Czwarty tydzień ciąży
Spis treści
Twoje ciało w 4 tygodniu ciąży
W 4 tygodniu ciąży zapłodniona komórka jajowa całkowicie zagnieździ się w błonie śluzowej Twojej macicy. Proces ten nazywamy implantacją i trwa on ok. 6 dni. Najczęstszym miejscem implantacyjnym jest górna tylna ściana trzonu macicy.
Blastocysta przylega i zagnieżdża się w błonie śluzowej biegunem zarodkowym, między ujściami dwóch gruczołów lub w samym ujściu gruczołu. Gdy blastocysta już bezpiecznie zagnieździ się w macicy, z części komórek skupionych w jednym biegunie powoli zacznie rozwijać się ciało Młodego Człowieka, natomiast z komórek warstwy zewnętrznej łożysko, które będzie odpowiedzialne za odżywianie i rozwój dziecka. Wasze naczynia krwionośne tworzą układ krążenia maciczno-łożyskowego i od tej pory płynie w Was jedna krew☺
Oczywiście nie należy tego rozumieć dosłownie, krew matki i krew dziecka nie miesza się. Zapobiega temu bariera łożyskowa zbudowana z 4 warstw komórek (do 20 tygodnia ciąży), która oddziela krążenie matczyne od płodowego, a z drugiej strony jest wystarczająco cienka, aby umożliwić przechodzenie przez nią różnych substancji – z krwi płodu do krwi matki i odwrotnie. Krew matki dostarcza rozwijającemu się płodowi tlen oraz substancje odżywcze, a krew płodu oddaje do krwi matki zbędne produkty przemiany materii oraz dwutlenek węgla. Rozwijające się łożysko zaczyna również produkować hormony niezbędne do utrzymania i rozwoju ciąży. Należą do nich m.in. estrogeny, progesteron, gonadotropina kosmówkowa, kortykotropina łożyskowa, tyreotropina łożyskowa i laktogen łożyskowy.
Implantacja zarodka – objawy, które mogą towarzyszyć mamie:
- niewielkie plamienie
- delikatne skurcze macicy, które mogą się pojawić po implantacji zarodka, tuż po plamieniu
- pierwsze mdłości
- obrzęk piersi
- częste parcie na pęcherz
- wzmożone odczuwanie zapachów
Zapłodniona komórka jajowa, a w późniejszym czasie również łożysko zaczynają produkować hormon – ludzką gonadotropinę kosmówkową (HCG, z ang. human chorionic gonadotropin). Na wczesnym etapie ciąży gonadotropina kosmówkowa indukuje wzrost i rozwój naczyń krwionośnych w błonie mięśniowej macicy, promuje rozwój syncytiotrofoblastu oraz pobudza ciałko żółte do produkcji odpowiedniej ilość progesteronu, który jak wiadomo, odpowiedzialny jest za podtrzymywanie ciąży.
Wzrost poziomu HCG w osoczu krwi obserwuje się już od 8 dnia po zapłodnieniu. W pierwszym trymestrze ciąży stężenie tego hormonu w osoczu krwi ulega podwojeniu średnio co 48-72 godziny, a najwyższy poziom gonadotropiny kosmówkowej obserwuje się około 11-13 tygodnia ciąży. W kolejnych tygodniach ciąży następuje spadek jego produkcji, jednak stosunkowo wysoki poziom utrzymuje się do końca ciąży.
Normy poziomu HCG w osoczu krwi kobiety ciężarnej:
- 3-4 tydzień ciąży: 9-130 mlU/ml
- 4-5 tydzień ciąży: 75-2600 mlU/ml
- 5-6 tydzień ciąży: 850-20800 mlU/ml
- 6-7 tydzień ciąży: 4000-100200 mlU/ml
- 7- 12 tydzień ciąży – 11500-289000 mlU/ml
- 12 – 16 tydzień ciąży – 18300-137000 mlU/ml
- 16 – 29 tydzień ciąży – 1400-53000 mlU/ml
- 29 – 41 tydzień ciąży – 940-60000 mlU/ml.
