+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Piętnasty tydzień ciąży

Twoje ciało w 15 tygodniu ciąży

Twój Maluch rośnie, w związku z tym powiększa się również Twoja macica. Mniej więcej w tym czasie wysokość dna macicy osiągnie połowę odległości między pępkiem a spojeniem łonowym, przez co jest ona wyraźnie wyczuwalna ręką. Jeśli położysz się wygodnie i rozluźnisz powłoki brzuszne, nad łonem, a pod pępkiem możesz wyczuć twardą wypukłość pod skórą brzucha.

Możesz również odczuwać wyraźnie mocniejsze, a czasem również szybsze bicie swojego serca. Jeśli serce bije równomiernie, nie ma powodów do niepokoju. Jest to efekt wzrastającej objętości Twojej krwi, co jest niezbędne dla zaspokojenia potrzeb Twoich i Twego Dziecka. Piersi stają się jeszcze pełniejsze, często z widoczną błękitną siateczką naczyń krwionośnych pod skórą. Już niebawem (16-22 tydzień ciąży) gruczoły mleczne rozpoczną produkcję mleka przedporodowego. Będzie go niewiele i gromadzić się ono będzie w przewodach mlecznych, chociaż u niektórych kobiet kropelki mleka mogą pojawić się na brodawkach. Mleko to różni się składem od mleka, które będziesz produkować po porodzie, zawiera dużo białka, sodu, chlorków, mało laktozy i tłuszczów.

15 tydzień ciąży – jak sobie radzić ze zgagą i wzdęciami

W tym okresie, czyli w okolicy 15 tygodnia ciąży, wyraźnie zwiększy ci się apetyt. Jednocześnie, efektem zmian hormonalnych może być rozluźnienie mięśni wpustu żołądka. W związku z tym możesz odczuwać nieprzyjemną zgagę i pieczenie w klatce piersiowej po obfitych posiłkach. O tym jak radzić sobie w przypadku zgagi pisaliśmy w sekcji Zapytaj dietetyka w tygodniu 9 (DZIEWIĄTY TYDZIEŃ CIĄŻY).

W 15 tygodniu ciąży mogą również pojawiać się wzdęcia. Jeśli dopada Cię wilczy apetyt, jedz powoli, małymi kęsami, przeżuwaj każdy kęs. Szybkie i nieuważne, łapczywe jedzenie jest związane z równoczesnym połykaniem większych ilości powietrza, co niekorzystnie wpływa na pracę jelit i powoduje wzdęcia. Dodatkowo podwyższony poziom progesteronu powoduje rozluźnienie jelit i gorsze przesuwanie się gazów i treści pokarmowej. Jeśli męczą Cię wzdęcia – pamiętaj – jedz często, ale mniejsze porcje i przede wszystkim jedz powoli. Unikaj tłustych i ostrych potraw, napojów  gazowanych, słonych przekąsek i słodyczy. Jedz jak najwięcej warzyw. Możesz również poprosić Swojego Partnera o delikatny masaż brzucha, który ułatwi przesuwanie treści pokarmowej.

Czy 15 tydzień ciąży, to właściwy czas na kolejną wizytę u ginekologa?

Zgodnie z kalendarzem opieki w okresie ciąży w okresie między 15. a 20. tygodniem ciąży czeka Cię kolejna wizyta kontrolna u lekarza ginekologa. Powinnaś również wykonać podstawowe badania diagnostyczne, czyli morfologię krwi oraz badanie ogólne moczu. Jeżeli masz choroby przewlekłe, zapewne Twój lekarz ustalił już z Tobą, czy potrzebne jest monitorowanie dodatkowych parametrów biochemicznych krwi.

wizyta u ginekologa 2 trymestr ciąży

Wizyta u lekarza, podobnie jak poprzednia będzie obejmowała:

  • wywiad i badanie ogólnolekarskie
  • badanie ginekologiczne
  • pomiar ciśnienia tętniczego
  • pomiar masy ciała
  • ocenę ryzyka ciążowego
  • porady z zakresu zdrowego stylu życia, w tym zdrowia jamy ustnej

Rozwój Twojego dziecka w 15 tygodniu ciąży

Twoje Dziecko w 15 tygodniu ciąży osiąga rozmiary pomarańczy, ma 8-9 cm w wymiarze ciemieniowo-siedzeniowym, a jego waga może wynosić nawet 80 g.

