Dziewiąty tydzień ciąży

Spis treści
Twoje ciało w 9 tygodniu ciąży
Jeśli męczą Cię poranne nudności i wymioty, pewnie zastanawiasz się, kiedy to się wreszcie skończy. Nie ma na to pytanie jednej właściwej odpowiedzi, gdyż objawy te mają różne nasilenie i czas trwania. Dobra wiadomość jest taka, że część kobiet właśnie w 9 tygodniu ciąży zaczyna odczuwać poprawę.
Jeśli jesteś jedną z kobiet, u których te objawy dopiero co się pojawiły, możesz spodziewać się, że w okolicy 12 tygodnia będzie dużo lepiej. Musisz wiedzieć również o tym, że u ok. 1% kobiet objawy takie jak mdłości i wymioty przebiegają gwałtownie i mogą trwać dłużej, stwarzając ryzyko odwodnienia. Nie bagatelizuj takiej sytuacji, być może będzie Ci potrzebna porada lekarza, który zaordynuje dożylne podanie płynów i leki przeciwwymiotne.
W 9 tygodniu ciąży u niektórych Przyszłych Mam może się pojawić zgaga (ZGAGA W CIĄŻY). Zajrzyj do sekcji Zapytaj dietetyka, aby zobaczyć jak można sobie z nią poradzić. Możesz również zacząć odczuwać wzdęcia, które są wynikiem rozluźniania się powłok brzusznych, które wypychają jelita. Brodawki i sutki zaczną zmieniać kolor, nabierając coraz ciemniejszy odcień brązu. U niektórych kobiet zmiany te pojawiają się bardzo szybko, we wczesnej ciąży.
Przez Twój organizm nadal przechodzi burza hormonalna, która może wpływać na Twój nastrój. Ciągle zmiany, zmęczenie mogą dodatkowo potęgować wahania nastroju. Bardzo ważne jest więc wsparcie Twojego Partnera i pozostałych domowników. Zarówno jeżeli chodzi o obowiązki domowe, wsparcie emocjonalne, a czasem spełnianie Twoich zachcianek ciążowych! Jeśli jesteś osobą, która do tej pory nie miała lub nie pamiętała swoich snów, bardzo możliwe, że bardzo realne, intensywne sny pojawią się właśnie teraz.
Rozwój Twojego dziecka w 9 tygodniu ciąży
Twoje Maleństwo bardzo szybko się zmienia. W 9 tygodniu ciąży kończy się okres embrionalny i rozpoczyna się okres płodowy, a zarodek staje się płodem.
Twoje Dziecko jest teraz rozmiarów wiśni, ma ok. 2-2,8 cm długości i waży ok. 2 g.

Połowa jego ciała to ciągle głowa. Dlaczego?
Najszybciej rozwija się właśnie układ nerwowy i mózg. 3 pierwotne pęcherzyki mózgowe powiększają się i ewoluują:
- przodomózgowie, czyli pierwszy pęcherzyk mózgowy, przekształca się w kresomózgowie i międzymózgowie
– z kresomózgowia powstaną półkule mózgu z międzymózgowia rozwinie się szyszynka, część przysadki mózgowej oraz pęcherzyki oczne - śródmózgowie, czyli drugi pęcherzyk mózgowy, nie zmienia swojej nazwy, ale zmienia swoją strukturę
- tyłomózgowie, czyli trzeci pęcherzyk mózgowy dzieli się na tyłomózgowie wtórne i rdzeniomózgowie
– tyłomózgowie wtórne przekształci się w móżdżek
– rdzeniomózgowie rozwinie się w rdzeń przedłużony.

