+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Siedemnasty tydzień ciąży

Twoje ciało w 17 tygodniu ciąży

W 17 tygodniu ciąży Twój rosnący brzuch jest coraz bardziej widoczny. Wraz ze zwiększającymi się rozmiarami brzucha, będzie zmieniał się rozkład sił działających na Twój kręgosłup, a środek ciężkości będzie odsuwał się od stawów biodrowych, przesuwając się do przodu i ku górze. To z kolei będzie powodowało, że aby zrównoważyć ciężar i utrzymać równowagę, zaczniesz inaczej się poruszać oraz zmienisz nieco postawę ciała przechylając miednicę do przodu oraz wyginając ku tyłowi dolną część kręgosłupa.

Jest to proces, w którym kobietom pomaga anatomia ich kręgosłupa. Kręgi lędźwiowe w dolnym odcinku kręgosłupa są w przypadku kobiet bardziej klinowate niż u mężczyzn, a krążki międzykręgowe są większe, co ułatwia odchylanie tej części kręgosłupa. Mówimy o pogłębionej lordozie u kobiet ciężarnych, czyli właśnie o pogłębionym wygięciu odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

zmiana środka ciężkości a rozwój płodu

Jest to proces naturalny i potrzebny, może jednak prowadzić do zaburzenia równowagi mięśniowej, która wyraża się m.in. powstaniem zbyt mocnych napięć jednych grup mięśni (m.in. prostowników kręgosłupa), a osłabieniem innych (np. mięśnia pośladkowego wielkiego) i skutkuje bólem pleców. Przesunięcie miednicy do przodu oraz pogłębiona lordoza, mogą również niekorzystnie wpłynąć na odcinek piersiowy kręgosłupa – pogłębia się kifoza piersiowa (klatka piersiowa zapada się do środka, a barki rotują się do wewnątrz, głowa przesuwa się bardziej do przodu). I znowu – konsekwencją będzie brak równowagi mięśniowej – w części mięśni (np. mięśnie piersiowe) powstaną nadmierne napięcia, a inne (np. mięśnie grzbietu, jak mięsień czworoboczny) ulegną osłabieniu. Co z kolei może spowodować dolegliwości bólowe górnej części pleców, szyi i głowy (Na temat zmiany postawy ciała w trakcie ciąży przeczytasz w artykule ZMIANA POSTWY CIAŁA KOBIETY W CIĄŻY – JAKIE DOLEGLIWOSCI MOŻE WYWOŁYWAĆ?).

Dlatego tak ważne jest, aby dbać o prawidłową postawę ciała oraz jak najlepszą sprawność wszystkich mięśni, szczególnie mięśni posturalnych i mięśni dna miednicy. Warto również w tym czasie zrezygnować z butów na wysokim obcasie, na rzecz tych z niskim lub płaskim obcasem. Pomoże Ci to zachować większość stabilność podczas chodzenia oraz odciąży Twoje stopy i kręgosłup. Pamiętaj o prawidłowej postawie ciała zarówno podczas chodzenia, jak i siedzenia – zadbaj o proste plecy, barki utrzymuj na tym samym poziomie, nie pochylaj ich do przodu, trzymaj prosto w pionie, podobnie jak głowę.

pozycja do spania w ciąży


Spory brzuch może zacząć również utrudniać Ci spanie i ułożenie się w komfortowej pozycji. Szczególnie niekorzystne będzie spanie na plecach. Rosnący brzuch zacznie wtedy uciskać na organy wewnętrzne i kręgosłup oraz na naczynia żylne odprowadzające krew do serca, co może powodować lekkie osłabienie, zawroty głowy i niskie ciśnienie. Zalecaną pozycją spania dla przyszłych mam jest spanie na boku. Można również dodatkowo ułożyć między nogami poduszkę. Taka pozycja podczas snu nie obciąża kręgosłupa oraz nie zakłóca przepływu krwi do łożyska. Więcej o pozycji do spania w ciąży przeczytasz w artykule POZYCJA DO LEŻENIA W CIĄŻY.

Rozwój twojego dziecka w 17 tygodniu ciąży

Jest 17 tydzień ciąży, czyli 15 tydzień od momentu zapłodnienia i Twój Maluch, ma 10,3-12 cm w wymiarze ciemieniowo-siedzeniowym, osiąga rozmiary owocu granata i może ważyć nawet 170 g.

17 tydzień ciąży wielkość płodu

Właśnie zazwyczaj w okolicach 17 tygodnia ciąży rozwijające się Dziecko zaczyna ważyć więcej niż łożysko. Maluch rośnie bardzo intensywnie, w szczególności zwiększa się jego masa mięśniowa.

