tobie doskwierają i być w tzw. ciąży współczulnej, nazywanej również syndromem wylęgania lub syndromem Kuwady.

Najczęściej u ok. 11-65% mężczyzn pojawiają się nudności i wymioty oraz wahania nastroju, zmęczenie i senność. Mogą im także towarzyszyć zawroty głowy, wzmożony apetyt czy też zachcianki żywieniowe. W późniejszym okresie ciąży (najczęściej w III trymestrze) wielu mężczyzn odczuwa charakterystyczne bóle kręgosłupa oraz brzucha. Co zaskakujące, może im również rosnąć brzuch, a po porodzie może pojawić się depresja podobna do depresji poporodowej przeżywanej czasem przez młode mamy.

Nazwa syndrom Kuwady pochodzi od francuskiego słowa couver, czyli wysiadywać, troszczyć się, opiekować, które określało rytuały i praktyki ludowe charakterystyczne dla niektórych plemion pierwotnych na kontynencie azjatyckim i amerykańskim. Były one związane z tym, że mężczyzna, jako ojciec dziecka podczas ciąży zachowywał się inaczej, tak jakby sam był w ciąży i za kilka miesięcy miał urodzić dziecko. W taki również sposób był traktowany przez społeczność, w której funkcjonował.

10 tydzień ciąży, to dobry czas, aby dowiedzieć się więcej na temat emocji, które towarzyszą przyszłym tatusiom podczas ciąży. Przeczytasz o tym w artykule OBAWY PRZYSZŁYCH OJCÓW A CIĄŻA.

Rozwój Twojego dziecka w 10 tygodniu ciąży

Twoja Kruszynka waży ok. 3-4 g i ma już 3-3,8 cm długości osiągając w tym tygodniu wielkość truskawki.

wielkość dziecka dziesiąty tydzień ciąży

Skóra pokrywająca ciało jest nadal przezroczystą i cienką błonką. Uszy nadal wędrują do góry a oczy w kierunku środka twarzy. Małżowiny uszne nabierają ostatecznego kształtu. Powieka dolna i górna całkowicie stykają się ze sobą zamykając oczy. Młody Człowiek wygląda jakby spał. Mała Istotka jest chroniona przez worek owodniowy i niejako zawieszona w wypełniającym tenże worek płynie owodniowym, a zatem ma miejsce do swobodnego i przede wszystkim bezpiecznego poruszania się. Wykonuje nieśmiałe i dyskretne ruchy, otwiera buzię, zgina nadgarstki i łokcie, dotyka dłonią twarzy, zaczyna delikatnie unosić główkę. Świadczy to o prawidłowym rozwoju układu nerwowego oraz mięśniowo – szkieletowego.

Czy wiesz, że u 75% dzieci w tym okresie dominują ruchy prawej rączki i nóżki?

Nóżki są zgięte w stawach biodrowych i kolanowych, przyciągnięte do tułowia i delikatne skrzyżowane. Na malutkich stópkach wyraźnie widać rozdzielone paluszki Malucha.

10 tydzień ciąży

W 10 tygodniu ciąży u Twojego Dziecka mogą pojawić się już zawiązki paznokci, choć nie jest to regułą. Czasem dzieje się to w 11-12 tygodniu ciąży. Mózg intensywnie rozwija się. Co więcej, w tym tygodniu formułuje się przepona. Ten bardzo ważny mięsień jest niezbędny do tego, abyśmy mogli oddychać.

W tym momencie wszystkie narządy Twojego Dziecka zgromadzone są razem, wewnątrz tułowia. Powstająca przepona rozdzieli jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Po urodzeniu, kiedy oddychamy, przepona porusza się w dół (w kierunku jamy brzusznej), dzięki czemu żebra odchylają się na zewnątrz. To pozwala, aby powietrze dostało się do płuc. W przeponie powstaną 3 otwory, przez które będą przechodziły przełyk, aorta oraz żyła główna dolna. W miarę rozwoju ciąży włókna mięśniowe przepony będą się wzmacniać, co pozwoli Maluchowi oddychać.

