Piąty tydzień ciąży
Spis treści
Twoje ciało w 5 tygodniu ciąży
5 tydzień ciąży to zazwyczaj moment, kiedy zaniepokojona spóźniającym się krwawieniem miesiączkowym (zakładając, że Twój normalny cykl miesiączkowy trwa nie dłużej niż 28 dni) robisz test ciążowy. Już wiesz, że możesz zdecydować się na domowy test ciążowy opierający się na badaniu stężenia HCG w moczu lub test ciążowy oceniający poziom beta HCG we krwi.
5 tydzień ciąży, to również czas, kiedy rozwijający się nowy organizm jest najbardziej wrażliwy na działające na niego czynniki zewnętrzne. Nie pal tytoniu, nie pij alkoholu! Suplementuj kwas foliowy, który wpłynie korzystnie na prawidłowe kształtowanie się układu nerwowego młodego człowieka. Zapewne teraz już wiesz, skąd ten pełniejszy biust, tkliwe, wrażliwe na dotyk brodawki sutkowe, mdłości, zmiana smaku, wyczulenie na zapachy.
W Twoim ciele trwa burza hormonalna, Twój organizm i jego układy – głównie układ krążenia – przystosowują się do zaspokajania potrzeb już nie tylko Twoich, ale i Twojego Dziecka, stąd możesz czuć się osłabiona, zmęczona i śpiąca. Zwolnij tempo życia.
Rozwój Twojego dziecka w 5 tygodniu ciąży
W 5 tygodniu ciąży Twój Maluch osiąga „mierzalne” rozmiary, ma 3 mm i jest wielkości nasiona jabłka!
Następne tygodnie przyniosą jeszcze szybszy wzrost. Wyobraź sobie, że już w następnym tygodniu Twoja Kruszyna niemal podwoi swoje rozmiary.
Piąty tydzień ciąży jest bardzo newralgiczny – rozpoczyna się okres organogenezy, czyli rozwoju kształtu i struktury poszczególnych narządów i części ciała. Dwuwarstwowa tarczka zarodkowa różnicuje się w 3 warstwy stanowiące 3 zespoły komórek: ektodermę, endodermę i mezodermę. Z jednej z nich w niedalekiej przyszłości rozwiną się: mózg, układ nerwowy oraz skóra, z drugiej: tarczyca, układ pokarmowy, wątroba, trzustka, natomiast z trzeciej : układ kostny, krwionośny, moczowo-płciowy, większość mięśni oraz tkanka łączna.
Co ważne, w 5 tygodniu ciąży – rozpoczyna się czas intensywnego rozwoju układu nerwowego i kostnego. Wraz z ich rozwojem Maluch będzie przyjmować pozycję embrionalną, więc to ostatni tydzień, kiedy zarodek jest wyprostowany.
Proces ten rozpoczyna się pojawieniem tzw. smugi pierwotnej wzdłuż tarczki zarodkowej. Jej pojawienie się pozwala określić oś czaszkowo-ogonową, powierzchnię grzbietową i brzuszną oraz stronę prawą i lewą. Na czaszkowym końcu smugi pierwotnej tworzy się skupisko komórek zwane węzłem pierwotnym, a w smudze pojawia się wąska rynienka, tzw. dołek pierwotny. One dadzą początek strunie grzbietowej, która nadaje sztywność zarodkowi, stanowi podstawę rozwoju szkieletu osiowego (kości głowy i kręgosłup) oraz wskazuje przyszłą lokalizację trzonów kręgów. Wokół struny grzbietowej powstaje kręgosłup, następnie w miarę rozwijania się kręgów, struna grzbietowa zanika. Zanim jednak tak się stanie, rozwijająca się struna grzbietowa spełni jeszcze jedno bardzo ważne zadanie – zapoczątkuje tworzenie się płytki nerwowej.