Skóra jest przeźroczysta z prześwitującymi naczyniami krwionośnymi i pokryta meszkiem płodowym – małymi, delikatnymi włoskami czyli lanugo. Na twarzy pojawiły się już brwi i rzęsy. Rączki i nóżki wydłużają się a nóżki są dłuższe od rączek. Na tym etapie ciąży przedramiona, nadgarstki, dłonie i palce Twojego Malucha są już dobrze zróżnicowane. W sytuacji, gdy w 15 tygodniowej ciąży jest wykonywane USG, na zdjęciach możemy zobaczyć widoczny kręgosłup i pozostałą część szkieletu. Czasem udaje się również „przyłapać” Maluszka jak wkłada paluszki do buzi.

Narządy wewnętrzne są dobrze wykształcone – teraz rosną i dojrzewają. W tym okresie szybciej zaczynają rozwijać się nerki, gdzie ciągle powstają nowe nefrony, czyli podstawowe jednostki funkcjonalno-strukturalne nerki składające się z ciałka nerkowego i kanalika nerkowego. Nefrony będą się tworzyć aż do 37 tygodnia ciąży, a każda nerka będzie zawierać ich ok. 2 mln. Dalej rozwija się narząd słuchu. Ucho wewnętrzne, które zaczęło kształtować się jako pierwsze od ok. 6 tygodnia ciąży, osiągnie rozmiar i kształt ucha wewnętrznego osoby dorosłej już ok. 20 tygodnia ciąży. W 15 tygodniu ciąży zaczynają kształtować się kosteczki słuchowe (młoteczek, kowadełko i strzemiączko) ucha środkowego, które pośredniczą w przekazywaniu bodźców dźwiękowych. To oznacza, że w miarę ich rozwoju Twoje Dziecko będzie coraz lepiej odbierało dźwięki dochodzące z zewnątrz w tym również Twój głos (ok. 20 tygodnia ciąży). Do tej pory Maluch odczuwał na swojej skórze głównie wibracje wywoływane dźwiękami z otaczającego go świata.

15 tydzień ciąży, który to miesiąc?

Piętnasty tydzień ciąży, to czwarty miesiąca rozwoju płodu. Jesteś w II trymestrze ciąży.

15 tydzień ciąży

Tygodnik ciąży – to już 15 tydzień ciąży

  • Pamiętaj o wykonaniu badań diagnostycznych oraz wizycie u lekarza.
  • Suplementuj kwas foliowy, witaminę D3, jod i kwasy omega 3.
  • Wybierz się na spacer, ćwicz regularnie.

Wybrane biometryczne wymiary płodu w 15 tygodniu ciąży

15 tydzień ciąży

5%

50%

95%

5 centyl

średnia

95 centyl

BPD

Wymiar dwuciemieniowy

2,80 cm

3,20 cm

3,60 cm

HC

Obwód główki

10,50 cm

11,80 cm

13,00 cm

AC

Obwód brzucha

7,60 cm

8,90 cm

10,20 cm

FL

Długość kości udowej

1,50 cm

1,80 cm

2,10 cm

HL

Długość kości ramiennej

1,40 cm

1,70 cm

2,00 cm

TL

Długość kości piszczelowej

1,20 cm

1,50 cm

1,80 cm

EFW

Przybliżona masa ciała

88 g*

117 g

146 g**

*3% **97%

Aby określić wartości referencyjne dla poszczególnych wymiarów płodu, przy określaniu prawidłowości rozwoju, podaje się zazwyczaj tzw. średnią (mediana) – w powyższej tabeli jest to  kolumna środkowa (nazwana średnia, inaczej 50%). Warto pamiętać, że nie należy każdego z podanych wymiarów traktować oddzielnie i jako pojedynczy wyznacznik zdrowia dziecka. Są to wartości referencyjne, podane jako średnie statystyczne, a przecież każde dziecko rozwija się we własnym tempie i nie jest średnią statystyczną.