Gonadotropina kosmówkowa jest hormonem, który składa się z 2 podjednostek – alfa i beta. Podjednostka alfa jest podjednostką, która występuje nie tylko w HCG, ale również w innych hormonach, jak TSH, LH, FSH. Natomiast podjednostka beta jest jednostką warunkującą specyficzność hormonu i dlatego badanie poziomu beta HCG we krwi jest wykorzystywane m.in. w potwierdzaniu i ocenie rozwoju ciąży. Ponadto oznaczenie poziomu stężenia beta hCG oraz jego zmian w czasie jest wykorzystywane w celu diagnostyki ciąży pozamacicznej i samoistnego poronienia, w diagnostyce powikłań ciąży, a także w diagnostyce niektórych chorób nowotworowych u kobiet i mężczyzn.
Uważa się, że test ciążowy z krwi najwcześniej może być wiarygodny około 10 dnia od zapłodnienia. Jeśli zrobiony w tym czasie da wynik negatywny, warto powtórzyć go w terminie spodziewanej miesiączki lub 14 dni po owulacji.
HCG wydalana jest z moczem, dlatego też oznaczanie jej poziomu w moczu zostało przyjęte jako podstawa tzw. domowych testów ciążowych, które są dostępne w aptece. Ponieważ poziom gonadotropiny kosmówkowej zaczyna wzrastać już 8. dnia po zapłodnieniu, możesz odczuwać pokusę, aby wykonać płytkowy test ciążowy z moczu już w tym tygodniu. Lepiej jednak wstrzymać się i wykonać go tuż po terminie spodziewanej miesiączki. Testy te są mniej czułe i wykonane wcześniej mogą dać wynik ujemny pomimo obecnej ciąży. Więcej informacji o testach ciążowych wykonywanych z krwi i moczu znajdziesz w 5 tygodniu.
Rozwój Twojego dziecka w 4 tygodniu ciąży
W czwartym tygodniu ciąży Twoje dziecko jest mikroskopijne – osiąga rozmiar ziarenka maku i ma postać blastocysty.
Dziesięciodniowy zarodek jest już całkowicie zatopiony w endometrium. W miarę jak postępuje proces zagnieżdżania się blastocysty w endometrium, węzeł zarodkowy przekształca się w dwuwarstwową tarczkę zarodkową, która w kolejnym tygodniu da początek 3 listkom zarodkowym, czyli 3 zespołom komórek, z których w przyszłości rozwiną się wszystkie narządy i tkanki nowego organizmu. W tym samym czasie w embrioblaście pojawia się niewielka przestrzeń wypełniona płynem – to jama owodni, która jest otoczona cienką błoną, czyli owodnią. Następnie tworzy się pęcherzyk żółtkowy, który stanowi magazyn substancji odżywczych dla blastocysty oraz kosmówka tworząca jamę kosmówkową. To właśnie w jamie kosmówkowej zawieszone są zarodek, pęcherzyk żółtkowy i jama owodni.
4 tydzień ciąży, który to miesiąc?
Czwarty tydzień ciąży, to ostatni tydzień pierwszego miesiąca ciąży. Jesteś nadal w I trymestrze ciąży.
Tygodnik ciąży – to już 4 tydzień ciąży
- Być może kusi Cię, aby już w tym tygodniu wykonać test ciążowy. Nasza rada – wstrzymaj się do następnego tygodnia, aby uzyskać wiarygodne wyniki
- Obowiązkowo odstaw używki takie jak alkohol i papierosy, narkotyki i inne substancje psychoaktywne! Dlaczego jest to takie ważne opowiemy Ci chwilę później, w opisie 8. tygodnia ciąży (ÓSMY TYDZIEŃ CIĄŻY)
- Jeżeli stosujesz leki, suplementy, zioła – skonsultuj z lekarzem możliwość ich stosowania w ciąży.