Nerki rozpoczynają produkcję moczu wydalanego przez cewkę moczową do płynu owodniowego. U chłopców rozpoczyna się produkcja męskich hormonów, pod których wpływem pojawiają się jądra i rozpocznie się produkcja testosteronu. U dziewczynek z powodu braku tych hormonów nie rozwiną się owe narządy.

W 10 tygodniu ciąży wszystkie układy, narządy i tkanki są już wykształcone i teraz będą rozwijały się, dojrzewały morfologicznie i czynnościowo.

10 tydzień ciąży, który to miesiąc?

Właśnie rozpoczął się trzeci miesiąc ciąży! Tak wiec, dziesiąty tydzień ciąży, to trzeci miesiąc życia płodowego Maluszka. Jesteś nadal w I trymestrze ciąży.

Tygodnik ciąży – to już 10 tydzień ciąży

  • Nie zapominaj o suplementacji: kwas foliowy, witamina D3, jod i kwasy DHA.
  • Czy wykonałaś już zlecone przez lekarza badania diagnostyczne z krwi? Wierzymy, że tak!
  • Jeśli zdecydowałaś się na zrobienie testu NIPT, możesz to uczynić już w tym tygodniu.
  • Nadchodzi 11 tydzień ciąży, pamiętaj, że:
    – pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży powinnaś wykonać USG genetyczne
    – pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży w ramach diagnostyki prenatalnej można wykonać tzw. test podwójny (TEST PAPP-A)
    – pomiędzy 11 a 12 tygodniem ciąży ze szczególnych wskazań wykonywana jest inwazyjna diagnostyka prenatalna – biopsja kosmówki

Więcej o tych badaniach diagnostycznych napiszemy w opisie kolejnego tygodnia ciąży – jeśli chcesz, o  nich poczytać, informacje znajdziesz w tekście – JEDENASTY TYDZIEŃ CIĄŻY

nieinwazyjne badania prenatalne NIPT

Zapytaj dietetyka

Zaparcia w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Zaparcia w ciąży u części kobiet mogą zacząć się już we wczesnej ciąży, chociaż największy procent z Was może mieć z nimi problem w III trymestrze, kiedy to rosnąca macica uciska na jelita, co może spowalniać ich perystaltykę.

Na co zwrócić szczególnie uwagę, aby zapobiegać zaparciom lub niwelować ich dolegliwości?

  • Przede wszystkim racjonalna, dobrze zbilansowana dieta bogata w produkty zawierające sporą ilość błonnika (wybieraj produkty zbożowe z pełnego przemiału, razowe, pełnoziarniste – np. mąka razowa pełnoziarnista, orkiszowa, pieczywo razowe, kasza gryczana, jęczmienna, pęczak, ryż pełnoziarnisty, makarony razowe), świeże warzywa i owoce, orzechy i pestki).
  • Nie zapominaj o mlecznych napojach fermentowanych jak maślanka, jogurt naturalny, kefir, kwaśne mleko.
  • Pilnuj prawidłowej ilości spożywanych płynów. Pamiętaj, że zapotrzebowanie na wodę w ciąży wzrasta. Minimum to 2-2,5 litra dziennie.
  • Dodaj do posiłków siemię lniane mielone (np. do jogurtów, smoothie, zup, sałatek) lub pij napary z siemieniem.
  • Pamiętaj o codziennej aktywności fizycznej – pobudza perystaltykę jelit, dzięki czemu ułatwia przesuwanie się mas kałowych i wypróżnianie. Uwierz – niedoceniane spacery czynią cuda.
  • Nie stosuj na własną rękę żadnych środków przeczyszczających. Jeśli nie możesz sobie poradzić i zaparcia nadal Ci doskwierają – skonsultuj się z lekarzem.

To ciekawe

  • Wyobraź sobie, że w okresie zarodkowym z jednej komórki – zygoty, powstaje blisko miliard komórek, tworzących ponad 4000 różnych struktur anatomicznych!
  • … 5 milionów razy  – tyle razy zwiększy się masa ciała Twojego Dziecka licząc od momentu zapłodnienia do chwili narodzin.
mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.