Siódmy tydzień ciąży
Spis treści
Twoje ciało w 7 tygodniu ciąży
7 tydzień ciąży – dlaczego Twoje piersi powiększają się w ciąży i jak o nie zadbać
Prawdopodobnie w 7 tygodniu ciąży Twoje piersi znacznie się powiększyły. Niektórzy żartobliwie powiadają, że o ile Twoje Dziecko osiąga w tym tygodniu rozmiar borówki amerykańskiej, to Twoje Piersi mogą osiągnąć rozmiar melona☺ U niektórych kobiet piersi powiększają się stopniowo, a część kobiet osiąga prawie „docelowy” ich rozmiar właśnie w tym okresie ciąży. Oczywiście wszystkiemu winne są zmiany hormonalne zachodzące w Twoim Ciele. Piersi stają się wrażliwe, obolałe a nawet spuchnięte.
Aby przynieść im ulgę, możesz już w 7 tygodniu ciąży, zaopatrzyć się w specjalny biustonosz ciążowy lub wykorzystać wkładki do biustonosza, które pomogą oddzielić brodawki od materiału biustonosza. Możesz również stosować okłady – zimne lub ciepłe (musisz wypróbować, jednym osobom pomocna w uśmierzaniu bólu jest niska temperatura, a innym wysoka) lub balsamy i kremy przeznaczone do wrażliwej skóry piersi, np. żel aloesowy (skonsultuj się wcześniej z lekarzem lub położną).
Jak wygląda wizyta u ginekologa w ciąży?
Jeśli w 7 tygodniu ciąży wypada Twoja wizyta u lekarza dobrze jest, abyś przygotowała sobie wszystkie informacje medyczne, również te „historyczne”, np. data ostatniej miesiączki, czy przebyłaś jakieś choroby ginekologiczne bądź przenoszone drogą płciową, czy chorujesz przewlekle, jakie leki stosujesz, czy miałaś operacje, a jeżeli tak, to kiedy, czy jesteś na coś uczulona itp. Higiena przed wizytą jest sprawą oczywistą.
Podczas wizyty lekarz, często z wsparciem położnej przeprowadzi z Tobą wywiad, zbada Cię, zważy, wykona pomiar ciśnienia tętniczego i przekaże Ci wszystkie najważniejsze w tym momencie informacje. Jeżeli chorujesz i jesteś również pod opieką innego lekarza specjalisty, na pewno ustali również z Tobą dalszy plan działania w tym zakresie. O ile nie miałaś wykonywanej cytologii w ciągu ostatnich 6 miesięcy, lekarz pobierze również od Ciebie wymaz, aby przeprowadzić badanie cytologiczne. Otrzymasz zapewne również zalecenie kontroli stomatologicznej.
Dodatkowo otrzymasz zlecenia wykonania badań diagnostycznych. Na tym etapie ciąży zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia są to:
- grupa krwi i czynnik Rh, o ile kobieta ciężarna już nie posiada odpowiednio udokumentowanego badania grupy krwi
- przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych (odczyn Coombsa)
- morfologia krwi
- badanie ogólne moczu
- badanie stężenia glukozy we krwi na czczo
- u kobiet z czynnikami ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej lekarz może zalecić również wykonanie doustnego testu tolerancji glukozy
- badanie VDRL (badanie w kierunku kiły)
- badanie w kierunku wirusa HIV i HCV (wirus zapalenia wątroby typu C, WZW typu C)
- badanie w kierunku toksoplazmozy (przeciwciała IgG, IgM), jeżeli nie ma udokumentowanej obecności przeciwciał świadczących o jej przebyciu
- badanie w kierunku różyczki (przeciwciała IgG, IgM), jeżeli na nią nie chorowałaś lub nie byłaś szczepiona lub w przypadku braku informacji
- oznaczenie poziomu TSH
W Centrum Medycznym Meavita do tej listy zalecamy również:
- badanie w kierunku wirusa HBV (wirus zapalenia wątroby typu B, WZW typu B)
- poszerzenie diagnostyki chorób tarczycy o fT3 i fT4 oraz przeciwciała anty TPO i anty TG
- badanie w kierunku wirusa CMV, czyli cytomegalowirusa (przeciwciała IgG, IgM) jeżeli nie ma udokumentowanej obecności przeciwciał świadczących o jej przebyciu
W trakcie wizyty Twój lekarz zapewne ustali z Tobą również niezbędną suplementację na okres ciąży. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, oprócz kwasu foliowego i witaminy D3, zalecana jest również suplementacja jodu w dawce 200 µg na dobę (u kobiet planujących ciążę, w ciąży oraz w okresie karmienia piersią) oraz kwasy DHA w dawce 600 mg na dobę lub 1000 mg na dobę (w przypadku niedoboru).