W przyszłych tygodniach zacznie tworzyć się również tkanka tłuszczowa. Skóra Twojej Kruszynki nadal jest cienka i przejrzysta, pokryta lanugo, ale już za kilka tygodni zmieni swój wygląd: stanie się bardziej pomarszczona i będzie podbudowana tkanką tłuszczową. Młody Człowiek jest bardzo aktywny ruchowo: podkurcza i wyprostowuje nóżki, bawi się pępowiną, wierci się, fika koziołki, przybiera najwygodniejszą dla siebie pozycję w macicy. Co więcej, od 17 tygodnia ciąży Maluch zaczyna również zginać i obracać głowę oraz ćwiczy odruch ssania.

W tym okresie odnotowuje się ruch uwypuklania warg do przodu, który właśnie zapoczątkowuje okres ćwiczenia ruchów ssących warg. W kolejnym tygodniu Mały Człowiek zacznie już powoli wysuwać język z jamy ustnej i cofać go z powrotem. Ruch ten z czasem stanie się podobny do ruchów wykonywanych podczas ssania przez noworodki.

Około 17 tygodnia ciąży intensyfikuje się również rozwój zewnętrznych narządów płciowych. U dziewczynek są już widoczne wargi sromowe, a pochwa staje się drożna. Natomiast u chłopców jądra zaczynają zstępować z jamy brzusznej w kierunku worka mosznowego. Całkowite zstąpienie jąder do moszny nastąpi dopiero pod koniec ciąży.

17 tydzień ciąży, który to miesiąc?

Siedemnasty tydzień ciąży to kolejny tydzień czwartego miesiąca życia płodowego Maluszka. Jesteś w II trymestrze ciąży.

17 tydzień ciąży

Tygodnik ciąży – to już 17 tydzień ciąży

  •  Jeżeli do tej pory zwlekałaś z aktywnością fizyczną – nie czekaj dłużej. W miarę rozwoju ciąży może Ci być coraz trudniej zebrać się , aby zacząć ćwiczyć. A dolegliwości wynikające z zmiany środka ciężkości i dostosowania się do tego faktu Twojej postawy ciała mogą się nasilać. Jeżeli nie wiesz jak zacząć, albo jakie ćwiczenia wykonywać, aby zadbać o prawidłową postawę ciała i wzmocnienie swoich mięśni – skorzystaj z pomocy trenera personalnego lub fizjoterapeuty, który specjalizuje się w pracy z kobietami ciężarnymi. Specjalista oceni Twoją postawę ciała, najważniejsze potrzeby i dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń. Pokaże Ci również jak je prawidłowo wykonywać. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule INDYWIDUALNY TRENING FUNKCJONALNY W CIĄŻY.
  • Pamiętaj o niezbędnej suplementacji: witamina D3, kwas foliowy, kwasy omega 3 i jod.
  • Czy jesteś już umówiona na USG połówkowe, które powinno odbyć się pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży?
ćwiczenia w ciąży fizjoterapia

Wybrane biometryczne wymiary płodu w 17 tygodniu ciąży

17 tydzień ciąży

5%

50%

95%

5 centyl

średnia

95 centyl

BPD

Wymiar dwuciemieniowy

3,50 cm

3,90 cm

4,30 cm

HC

Obwód główki

13,00 cm

14,30 cm

15,60 cm

AC

Obwód brzucha

9,60 cm

11,10 cm

12,50 cm

FL

Długość kości udowej

2,10 cm

2,40 cm

2,80 cm

HL

Długość kości ramiennej

2,00 cm

2,30 cm

2,60 cm

TL

Długość kości piszczelowej

1,80 cm

2,10 cm

2,40 cm

EFW

Przybliżona masa ciała

136 g*

181 g

226 g**

*3% **97%

Aby określić wartości referencyjne dla poszczególnych wymiarów płodu, przy określaniu prawidłowości rozwoju, podaje się zazwyczaj tzw. średnią (mediana) – w powyższej tabeli jest to  kolumna środkowa (nazwana średnia, inaczej 50%). Warto pamiętać, że nie należy każdego z podanych wymiarów traktować oddzielnie i jako pojedynczy wyznacznik zdrowia dziecka. Są to wartości referencyjne, podane jako średnie statystyczne, a przecież każde dziecko rozwija się we własnym tempie i nie jest średnią statystyczną. Dlatego też wartości referencyjne uwzględniają różnorodność i różne tempo rozwoju podając oprócz wartości średnich tzw. wartości skrajne.

