+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Szósty tydzień ciąży

Twoje ciało w 6 tygodniu ciąży

W Twoim ciele zachodzą zmiany hormonalne. W związku z tym, w 6 tygodniu ciąży u części kobiet nasilają się dolegliwości takie jak poranne nudności, wymioty, tkliwość piersi czy wrażliwość na zapachy. Prawdopodobnie będziesz również częściej musiała odwiedzać toaletę, odczuwając częste parcie na mocz (pęcherz). Chociaż nie należą one do przyjemnych część z Was będzie oczekiwała, że one wystąpią, bo są niejako dowodem na to, że będziesz miała dziecko. Pamiętaj – brak tego typu objawów nie oznacza, że coś jest nie w porządku. Każda kobieta będąca w ciąży reaguje inaczej i wcale nie musi takich symptomów mieć. To normalne, że część kobiet ma całe spektrum dolegliwości ciążowych, a część wcale. Więc absolutnie nie martw się, jeśli czujesz się wspaniale. Tak naprawdę możesz uważać się za szczęściarę ☺ 

I jeszcze jedna ważna rzecz – pomimo, że częste oddawanie moczu nie jest komfortowe, pod żadnym pozorem nie ograniczaj ilości spożywanych płynów! Absolutne minimum to 2-2,5 litra wody dziennie. Woda jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju tkanek płodu oraz dla stworzenia środowiska dla rozwoju dziecka (produkcja płynu owodniowego). Niedostateczne nawodnienie może być przyczyną bólów głowy, zmęczenia i niskiej koncentracji, a także może nasilać dolegliwości ciążowe, jak  nudności, wymioty, zaparcia, skurcze łydek czy suchość skóry. Więcej informacji na temat spożywania płynów w ciąży znajdziesz w artykule Napoje.

6 tydzień ciąży – czy to czas na wizytę u ginekologa?

Według wytycznych Ministerstwa Zdrowia pierwsza wizyta zdrowej kobiety w ciąży powinna się odbyć do 10 tygodnia ciąży.

W praktyce dobrze jest, aby ta wizyta odbyła się np. w 7-8 tygodniu ciąży tak, aby do 10 tygodnia wykonać wszystkie niezbędne badania diagnostyczne. Wcześniejsza wizyta u lekarza może być spowodowana niepokojącymi objawami jak np. ból brzucha, plamienia, krwawienia. W opisie kolejnego tygodnia ciąży (SIÓDMY TYDZIEŃ CIĄŻY) dowiesz się, jak będzie wyglądała Twoja pierwsza wizyta lekarska  jako kobiety ciężarnej i jakie badania diagnostyczne będziesz musiała wykonać, aby monitorować stan zdrowia Twojego i Dziecka.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś – koniecznie umów się na pierwszą wizytę do swojego lekarza ginekologa.

Rozwój Twojego dziecka w 6 tygodniu ciąży

Na początku 6 tygodnia ciąży Twój Maluszek ma 3 mm długości i będzie rósł jak na drożdżach.  Do końca tygodnia osiągnie rozmiary  zielonego groszku i będzie mierzył 5 – 6,4 mm.

wielkość dziecka szósty tydzień ciąży

Twoja Kruszynka waży teraz około 200 miligramów. Ma głowę, tułów i ogon i kształtem przypomina literę „C”. Po obu stronach tułowia powstaną najpierw zawiązki rąk (ok. 26.-27. dnia od zapłodnienia) widoczne jako małe zgrubienia, a potem zawiązki nóg (ok. 28.-30. dnia od zapłodnienia).

6 tydzień ciąży jest bardzo intensywny dla rozwoju Malca.

Zarodek oddziela się od pęcherzyka żółtkowego. Dalej rozwija się układ krążenia: serce oraz naczynia krwionośne. Serce Twojej Istotki jako prosta rura wykształciło się między 20 a 21 dniem po zapłodnieniu, a pierwszy raz zabije w tym tygodniu około 22-24 dnia! Początkowo nieśmiało i nieregularnie, ale z każdym uderzeniem coraz silniej i bardziej miarowo. W tym momencie krew płynącą w układzie krążenia produkuje pęcherzyk żółtkowy. Dla bardziej efektywnego zaopatrywania Nowego Organizmu w tlen i substancje odżywcze rozwija się łożysko, które zawiera gęstą sieć naczyń krwionośnych Twoich i Nowego Życia.