W trakcie wizyty możesz również porozmawiać z lekarzem na temat możliwości i zasadności wykonania testów prenatalnych takich jak USG prenatalne, test podwójny (test PAPP-A), testy NIPT czy amniopunkcja.
Nieinwazyjne badania prenatalne – NIPT
Testy NIPT, czyli nieinwazyjne testy prenatalne (ang. non-invasive prenatal testing) należą do genetycznych badań przesiewowych, w których oceniane jest ryzyko wystąpienia określonych wad genetycznych u płodu. Test opiera się na ocenie wolnego DNA płodowego, tzw. cffDNA (cell free fetal DNA) krążącego we krwi kobiety ciężarnej.
Wszystkie dostępne na rynku testy NIPT pozwalają oszacować ryzyko wystąpienia 3 najczęstszych trisomii u dziecka:
- trisomii 21 – zespołu Downa,
- trisomii 18 – zespołu Edwardsa
- trisomii 13 – zespołu Patau.
Dodatkowo w zależności od producenta testu, diagnostykę można poszerzyć o zaburzenia liczby chromosomów płci, zespoły mikrodelecyjne, czy choroby monogenowe. Można również wykonać analizę całogenomową, określić płeć dziecka oraz antygen D (czynnik Rh).
Należy pamiętać, że testy NIPT choć analizują DNA, to nie pozwalają ani wykluczyć, ani potwierdzić zaburzeń genetycznych. Ich zadaniem jest oszacowanie ryzyka wystąpienia nieprawidłowości genetycznych u płodu (np. w przypadku zespołu Downa, czyli trisomii 21, wyniki metaanalizy wskazują, że czułość testów NIPT dla tej choroby genetycznej to ok. 99,4%). Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat testów NIPT, tego jakie informacje można uzyskać z ich wyniku oraz jakie testy są dostępne w Polsce – zajrzyj na podstronę BADANIA PRENATALNE
Rozwój Twojego dziecka w 7 tygodniu ciąży
W 7 tygodniu ciąży Młody Człowiek urośnie nawet do 14 mm i osiągnie rozmiary borówki amerykańskiej
Rozwój główki płodu w siódmym tygodniu ciąży
Siódmy tydzień ciąży przebiega głównie pod znakiem rozwoju głowy Twojego Dziecka. W tym momencie główka stanowi połowę długości jego ciała, a mózg rozwija się bardzo szybko – nowe komórki mózgu powstają w tempie 100 komórek na minutę!
Na twarzy zarysowują się już poszczególne jej części. Po obu stronach głowy pojawiają się plamki, z których rozwiną się gałki oczne. Są one widoczne przez przezroczystą skórę Dziecka jako 2 ciemne plamki. Odróżnia się nos, szczęka i żuchwa. Rozwijają się mięśnie twarzy, język oraz podniebienie. Co ciekawe, już w 7 tygodniu ciąży, widoczne są także wzgórki uszne, które jeszcze nie są na swoim ostatecznym miejscu, lecz nisko, obok szyi. Bez obaw, rozwijają się prawidłowo i fizjologicznie. Pewnie trudno będzie Ci uwierzyć, ale u Twojego Dziecka pojawiają się zgrubienia, które dadzą początek zawiązkom zębów mlecznych.
