Dwunasty tydzień ciąży
Spis treści
Twoje ciało w 12 tygodniu ciąży
Pod koniec 12 tygodnia ciąży zaczynają ustępować nudności i wymioty, wraca apetyt. Pamiętaj, aby spożywać mniejsze posiłki, ale częściej. To pomoże Ci uniknąć lub zminimalizować zgagę i wzdęcia. Zmysł smaku i węchu będą teraz bardziej wrażliwe, więc wiele potraw możesz zacząć odkrywać na nowo. Nadal mogą Ci towarzyszyć zachcianki żywieniowe i wahania nastroju.
Część kobiet w 12 tygodniu odczuwa ogromne zmęczenie. Nie forsuj się na siłę, odpoczywaj, wysypiaj się i częściej korzystaj ze spacerów na świeżym powietrzu. Możesz również mieć zadyszki, trudności z mówieniem i łapaniem powietrza. Jest to głównie związane z tym, że już w I trymestrze ciąży zwiększa się Twoja objętość krwi, co powoduje, że serce pracuje ciężej. Zwiększa się tętno oraz tzw. objętość wyrzutowa serca (ilość krwi tłoczona przez serce podczas jednego skurczu).
Jeśli odczuwałaś spadek libido, wkrótce wróci Ci ochota na seks. Pamiętaj, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma przeciwwskazań do współżycia. W ciąży zmienia się również skóra kobiety. Niestety, nie ma tutaj jednego klucza, wg którego te zmiany zachodzą. U niektórych kobiet w związku z wysokim poziomem progesteronu może pojawić się trądzik. Inne reagując na estrogeny wręcz promienieją, ich skóra jest świetlista, zaróżowiona i często wygląda lepiej niż przed ciążą. U części Przyszłych Mam pojawi się suchość skóry, zwłaszcza w obrębie rosnącego brzucha.
Nieinwazyjne badania prenatalne NIPT
12 tydzień ciąży to również czas, w którym możesz wykonać dodatkowe badania prenatalne. Jeżeli pomimo prawidłowych wyników USG genetycznego i testu podwójnego nadal niepokoisz się o zdrowie Swojego Potomka, bądź wyniki tych badań są nieprawidłowe, możesz zdecydować się na wykonanie testu NIPT (ang. non-invasive prenatal testing), czyli nieinwazyjnego badania prenatalnego. Testy NIPT są bezpieczne dla matki oraz dziecka i opierają się na analizie pozakomórkowego wolnego DNA płodowego (tzw. cffDNA, ang. cell free fetal DNA), które izoluje się z krwi pobranej od kobiety ciężarnej. Można je wykonać już od 9 tygodnia ciąży.
Na rynku dostępnych jest wiele opcji, które różnią się między sobą ceną, czasem oczekiwania na wynik oraz zakresem testowanych wad genetycznych. Na pewno wszystkie z nich badają ryzyko wystąpienia 3 najczęstszych trisomii: zespołu Downa, Edwardsa i Patau. Ponadto mogą testować ryzyko wystąpienia aneuploidii chromosomów płci, trisomii wszystkich chromosomów, zespołów delecyjnych czy chorób monogenowych. Ważna sprawa – w przypadku nieprawidłowych wyników USG i testu PAPP-A porozmawiaj z lekarzem o tym jakie masz możliwości diagnostyczne i jaki wybór będzie optymalny w takiej sytuacji.
Dlaczego o tym piszemy?
Testy NIPT należą do testów przesiewowych, a nie diagnostycznych. Oznacza to, że na podstawie ich wyniku nie możemy postawić rozpoznania choroby, a jedynie oszacować ryzyko jej wystąpienia (pomimo tego, że czułość testów NIPT np. w przypadku zespołu Downa jest bardzo wysoka i wynosi ok. 99,4%). W przypadku nieprawidłowego wyniku testu NIPT i tak trzeba wykonać prenatalne badanie inwazyjne jakim jest amniopunkcja. To badanie diagnostyczne pozwala potwierdzić lub wykluczyć nieprawidłowy wynik testu NIPT. Amniopunkcję można wykonać od 16 tygodnia ciąży i dlatego o tym badaniu napiszemy więcej właśnie w opisie 16 tygodnia ciąży (SZESNASTY TYDZIEŃ CIĄŻY)
Rozwój Twojego dziecka w 12 tygodniu ciąży
Twoja Kruszyna ma już ponad 6,5 cm długości w wymiarze ciemieniowo – siedzeniowym i waży prawie 15 gramów, ma wielkość małej limonki.
To niesamowite jak wiele już potrafi. Maluszek ćwiczy mięśnie twarzy poprzez nadymanie policzków, ziewanie, otwieranie i zamykanie buzi. Gdy Maluch dotknie paluszkiem ust zaczyna go odruchowo ssać – na razie są to bardzo proste ruchy podciągania wargi górnej do góry. Maluch połyka płyn owodniowy, który trafia do żołądka, następnie do jelit, gdzie się wchłania.