4 tydzień ciąży – Zapytaj psychologa
Jeśli od dłuższego czasu oczekujesz na poczęcie dziecka, pewnie już wiesz, że Twoje starania zakończyły się powodzeniem. Niemniej jednak, rozpoznanie ciąży na tym etapie (najczęściej poprzez przeprowadzenie testu dostępnego w aptece) nie jest w 100% pewne. Dlatego też Twoja radość powinna zostać zrównoważona poprzez uwzględnienie racjonalnych czynników, które mogą odpowiadać za zakłócenie rozwoju ciąży. Podejdź z rozwagą do ekscytujących wiadomości i umów się na wizytę w gabinecie ginekologa.
W czwartym tygodniu ciąży możesz zacząć odczuwać już pewne symptomy związane z niniejszym stanem. Jeśli nie jesteś świadoma tego, że w Twoim ciele właśnie zaczęło rozwijać się nowe życie, objawy te w pierwszej chwili mogą wzbudzić Twój niepokój. Pamiętaj jednak, że zanim zaczniesz stosować środki farmaceutyczne dla złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości, powinnaś w pierwszej kolejności udać się do lekarza pierwszego kontaktu i opowiedzieć mu o swoim stanie.
Jeśli jeszcze nie planowałaś założenia rodziny, a właśnie dowiedziałaś się, że być może w najbliższej przyszłości zostaniesz matką, weź głęboki oddech i zastanów się nad tym, co dla Ciebie oznacza ciąża i bycie matką. Jeśli w tej sytuacji towarzyszy Ci silny lęk lub wątpliwości, poproś o wsparcie najbliższych oraz/lub zasięgnij konsultacji w gabinecie specjalisty (na wsparcie psychologa możesz liczyć w Centrum Medycznym Meavita). Pamiętaj, że podejmowanie decyzji pod wpływem silnych emocji zawęża perspektywę stojących przed nami możliwości.
Zapytaj dietetyka
Czy w ciąży można się odchudzać?
Jeżeli jesteś jedną z kobiet, która odchudzała się przed zajściem w ciążę, pamiętaj, że ciąża to absolutnie nie jest dobry czas na odchudzanie. W ciąży Twoje zapotrzebowanie energetyczne będzie rosło. Niezbędne składniki odżywcze jak białko, tłuszcze i węglowodany oraz witaminy i składniki mineralne są od teraz potrzebne nie tylko Tobie, ale również Twojemu Dziecku. Ale pamiętaj – to nie oznacza z kolei, że masz jeść za dwoje!
W I trymestrze ciąży zapotrzebowanie energetyczne praktycznie się nie zmienia, w porównaniu do okresu przed ciążą. Natomiast to, co jest istotne to jakość diety i odpowiednia podaż wszystkich niezbędnych składników, ze szczególnym uwzględnieniem większej ilości białka, gdyż zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy w ciąży wzrasta o ok. 40% (z 0,9 g białka na 1 kg należnej masy ciała do 1,3 g białka na 1 kg należnej masy ciała). Dopiero w II trymestrze ciąży Twoje zapotrzebowanie energetyczne rośnie, średnio o 360 kcal, a w III trymestrze średnio o 475 kcal w stosunku do zapotrzebowania przed ciążą. Więcej informacji w kolejnym tygodniu (PIĄTY TYDZIEŃ CIĄŻY)☺
To ciekawe
- Najwyższy odsetek urodzeń bliźniaków odnotowano w środkowoafrykańskim kraju Benin, gdzie na każde 1000 urodzeń rodzi się około 27,9 bliźniąt.
- Z kolei niski wskaźnik ciąż bliźniaczych, wynoszący ok. 8 na 1000 urodzeń mają kraje Azji i Ameryki Łacińskiej.
- W Polsce w latach 2002-2010 liczba urodzonych bliźniaków wzrosła o 46% i wynosi ok. 23 dwojaczki na 1000 urodzeń.
- Większe szanse na ciążę mnogą masz jeżeli ukończyłaś 30 r.ż. U kobiet w tym okresie wzrasta poziom folitropiny (hormonu FSH), który między innymi odpowiada za dojrzewanie pęcherzyka Graafa w jajniku.