Około 18 dnia rozwoju zarodkowego wzdłuż płytki wytworzy się rowek nerwowy mający po obu bokach fałdy nerwowe, które pod koniec tego tygodnia zaczną się ze sobą łączyć, aby w następnym tygodniu zmienić płytkę nerwową w cewę nerwową. Jest to tzw. proces neurulacji, który zakończy się w 6 tygodniu ciąży. Ponadto, ok.16. dnia rozwoju zarodka pojawia się omocznia, która będzie gromadzić zbędne produkty przemiany materii oraz odegra rolę we wczesnej hematogenezie.
Na tym nie koniec – Twój Maluch zyska również wewnątrzzarodkową jamę ciała (tzw. celomę), która w 2 m-cu ciąży podzieli się na 3 części:
- jamę osierdziową,
- opłucnową,
- brzuszną.
Powstaje również zawiązek układu pokarmowego. Komórki endodermy zorganizują się w rynienkę jelitową, która zamyka się w cewkę jelitową. Rozpoczyna się również proces tworzenia układu sercowo-naczyniowego Malucha oraz kończy się pełen proces kształtowania kosmówki łożyska. Pod koniec tygodnia w wykształconym pierwotnym systemie sercowo-naczyniowym rozpocznie się przepływ krwi. Układ sercowo-naczyniowy jest więc pierwszym narządem systemowym Twojego Dziecka, który osiągnie swój pierwotny stan funkcjonalny. Więcej informacji o budowie i pracy układu sercowo-naczyniowego płodu oraz o różnicach w krążeniu płodowym w porównaniu do krążenia po urodzeniu dowiesz się w opisie tygodnia 18. ciąży (OSIEMNASTY TYDZIEŃ CIĄŻY)
5 tydzień ciąży, który to miesiąc?
Piąty tydzień ciąży to drugi miesiąc życia płodowego. To Twój I trymestr ciąży!
Tygodnik ciąży – to już 5 tydzień ciąży
W piątym tygodniu ciąży możesz już wykonać test ciążowy z krwi lub moczu.
Test ciążowy z moczu
Jeżeli chodzi o testy ciążowe z moczu, na rynku dostępne są testy kasetowe, strumieniowe, płytkowe, paskowe oraz cyfrowe. Testy te różnią się między sobą ceną, sposobem nanoszenia próbki moczu oraz sposobem i czasem odczytu wyniku. Dlatego też przed wykonaniem domowego testu ciążowego należy zapoznać się dokładnie z instrukcją wykonywania testu.
Badanie należy wykonać na próbce moczu, która została pobranej bezpośrednio po nocnej zbiórce moczu, a więc rano, kiedy stężenie HCG w moczu jest największe. Ma to szczególne znaczenie, gdy test wykonywany jest przed terminem spodziewanej miesiączki lub zaraz po terminie. Jeżeli test wykonywany jest w późniejszym terminie, czas zebrania próbki moczu nie jest tak istotny.
Warto przygotować pojemnik na mocz lub niewielkie naczynie. Do badania pobieramy mocz z środkowego strumienia i nanosimy go na test zgodnie z instrukcją. Czas odczytu wyniku jest różny w zależności od rodzaju testu (1-10 min.).
Na testach domowych możemy odczytać trzy rodzaje wyników – wynik pozytywny, wynik negatywny i wynik błędny.
Wynik pozytywny testu ciążowego
Wynik pozytywny wskazuje na ciążę. Na teście zauważalne są dwie kreski, dwa plusiki (kontrolna i testowa) bądź wyświetla się słowo tak. Nie jest istotne, jak ciemne są obie kreski.
Wynik negatywny testu ciążowego
Wynik negatywny testu odczytywany jest, gdy na teście pojawia się tylko kreska kontrolna, minus lub słowo nie. Negatywny wynik testu nie świadczy o braku ciąży, ponieważ poziom hCG może być zbyt mały, aby mógł świadczyć o ciąży. Test może być wykonany zbyt wcześnie, dlatego też przy podejrzeniu ciąży należy go powtórzyć w ciągu 48 godzin.
Wynik błędny testu ciążowego
Możliwe jest także uzyskanie wyniku błędnego. Wtedy na teście nie pojawia się żadna kreska, łącznie z kreską kontrolną, lub pojawi się tylko kreska testowa. Na testach cyfrowych pojawi się napis error. W takim wypadku test ciążowy należy wykonać ponownie.