Jak powstaje płyn owodniowy?
We wczesnej ciąży pochodzi on głównie z matczynego płynu tkankowego, który dyfunduje przez błonę owodniowo-kosmówkową do wnętrzna worka owodniowego. Niewielką ilość płynu produkują również komórki owodni. Natomiast już na tym etapie ciąży płyn owodniowy pochodzi głównie z krwi znajdującej się w przestrzeni międzykosmkowej łożyska, skąd dyfunduje do wnętrza worka owodniowego oraz jest produkowany w nerkach płodu, jako efekt filtracji przepływającej krwi. Wydzielany jest do miedniczek nerkowych, a następnie moczowodami płynie do pęcherza moczowego, z którego przez cewkę moczową wypływa na zewnątrz. Cykl ten trwa nieprzerwanie przez cały czas. W uproszczeniu możemy powiedzieć, że Nasz Maluch co wysika to połknie i tak będzie robił nieprzerwanie do końca ciąży. Połykanie dodatkowo stymuluje rozwój jelit. Warto również zaznaczyć, że mocz produkowany w życiu płodowym nie służy do wydalania z organizmu zbędnych produktów przemiany materii, tak jak dzieje się to po urodzeniu. Ten proces odbywa się w łożysku, gdzie krew matki przejmuje zbędne substancje z krwi płodu. Natomiast mocz produkowany w życiu płodowym to tak naprawdę nadmiar wody pochodzącej z naczyń krwionośnych Małej Istoty. Nadmiar ten jest filtrowany przez nerki i poprzez drogi moczowe trafia z powrotem do płynu owodniowego. Pełną dojrzałość funkcjonalną nerki osiągają dopiero po porodzie.
Ruchy oddechowe płodu w 12 tygodniu ciąży
W 12 tygodniu ciąży zaczynają też pojawiać się ruchy oddechowe u płodu. Ale niech Cię to nie zmyli. To nie oznacza, że Maluszek zaczyna oddychać jak dorosły człowiek. Do momentu narodzin cały czas źródłem tlenu dla niego będzie Twoja krew (wiesz już o tym, że w życiu płodowym tlen przenika z krwi matki do krwi płodu). Natomiast pojawiające się ruchy oddechowe są niezbędne dla prawidłowego rozwoju płuc. Pozwalają one na nabranie niewielkiej ilości płynu do płuc. Dzięki temu wytwarza się gradient ciśnień (wyższe jest ciśnienie płynu znajdującego się w płucach), który uważany jest również za czynnik stymulujący rozwój płuc. Ponadto zapobiega on temu, aby połykany przez Malucha płyn owodniowy nie dostał się do rozwijających płuc całkowicie je wypełniając. Dodatkowo płuca chronią przed tym struny głosowe.
Na twarzy jeszcze bardziej uwidaczniają się rysy Twojego Dziecka. Możesz je zaobserwować w trakcie USG. Rozwijają się cebulki włosów. Mózg i układ nerwowy dojrzewa, układ nerwowy przewodzi impulsy nerwowe. Trzustka i tarczyca podejmują pracę i zaczynają wydzielać hormony. W tym samym czasie swoje hormony zaczyna również wydzielać przysadka mózgowa. Jelita, które wcześniej z powodu braku miejsca zostały wypchnięte na zewnątrz jamy brzusznej tworząc przepuklinę, wracają do środka na właściwe im miejsce. Serduszko bije z częstotliwością ok.150-160 uderzeń na minutę. Jego układ przewodzący (odpowiadający za automatyzm) jest już dobrze rozwinięty, ale zewnętrznie unerwienie serca jest jeszcze niedojrzałe. Malutkie serduszko Malucha bije prawie 2 razy szybciej niż Twoje, aby zapewnić odpowiedni przepływ krwi. Ponieważ jest małe, nie może zwiększyć ilości pompowanej krwi na każde uderzenie (skurcz) serca, ale za to może zwiększyć ilość uderzeń (skurczów), dzięki czemu pompuje więcej krwi.
12 tydzień ciąży, który to miesiąc?
Dwunasty tydzień ciąży to trzeci miesiąc życia płodowego Twojego dziecka. Jesteś nadal w I trymestrze ciąży!
Tygodnik ciąży – to już 12 tydzień ciąży
- Pamiętaj o suplementach: kwas foliowy, witamina D3, jod i kwasy DHA.
- Być może Ty i Twój Partner macie już pierwsze zdjęcie Waszego Malucha zrobione podczas USG genetycznego. Cudownie! Jeśli do tej pory nie informowaliście swoich bliskich i przyjaciół o tym, że „jesteście” w ciąży, prawidłowe wyniki USG i testu podwójnego na pewno Was do tego zachęcą. Możecie się już pochwalić!