W szóstym tygodniu ciąży rozwija się także układ nerwowy. Rynienka nerwowa całkowicie zamyka się w cewę nerwową. W przedniej części cewki nerwowej powstają trzy pęcherzyki mózgowe, z których w przyszłości rozwinie się mózg, móżdżek, rdzeń przedłużony a także oczy i uszy. Na tym etapie widoczne są dołki uszne – zawiązki ucha wewnętrznego oraz zgrubienia po bokach głowy, tzw. plakody soczewki, które wskazują miejsce przyszłych soczewek oczu. 

Aby dziecko mogło oddychać po urodzeniu musi mieć prawidłowo rozwinięty układ oddechowy już w życiu płodowym. W życiu wewnątrzmacicznym płuca nie pełnią funkcji oddechowej. Zalążkiem układu oddechowego jest jelito. W tym tygodniu w brzusznej części początkowego odcinka jelita powstaje kanał krtaniowo – tchawiczy, który jest zawiązkiem płuc. Ponadto  z jelita powstaną pączki, z których rozwiną się żołądek, dwunastnica, wątroba oraz trzustka.

Obok układu krążenia i oddechowego rozwija się układ moczowo – płciowy. Przednercze czyli zawiązek nerki początkowo wygląda jak pęcherzyki, które następnie wydłużają się w kanaliki i łączą się ze sobą w przewód. Przednercze ostatecznie zaniknie pod koniec tego tygodnia ciąży, by zrobić miejsce dla rozwoju śródnercza – bardziej zaawansowanej formy nerki. Nerki produkują mocz już w życiu wewnątrzmacicznym i dlatego są ważnym źródłem płynu owodniowego.  W 6 tygodniu ciąży, wzdłuż linii środkowej zarodka, powstają grzebienie płciowe, do których zaczynają wędrować komórki tworząc sznury płciowe. Pod koniec tygodnia zaczną pojawiać się włókna nerwowe ruchowe, które będą rozwijać się w kolejnych tygodniach unerwiając poszczególne grupy mięśni.

6 tydzień ciąży, który to miesiąc?

Szósty tydzień ciąży to drugi miesiąc życia płodowego Maluszka. Jesteś nadal w I trymestrze ciąży!

6 tydzień ciąży

Tygodnik ciąży – to już 6 tydzień ciąży

  • Pamiętaj, że Nowa Istota nie oddycha płucami – ale krwią, nie je też ustami – ale krwią! Co to taka naprawdę oznacza? W życiu płodowym wymiana wszystkich substancji niezbędnych do życia rozwijającemu się Maluchowi zachodzi w łożysku. Tam do krwi płodu, z krwi matki przenika m.in. tlen oraz substancje odżywcze. Dlatego tak ważne jest, abyś wiedziała, że to ile tlenu i substancji odżywczych dostanie każda komórka jego organizmu zależy tylko od Ciebie. Postaraj się jeść zdrowo i pożywnie, bezwzględnie unikaj alkoholu i papierosów!
  • Wyobraź sobie, że pod koniec 6 tygodnia ciąży przy wykorzystaniu ultrasonografii dopplerowskiej dość często można już zauważyć bicie serca Malucha, które na razie ma kształt prostej tuby. Zgodnie z zaleceniami, pierwsze prenatalne USG w ciąży (tzw. USG genetyczne I trymestru ciąży), oceniające prawidłowość jej rozwoju, jest możliwe do wykonania dopiero pomiędzy 11-14 tygodniem ciąży. Co nie oznacza, że USG nie może być wykonane przed 11. tygodniem, niemniej jednak będzie wtedy ograniczone jedynie do podstawowych informacji takich jak np: miejsce lokalizacji ciąży (np. ciąża pozamaciczna lub wewnątrzmaciczna), ilości płodów (ciąża pojedyncza, czy mnoga), bicia serca płodu, oceny łożyska (krwiaki), a także oceny narządu rodnego kobiety. Ważne, żebyś wiedziała, że przed 10. tygodniem ciąży nie jest możliwa jakakolwiek miarodajna ocena anatomii płodu.
  • Suplementuj kwas foliowy i witaminę D3.
  • Bądź aktywna – jeżeli jesteś zdrowa, aktywność fizyczna o umiarkowanym nasileniu, dostosowana do okresu ciąży pomoże Ci utrzymać kondycję i dobre samopoczucie. Ruch w ciąży pozytywnie wpływa na poprawę wydolności układu krążeniowo-oddechowego, mięśniowo-szkieletowego i trawiennego. Aktywność fizyczna skutecznie zmniejsza też ryzyko wystąpienia obrzęków i żylaków oraz łagodzi dolegliwości charakterystyczne dla okresu ciąży. Co więcej, regularna aktywność fizyczna pomoże Ci w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. 