Test ciążowy z krwi
Jeżeli chodzi o testy ciążowe wykonywane z krwi, to badania nie wymagające szczególnych przygotowywań. Wystarczy, abyś udała się do najbliższego laboratorium i poprosiła o wykonanie testu. Nie musisz być na czczo, dlatego na badanie można się wybrać w dowolnej porze dnia.
Musisz wiedzieć, że w laboratoriach dostępne są 2 rodzaje testów ciążowych z krwi:
- test ciążowy z krwi ilościowy – pozwala on dokładnie określić ilość hormonu hCG we krwi. Wynik poniżej 10 mlU/ml wykazuje brak ciąży, jeżeli wynik badania przekroczy 25 mlU/ml stwierdza się ciążę, natomiast jeśli wynik badania waha się między 10 a 25 mlU/ml to jest on niejednoznaczny. W takiej sytuacji należy wykonać badanie powtórnie, np. po tygodniu.
- test ciążowy z krwi jakościowy – określa czy stężenie gonadotropiny kosmówkowej przekroczyło poziom 25 mlU/ml. Jeżeli wynik jest wyższy od podanego, potwierdza ciążę.
- Jeśli wynik Twojego testu ciążowego jest pozytywny – przede wszystkim GRATULACJE – dla Ciebie i Twojego Partnera! Możesz z tą wspaniałą informacją zadzwonić do swojego lekarza ginekologa, aby ustalić termin pierwszej wizyty, która powinna się odbyć najpóźniej do 10 tygodnia ciąży, a terminem zalecanym jest 7-8 tydzień ciąży.
- Codziennie pamiętaj o suplementacji witaminy D3 i kwasu foliowego. To bardzo newralgiczny okres ciąży, a odpowiedni poziom kwasu foliowego jest niezbędny do prawidłowego kształtowania się układu nerwowego Twojego Dziecka.
- Jeśli jesteś jedną z kobiet, która zaszła w ciążę pomimo stosowania antykoncepcji – nie martw się, antykoncepcja nie powinna wyrządzić krzywdy Twojemu Maluszkowi, natomiast to, co powinnaś zrobić to:
– jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne – przestań je brać
– jeśli stosujesz plastry antykoncepcyjne – usuń plaster
– jeśli masz założoną domaciczną wkładkę antykoncepcyjną – udaj się niezwłocznie do lekarza, aby ocenił czy jest możliwość usunięcia wkładki.
Zapytaj dietetyka
Zapotrzebowanie energetyczne w ciąży
Zastanawiasz się jakie jest Twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne w ciąży i ile powinnaś jeść, aby z jednej strony nie przytyć nadmiernie, a z drugiej strony zapewnić wszystko co niezbędne z pożywienia dla zdrowia i rozwoju Twojego dziecka?
- Jeżeli masz prawidłową masę ciała (BMI 18,5-24,9), to Twoje średnie dobowe zapotrzebowanie kaloryczne wynosi ok. 30 kcal na 1 kg należnej masy ciała, czyli ok. 1500 – 2400 kcal
- Mając nadwagę (BMI 25-29,9) masz trochę zapasów energii zgromadzonych w swym ciele, zalecana jest redukcja kaloryczności diety do 25 kcal na 1 kg masy ciała
- Jeżeli ważysz więcej i masz stwierdzoną otyłość (BMI > 29,9), zalecane jest obniżenie kaloryczności do 12-15 kcal na 1 kg masy ciała
Jak obliczyć swoje BMI, czyli wskaźnik masy ciała (ang. body mass index)?
To proste!
Wykorzystaj wzór: masa [kg]/(wzrost [m])2, albo inaczej: kg/m2.
Przykład: masz 164 cm (1,64 m) wzrostu i ważysz 60 kg, dzielisz 60 przez 1,64 do kwadratu (czyli przez 2,69) – Twoje BMI wynosi 22☺
Możesz również wykorzystać dostępny na stronie KALKULATOR BMI