Rozwija się 12 par nerwów czaszkowych, w tym nerw wzrokowy i słuchowy. Nerwy obwodowe powstają symetrycznie po obu stronach ciała. Co minutę pojawia się 250 tysięcy nowych komórek nerwowych!
Równocześnie na twarzy pojawia się warga górna oraz dziurki w nosie. Uszy przesuwają się do góry. Oczy wędrują do przodu, ich powieki będą zamknięte do 26 tygodnia ciąży. Skóra nadal jest przezroczysta i jednowarstwowa, ale staje się już coraz grubsza. Podobnie jak kręgosłup, który grubieje, skraca się i prostuje – zanikają bowiem kręgi ogonowe, które tworzyły ogon Nowej Istoty w życiu zarodkowym. Obok kości rozwijają się mięśnie szkieletowe i gładkie, dzięki którym Twoje Dziecko może coraz sprawniej poruszać się w pęcherzu płodowym. Znika cienka błona łącząca paluszki dłoni.
W 9 tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ pokarmowy wraz z dwunastnicą, trzustką, pęcherzykiem żółciowym i wątrobą. Zmienia się jelito, które ciągle rośnie, a w dolnej części pojedyncza rurka jelita dzieli się na części, z których powstaną odbyt, cewka i pęcherz moczowy.
Maluch pływa w płynie owodniowym mając ciągle otwarte usta, które przed połknięciem płynu zabezpiecza cienka błona. Coraz bardziej uwidaczniają się rysy twarzy Twego Potomka. W 9 tygodniu ciąży rośnie mu język, na którym za ok. 2 tygodnie pojawią się pierwsze kubki smakowe.
Kształtuje się podniebienie i powstaje 20 zawiązków zębów mlecznych. Jako pierwsze powstają zawiązki zębów przednich w żuchwie, następnie po 1–2 dniach w szczęce. Zawiązki zębów mlecznych umiejscowione są w pozycji wargowej, a za nimi w pozycji językowej (podniebiennej) utworzą się zawiązki zębów stałych (ale to dopiero pomiędzy 24 a 30 tygodniem życia płodu). W 4 miesiącu ciąży rozpocznie się mineralizacja zębów mlecznych, które pozostaną w pozycji wargowej aż do momentu ich wyrzynania, które rozpocznie się w ok. 6 miesiącu życia Dziecka (po urodzeniu).
9 tydzień ciąży, to czas, kiedy ciało Malucha jest jeszcze ciągle zwinięte w kształt litery C z głową opartą o klatkę piersiową. Za ok. 2 tygodnie, gdy wykształcą się szczęka i szyja, głowa uniesie się.
Obraz USG 9 tydzień ciąży



9 tydzień ciąży, który to miesiąc?
Dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego miesiąca życia płodowego Maluszka. Jesteś nadal w I trymestrze ciąży!
Tygodnik ciąży – to już 9 tydzień ciąży
- Stale i konsekwentnie – codziennie! stosuj suplementację zgodnie z zaleceniami lekarza (przede wszystkim kwas foliowy, witaminę D3 oraz jod i kwasy DHA).
- Jeżeli przychodzą Ci do głowy pytania, masz wątpliwości, niepokoisz się o zdrowie Dziecka – zapisz to wszystko na kartce, aby podczas wizyty porozmawiać z lekarzem. Na wizycie wiele się dzieje i zapewne jesteś przejęta, możesz zapomnieć o co chciałaś zapytać.
- Wierzymy, że jesteś w kontakcie z swoim lekarzem ginekologiem i Twoja pierwsza wizyta właśnie się odbyła albo właśnie na nią czekasz. Jeśli z jakiegoś powodu jeszcze tego nie zrobiłaś, czym prędzej ustal termin tej wizyty.
Zapytaj dietetyka
Zgaga w ciąży – jak sobie z nią poradzić?
- Unikaj przejadania się. Jeśli męczy Cię zgaga dobrym rozwiązaniem będzie jedzenie mniejszych porcji, lecz częściej. 5-6 mniejszych i lekkostrawnych posiłków dziennie sprawi, że nie będziesz czuła się głodna, a żołądek nie będzie przepełniony.
- Unikaj ostrych przypraw i smażonych oraz tłustych potraw, kawy, słonych przekąsek, napojów gazowanych.

- Wypróbuj napar z imbiru, mniszka lekarskiego, kopru włoskiego, migdały bądź siemię lniane mielone (w postaci naparu / kleiku lub np. dodawane do jogurtu, smoothie, koktajlu).
- Możesz pić mleczne napoje fermentowane jak maślanka, jogurt naturalny, kefir, aby złagodzić pieczenie w przełyku.
- Nie objadaj się na noc.
- Spróbuj spać na wyższej poduszce.
- Zmień ubrania i bieliznę z obcisłych na luźniejsze.
- Jeżeli wprowadzone zmiany nie przyniosą efektów, udaj się do lekarza. Być może masz refluks żołądkowo-przełykowy, który wymaga leczenia. Nieleczony może być przyczyną zapalenia przełyku i powstania nadżerek w przełyku i żołądku.
Jak przygotować napar z siemienia lnianego
1 łyżkę siemienia lnianego mielonego zalej wrzątkiem lub zagotuj (1-1,5 szklanki wody). Odstaw aż przestygnie i wypij. Do naparu możesz dla smaku wycisnąć cytrynę lub dodać plasterek imbiru.
To ciekawe
- Kiedy mama się rusza, otaczające Malucha wody płodowe dostarczają mu bardzo przyjemnych odczuć. A więc spacer, pływanie czy taniec to fantastyczny sposób na sprawienie przyjemności nie tylko sobie, ale również Dziecku.
- Pierwszy zmysł, który rozwija się u Twojego Dziecka to dotyk. Już w 9 tygodniu ciąży szczególnie unerwiona i wrażliwa jest okolica ust.