Dlatego też wartości referencyjne uwzględniają różnorodność i różne tempo rozwoju podając oprócz wartości średnich tzw. wartości skrajne. Są one wskazane w dwóch kolumnach – 5 i 95%, inaczej 5 i 95 centyli. Piąty centyl pokazuje nam taką wartość, poniżej której znajduje się tylko 5% dzieci – czyli np. obwód główki poniżej 10,50 cm dotyczy jedynie 5% płodów w 15. tygodniu ciąży. Z kolei dziewięćdziesiąty piąty centyl to wartość, powyżej której znajduje się również 5% największych dzieci – czyli np. obwód główki powyżej 13,00 cm dotyczy 5% płodów w 15. tygodniu ciąży. Są to tzw. siatki centylowe, które odwzorowują rozkład danej cechy (w tym przypadku poszczególnych pomiarów biometrycznych płodu) w populacji. Ponieważ dzieci rosną, to trudno byłoby zastosować u nich sztywne normy, tak jak w przypadku dorosłych. Dlatego też do oceny rozwoju dziecka – zarówno w życiu pre-, jaki postnatalnym stosujemy siatki centylowe. Tutaj wartości graniczne, czyli tzw. normy wyznaczają centyle. Najczęściej jako wartości graniczne uznaje się centyle 3-97, 5-95 lub 10-90, co oznacza, ze pomiary mieszczące się w podanych kanałach centylowych uznawane są za prawidłowe. Jeżeli określone wymiary zbliżone są do wartości granicznych, to taka sytuacja wymaga ostrożnej oceny i bacznej obserwacji, co zapewne uczyni lekarz  prowadzący.

Źródła

  • Merz E., Wellek S.“Normal Fetal Development Profiles A Model to obtain Standard Development Graphs for the Head and Abdominal Parameters and the Long Limb Bones” Ultraschall in der Medizin 17 (1996) 153-162 (AC)
  • Hadlock F.P., Harrist R.B., Martinez-Poyer J. „In Utero Analysis of Fetal Growth: A Sonographic Weight Standard“ Radiology.1991, 181: 129-133

Zapytaj dietetyka

Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży

W okresie ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta aż o połowę i wynosi 27 mg żelaza na dobę (rekomendowana dzienna dawka, Instytut Żywności i Żywienia 2017). Jest to związane z tym, że w okresie ciąży wzrasta objętość krwi, a więc również całkowita liczba krwinek czerwonych, która wzrasta o 15-20%.

Niedobór żelaza może skutkować niedokrwistością (anemią) prowadzącą do obniżenia kondycji fizycznej, zdolności koncentracji i odporności organizmu. Niedobór żelaza w ciąży zwiększa również ryzyko przedwczesnego porodu oraz ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową. Dlatego tak ważne jest, aby w Twojej codziennej diecie pojawiła się odpowiednia ilość produktów zawierających żelazo. Ważne jest również, żebyś wiedziała, że żelazo zawarte w produktach zwierzęcych (tzw. żelazo hemowe) ma dużo lepszą biodostępność i wchłania się zdecydowanie lepiej niż żelazo niehemowe, które znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego. To stwarza dodatkowy kłopot dla osób, które zrezygnowały z jedzenia produktów pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza mięsa.

Ze względu na zawartość żelaza możemy wyróżnić produkty o (na zielono zaznaczone produkty zawierające żelazo hemowe):

  • wysokiej zawartości żelaza, powyżej 4 mg w 100 g produktu (np. podroby i nasiona roślin strączkowych, natka pietruszki, otręby pszenne, kasza jaglana, pestki dyni, nasiona słonecznika, mak)
  • średniej zawartości żelaza od 1 do 4 mg w 100 g produktu (np. drób, mięso czerwone, kasze – zwłaszcza gryczana, płatki – owsiane, pszenne, żytnie, amarantus, jaja, niektóre ryby – łosoś, makrela, śledź, sardynka, śledź, dorsz, tuńczyk, warzywa, zwłaszcza zielone, liściaste, orzechy, suszone owoce: morele, figi, daktyle, rodzynki).
  • niskiej zawartości żelaza, poniżej 1 mg w 100 g produktu (np. ziemniaki, owoce, ryż, mleko i produkty mleczne)
produkty bogate w żelazo ciąża niedobory

Jeżeli jesteś na diecie roślinnej i wykluczyłaś z niej produkty zwierzęce, a zwłaszcza mięso i ryby musisz bardzo uważnie komponować swoją dietę pod kątem produktów zawierających większą ilość żelaza. Kluczowe dla Ciebie będą nasiona roślin strączkowych, amarantus, zielone warzywa, orzechy i ziarna, sezam, kasza gryczana.