12 tydzień ciąży – Zapytaj psychologa
Jesteś już w 12 tygodniu ciąży i zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoje życie właśnie zmieniło swój kierunek. Od tej pory jesteś już nie tylko kobietą, ale również matką, która podczas podejmowanych przez siebie działań ma na uwadze nie tylko swoje dobro, ale także dobro rozwijającego się w jej łonie malucha. Chociaż w 12 tygodniu ciąży samopoczucie fizyczne zazwyczaj podlega poprawie, w tym czasie możesz zmagać się ze wzmożonym uczuciem zmęczenia, które oddziałuje na Twój nastrój. Staraj się nie poddawać chandrze i postaw na wzmożoną aktywność na świeżym powietrzu.
Jeśli mimo pozytywnych wyników badań, nadal towarzyszą Ci obawy o zdrowie malucha, podziel się tym ze swoim lekarzem oraz bliskimi. Poproś także o wsparcie, dzięki któremu łatwiej będzie Ci poradzić sobie z towarzyszącymi obawami.
Dwunasty tydzień ciąży to zazwyczaj czas, w którym informujemy bliskich o wielkich zmianach w naszym życiu. Pamiętaj, że nie masz obowiązku tego robić. Ciąża jest kwestią dotyczącą Ciebie oraz Twojego partnera. Nie zwracaj uwagi na nieprzyjemne komentarze (jeśli takie będą miały miejsce). Miej na uwadze, że ciąża wzbudza duże zainteresowanie społeczeństwa, a Ty możesz stać się obiektem licznych pytań o samopoczucie, ewentualne obawy oraz plany dotyczące przyszłości. Pamiętaj, że jeśli nie masz na to ochoty, nie musisz na nie odpowiadać.
Poczucie dobrostanu psychicznego jest niezwykle istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży. Wpływa na nie zarówno stan Twojego zdrowia, wcześniejsze doświadczenia życiowe, jak i osoby z najbliższego otoczenia. Jeżeli po ujawnieniu informacji o ciąży, ktoś z Twojej rodziny lub znajomy zanadto ingeruje w Twoje postępowanie lub nie stroni od nieprzychylnych komentarzy, ogranicz do minimum jego udział w Twoim życiu.
Pamiętaj także o tym, aby w ciągu dnia zapewnić sobie odpowiednią ilość czasu na sen i odpoczynek. To niezwykle ważne dla Twojego samopoczucia psychicznego.
Zapytaj dietetyka
Słodycze a ciąża
W czasie ciąży wiele z Was ma ogromną ochotę na słodycze. Czy możecie jeść je bezkarnie i w nieograniczonych ilościach? Niekoniecznie.
Niekorzystny wpływ nadmiernej ilości cukrów prostych w diecie jest niezdrowy dla każdego. Pamiętaj, że będąc w ciąży karmisz nie tylko siebie, lecz również Swoje Dziecko. Co prawda Twój Maluch również potrzebuje glukozy (cukier prosty), ale to co dla niego jest szczególnie istotne, to jej stały poziom. Płód czerpie ją ze swojego magazynu, jakim jest glikogen wątrobowy. W wątrobie utrzymywany jest stały poziom glikogenu. Gdy zjesz solidną porcję słodyczy, podnosi Ci się gwałtownie poziom glukozy we krwi, która swobodnie przechodzi przez łożysko. W ten sposób Maluszek jest eksponowany na wysoki poziom glukozy. Aby sobie z tym poradzić, jego trzustka wydziela insulinę, która obniża poziom glukozy. A więc, teoretycznie wszystko jest w porządku. Niestety nie. Im częściej trzustka będzie musiała tą insulinę wydzielać, tym bardziej wzrasta ryzyko, że Twoje Dziecko zacznie nadmiernie gromadzić tkankę tłuszczową i już na starcie będzie zagrożone nadwagą i otyłością.
Badania wykazały również, że to co je Przyszła Mama wpływa na przyszłe preferencje żywieniowe Dziecka. Ponieważ kubki smakowe wykształcają się już w I trymestrze ciąży, Nasze Dziecko smakuje to co My. Łatwo więc sobie wyobrazić, że za dużo słodyczy w ciąży, może oznaczać zbytnie umiłowanie słodyczy przez Naszego Potomka.
Oczywiście to nie oznacza, że słodycze są zakazane, natomiast absolutnie należy tutaj zachować zdrowy rozsądek i umiar. Można je również zastąpić zdrowszymi wersjami czy też koktajlami owocowo-warzywnymi, jogurtem z owocami itp.
To ciekawe
- Badania dotyczące odczuwania smaku przez płód zostały przeprowadzone już w 1937 roku. Holenderski lekarz Klaas De Snoo do płynu owodniowego kobiety ciężarnej wstrzykiwał niebieski barwnik z cukrem lub bez. Badanie wykazało, że płód połykał więcej płynu, do którego został wstrzyknięty barwnik z cukrem.