Są one wskazane w dwóch kolumnach – 5 i 95%, inaczej 5 i 95 centyli. Piąty centyl pokazuje nam taką wartość, poniżej której znajduje się tylko 5% dzieci – czyli np. obwód główki poniżej 13,00 cm dotyczy jedynie 5% płodów w 17. tygodniu ciąży. Z kolei dziewięćdziesiąty piąty centyl to wartość, powyżej której znajduje się również 5% największych dzieci – czyli np. obwód główki powyżej 15,60 cm dotyczy 5% płodów w 17. tygodniu ciąży. Są to tzw. siatki centylowe, które odwzorowują rozkład danej cechy (w tym przypadku poszczególnych pomiarów biometrycznych płodu) w populacji. Ponieważ dzieci rosną, to trudno byłoby zastosować u nich sztywne normy, tak jak w przypadku dorosłych. Dlatego też do oceny rozwoju dziecka – zarówno w życiu pre-, jaki postnatalnym stosujemy siatki centylowe. Tutaj wartości graniczne, czyli tzw. normy wyznaczają centyle. Najczęściej jako wartości graniczne uznaje się centyle 3-97, 5-95 lub 10-90, co oznacza, że pomiary mieszczące się w podanych kanałach centylowych uznawane są za prawidłowe. Jeżeli określone wymiary zbliżone są do wartości granicznych, to taka sytuacja wymaga ostrożnej oceny i bacznej obserwacji, co zapewne uczyni lekarz  prowadzący.

Źródła

  1. Merz E., Wellek S.“Normal Fetal Development Profiles A Model to obtain Standard Development Graphs for the Head and Abdominal Parameters and the Long Limb Bones” Ultraschall in der Medizin 17 (1996) 153-162 (AC)
  2. Hadlock F.P., Harrist R.B., Martinez-Poyer J. „In Utero Analysis of Fetal Growth: A Sonographic Weight Standard“ Radiology.1991, 181: 129-133

Zapytaj dietetyka

II trymestr ciąży to czas, kiedy Twój ciążowy brzuszek będzie się stale powiększał. Możesz również odczuwać napady głodu, czy zdecydowanie większy, wilczy apetyt. Wraz z tym u części kobiet może pojawić się obawa, aby nie przytyć „za bardzo” będąc w ciąży. Pamiętaj, że przesada nigdy nie jest dobra – ani w jedną, ani w drugą stronę.

Staraj się odżywiać racjonalnie. Nie, nie musisz zwiększać porcji za dwoje. I nie – nie powinnaś w okresie ciąży wprowadzać przesadnych restrykcji żywieniowych lub też odchudzać się. Jeżeli nie wiesz ile, to będzie w sam raz – możesz obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne (patrz opis w tygodniu 5, 8 i 14) i chociażby w internecie poszukać przykładowego jadłospisu w odpowiedniej dla Ciebie kaloryczności.

Jeśli obawiasz się, czy zrobisz to dobrze, zawsze możesz skorzystać z porady dietetyka, który doradzi Ci jak się prawidłowo odżywiać na danym etapie ciąży ( zapoznaj się z ofertą poradni dietetycznej w Centrum Medycznym Meavita). Zarówno nadwaga kobiety ciężarnej i nadmierna podaż energii z pożywienia, jak i niewystarczająca podaż energii z pożywienia będą bardzo niekorzystnie wpływały na zdrowie Twoje i Twojego Dziecka. O tym napiszemy Ci w kolejnych – 18 i 19 tygodniu.

Apetyt w ciąży – jak sobie z nim radzić

A teraz kilka porad na temat tego, jak radzić sobie, jeśli odczuwasz duży apetyt w ciąży, abyś nie była ciągle głodna:

  • Spożywaj posiłki regularnie – porada znana, lecz wbrew pozorom nie zawsze stosowana. Kobietom w ciąży zaleca się jedzenie 5 posiłków dziennie (3 główne: śniadanie, obiad i kolacja oraz 2 przekąski między nimi: II śniadanie i podwieczorek). Jedząc posiłki regularnie i o stałych porach utrzymujesz względnie stały poziom glukozy we krwi. Jeśli np. siedząc w pracy zapomnisz o II śniadaniu, albo wrócisz później do domu i później zjesz obiad organizm zacznie Ci dawać sygnały, że jest głodny. Będzie to również związane ze spadkiem poziomu glukozy we krwi. Odczuwając silny głód najczęściej zjesz więcej niż potrzebujesz, albo niestety sięgniesz po coś, co da szybki efekt zaspokojenia głodu, np. słodycze, drożdżówki itp. Szybki, ale krótki i bardziej kaloryczny, bo w przypadku takich przekąsek, gdzie dominują w składzie cukry proste – poziom cukru we krwi nam gwałtownie rośnie, a potem równie gwałtownie spada, co powoduje, że znów czujemy się głodni.
  • Spożywaj posiłki zbilansowane – co to oznacza? Zadbaj o to, aby każdy z 3 głównych posiłków składał się z węglowodanów złożonych (pieczywo razowe, makaron pełnoziarnisty, kasze gruboziarniste, ryż brązowy, płatki zbożowe nieprzetworzone), białka (mięso, ryby, jajka, wędliny, nabiał), tłuszczu (oleje roślinne, pestki dyni, nasiona słonecznika, migdały, orzechy) oraz warzyw. Najprościej można to zobrazować sobie na przykładzie obiadu – patrząc na talerz ze swoim obiadem, połowę talerza powinny zajmować warzywa, jedną czwartą źródło węglowodanów (np. kasza) i jedną czwartą produkt będący źródłem białka (np. mięso). Przekąski, które są zwykle mniejsze od dań głównych i czasem są mniej wytrawne, bądź na słodko możesz np. wykorzystać jogurt naturalny, dodać płatki owsiane, migdały oraz owoc.
  • Gdy wychodzisz z domu (np. do pracy) zabieraj ze sobą przygotowane posiłki. To pozwoli Ci zjeść dobrze skomponowany posiłek i uniknąć sięgania po szybkie, niekoniecznie najlepsze przekąski.
fast food a dieta w ciąży
  • Unikaj gotowych, wysokoprzetworzonych produktów (przykładowo: słodycze, drożdżówki, wafle, chipsy, paluszki, płatki zbożowe błyskawiczne, jogurty owocowe, dania gotowe bezpośrednio do spożycia, np. nuggetsy w panierce, dania instant, np. zupy w proszku, puree ziemniaczane do zalania wrzątkiem, żywność typu fast food). One nie dadzą na długo uczucia sytości. Nie mówiąc już o ich wątpliwych wartościach odżywczych.
  • Wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym (więcej informacji o indeksie glikemicznym i przykłady produktów z niskim indeksem znajdziesz w artykule INDEKS I ŁADUNEK GLIKEMICZNY ).
  • Zamień białe na brązowe – zamiast białego pieczywa wybieraj razowe, biały ryż i makaron zamień na pełnoziarnisty.
  • Jeśli w ciągu dnia nosi Cię i korci, aby coś przegryźć zajmij się czymś. Wtedy z reguły zapominamy o naszych zachciankach. Możesz sobie również rano przygotować miskę pełną zdrowych przekąsek, właśnie na takie sytuacje. Do miski włóż liście sałaty, pokrojoną marchewkę, rzodkiewki, kalarepę, pomidorki koktajlowe i inne warzywa, które lubisz.
  • Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu.

Noś przy sobie zdrowe przekąski – owoce (np. jabłko), orzechy, migdały, surowe warzywa.

To ciekawe

W ciąży zmienia się skład filmu łzowego, który pokrywa oko tworząc warstwę ochronną i nawilżając je. Staje się on cieńszy i bardziej podatny na uszkodzenia, gruczoły łzowe wydzielają mniej nawilżającej cieczy łzowej, a rogówka szybciej wysycha. W związku z tym możesz odczuwać nieprzyjemne uczucie pocierania o gałkę oczną podczas mrugnięcia. Oczy mogą nieprzyjemnie piec i swędzieć, może pojawić się uczucie piasku pod powiekami.

Kobiety ciężarne noszące szkła kontaktowe mogą mieć problemy z ich użytkowaniem, gdyż będą nieprzyjemnie drażnić oko. Ten stan zazwyczaj mija po porodzie, ale nie należy go lekceważyć.

Pomocne dla oczu będą krople nawilżające z kwasem hialuronowym. Warto również zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz (ok. 60%) oraz o odpowiednie nawodnienie organizmu i pić dużo płynów, zwłaszcza wody, unikać dymu papierosowego, przeciągów i klimatyzowanych pomieszczeń. Jeżeli pracujesz przed komputerem, czy też dużo czytasz – zadbaj o dobre oświetlenie oraz higienę i relaks dla oczu poprzez regularne przerwy.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.