To o czym również warto pamiętać, to:

  • witamina C jest najważniejszym czynnikiem ułatwiającym wchłanianie żelaza, dlatego też zawsze należy łączyć w jednym posiłku produkty zawierające żelazo z tymi, które są bogate w witaminę C, czyli: czerwona i zielona papryka, natka pietruszki, brokuły, jarmuż, kiwi, dzika róża, czarna porzeczka, brukselka, owoce cytrusowe, truskawki, kalarepa, kalafior, kapusta kiszona, włoska, czerwona, szpinak
  • ogranicz spożycie kawy i herbaty, gdyż zawierają one taniny – związki hamujące wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, dlatego też nie pij ich do posiłku ani bezpośrednio po posiłku (pij wodę z cytryną), a jeżeli masz ochotę napić się kawy czy herbaty to zrób to między posiłkami
  • niektóre procesy obróbki żywności pomagają poprawić biodostępność żelaza niehemowego, należą do nich: moczenie (np. moczenie nasion strączkowych, orzechów), mielenie (np. mielenie mąki, orzechów, ziaren), kiełkowanie, fermentacja (np. zakwas w pieczywie żytnim) – w procesach tych aktywowane są fitazy, czyli enzymy, które mają za zadanie zneutralizować kwas fitynowy obecny w produktach roślinnych i utrudniający wchłanianie żelaza

Przyczyną niedokrwistości może być również niedobór kwasu foliowego lub witaminy B12.

Niedokrwistość w ciąży a kwas foliowy

Jeżeli chodzi o kwas foliowy – suplementujesz go, więc ryzyko jego niedoboru jest mniejsze. Nie mniej jednak oprócz doustnej suplementacji kwasem foliowym dbaj również o wzbogacenie codziennej diety żywnością zawierającą foliany, zwłaszcza, że są to zazwyczaj produkty bogate w witaminę C lub lizynę, które ułatwiają wchłanianie żelaza. Kwas foliowy znajdziesz w roślinach strączkowych, zielonych warzywach liściastych, zwłaszcza w szpinaku, sałacie, natce pietruszki, kapuście, szparagach, brukselce, brokułach, groszku i kalafiorze.

Niedokrwistość w ciąży a witamina B12

Witamina B12  – jej źródłem są jedynie produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso i jego przetwory, ryby, mleko, jaja, sery), w związku z czym osoby na diecie roślinnej obarczone są dużym ryzykiem niedoboru tej witaminy. Co prawda mamy obecnie na rynku produkty wzbogacone w witaminę B12 (np. napoje i jogurty roślinne, płatki śniadaniowe), ale dawki witaminy B12 w nich zawarte są za niskie (mogą pokryć zaledwie do 15% dziennego zapotrzebowania), aby opierać swoją dietę jedynie na tych produktach

Uważa się, że w przypadku diety zarówno wegańskiej, jak i wegetariańskiej suplementacja witaminy B12 jest niezbędna. 

Odpowiednią dawkę witaminy B12 dobierze dla Ciebie lekarz.

ciąża 15 tydzień

To ciekawe

Czy wiesz, że w brzuchu dziecko słyszy przede wszystkim odgłosy pochodzące z wnętrza ciała swojej mamy?

Jest to przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, pępowinie, bicie serca mamy, ruchy przepony oraz ruchy perystaltyczne jelit. Naukowcy zmierzyli, że taki „wewnętrzny hałas” wywoływany pracą poszczególnych narządów i układów, który dociera do płodu ma ok. 28dB. Dla porównania, ok. 20 dB to natężenie dźwięku odpowiadające szeptowi, a 30 dB tykaniu zegara lub odgłosom bardzo spokojnej ulicy, gdzie nie ma ruchu.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.