Zapytaj dietetyka

  • Jeżeli w szóstym tygodniu ciąży doświadczasz porannych nudności, wymiotów, bądź jesteś wrażliwa na zapachy możesz nie mieć apetytu. Jeżeli tak jest, istotne jest, aby to co jesz miało jak najwięcej wartości odżywczych. Wybieraj więc zielone warzywa, nabiał, ryby i białe mięso, a jeśli dobrze tolerujesz rośliny strączkowe (np. fasola, soczewica, ciecierzyca) one również będą świetnym rozwiązaniem. Dostarczą to co niezbędne – białko, tłuszcze i węglowodany. Są również bogate w potas, wapń, żelazo i cynk oraz witaminy z grupy B i błonnik. Jeśli problemem jest jedzenie większych porcji, podziel je na mniejsze i jedz częściej, np. co 2-3 godz.
  • Doświadczasz mdłości? Jak sobie z nimi radzić? Nie ma jednej złotej rady, która pomogłaby wszystkim kobietom w ciąży doświadczającym tych dolegliwości.
wymioty pierwsze tygodnie ciąży

Mdłości w ciąży – możesz wypróbować i znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Ciebie:

  1. Jedz mniejsze porcje, ale częściej
  2. Jeśli doświadczasz porannych mdłości, spróbuj zjeść rano zwykłe biszkopty lub krakersy, płatki śniadaniowe bez cukru czy wafle ryżowe/kukurydziane.
  3. Wypróbuj imbir – możesz pić wodę z imbirem, herbatę imbirową, zjeść imbirowe ciasteczka, cukierki, kandyzowane kłącze imbiru.
  4. Zjedz migdały, np. wieczorem – łagodzą wieczorne i poranne mdłości lub kiedy tylko poczujesz, że robi Ci się niedobrze.
  5. Spożywaj produkty bogate w witaminy z grupy B, zwłaszcza w witaminę B6 (np. mięso kurczaka i indyka, kasza gryczana, brokuły, banan, orzechy, nabiał, ryby, jaja, pełnoziarniste produkty zbożowe).
  6. Unikaj smażonych i ostrych potraw oraz drażniących Cię zapachów.
  7. Jeśli wymiotujesz pamiętaj o odpowiednim spożyciu płynów, żeby się nie odwodnić. Najlepiej nie rozstawaj się z butelką wody mineralnej.
  8. Zadbaj o higienę jamy ustnej – mycie zębów pomaga złagodzić mdłości w ciąży. U niektórych mam odruch wymiotny jest spowodowany metalicznym posmakiem w ustach.

To ciekawe

  • Czy wiesz, że przez cały okres ciąży Twoje piersi powiększą się średnio o 5 cm i zyskają dodatkowe 0,5- 1,4 kg?
  • W czasie ciąży zmysły wyostrzają się. Niektóre zapachy, dźwięki, smaki mogą Cię drażnić bardziej niż zwykle.
mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.