Nóżki i rączki wydłużają się. Może to Cię zaskoczyć, ale w 7 tygodniu ciąży widać zawiązki malutkich rączek i stópek w postaci niewielkich płytek. Na płytkach dłoniowych zaczynają być widoczne promienie palczaste i rowki (nacięcia) pomiędzy nimi – zaczynają się kształtować palce.
Serduszko jeszcze nie w pełni ukształtowane morfologicznie, ale bije z częstością nawet do 150 uderzeń na minutę. 7 tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju wszystkich układów, narządów i tkanek Młodego Człowieka. Twoje serce i oddech przyspieszyły, aby dostarczyć więcej krwi bogatej w tlen i substancje odżywcze niezbędne Nowemu Życiu.
Obraz USG 7 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży, który to miesiąc?
Siódmy tydzień ciąży, to nadal drugi miesiąc rozwoju Maluszka. Trwa I trymestr ciąży.
Tygodnik ciąży – to już 7 tydzień ciąży
- Pamiętaj – cały czas suplementujesz kwas foliowy, witaminę D3 oraz jod i kwasy DHA.
- Jeśli już w 7 tygodniu ciąży miałaś pierwszą wizytę u swojego lekarza, na pewno masz zlecone wykonanie badań diagnostycznych – zrób to jak najprędzej. Listę zalecanych badań znajdziesz powyżej.
- Możesz zdobyć więcej informacji na temat testów NIPT na podstronie BADANIA PRENATALNE
- Pamiętaj o aktywności fizycznej. Korzystnie na Twój organizm wpłyną spacery, nordic walking, joga, pilates, umiarkowany bieg (jeśli to robiłaś przed ciążą), pływanie czy gimnastyka dla ciężarnych.
- Jeśli masz wątpliwości czy w tym okresie możesz uprawiać seks – zapytaj o to swojego lekarza. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych przeciwwskazań, abyś cieszyła się bliskością i intymnością ze swoim partnerem. Twoje Dziecko jest dobrze chronione przez „poduszkę bezpieczeństwa” jaką są mięsień macicy i wody płodowe.
Zapytaj dietetyka
Zalecenia dietetyczne w 7 tygodniu ciąży
Dbaj o dostarczenie niezbędnych składników odżywczych dla Twojego zdrowia oraz zdrowia i rozwoju Twojego Maleństwa. Jeśli nie masz apetytu, co może się zdarzyć na tym etapie ciąży, bądź kreatywna, szukaj smaków, które Ci odpowiadają i mogą pobudzić Twój apetyt.
Nieocenione w tej kwestii są warzywa:
- Spróbuj surowych warzyw (np. marchew, seler naciowy, ogórek zielony) z dipem jogurtowym.
- Przygotuj warzywne lub warzywno-owocowe smoothie. Możesz do tego wykorzystać np. szpinak, jarmuż bądź zieloną pietruszkę, marchew, ogórka zielonego, banana, kiwi, cytrusy.
- Do zup, sosów do makaronu, kaszy czy ryżu dodaj cukinię i marchew, które mają łagodny smak. Możesz również dorzucić garść groszku zielonego, szparagów, brokuła czy fasolki szparagowej.
- Przygotuj domową, zdrową pizzę pełną kolorowych warzyw.
To ciekawe
- Pod wpływem estrogenów i progesteronu zwiększa się ukrwienie nie tylko narządów miednicy małej, ale też i innych części Twojego ciała jak na przykład nos – stąd uczucie zatkania nosa, a i nie rzadko krwawienie z nosa. Częste wietrzenie pokoju, werandowanie, spacer na świeżym powietrzu powinny pomóc Ci z tą dolegliwością.
- W czasie ciąży serce bije na 150% normy sprzed ciąży. Ponieważ w trakcie ciąży objętość krwi wzrasta o ok. 30 % – czyli w naczyniach krwionośnych kobiety ciężarnej płynie o ok. 1,5 litra więcej krwi, to serce jest zmuszone do intensywniejszej pracy.