Badania jakie należy wykonać w ciąży
Każdą, przyszłą mamę w trakcie ciąży czeka seria badań, które należy wykonać. Daje to nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również w przypadku występowania choroby mamy zapobiega powikłaniom u noworodka oraz zapewnia prawidłowy rozwój dziecka.
Najważniejszym jest badanie ultrasonograficzne, na które każda kobieta w ciąży powinna udać się trzykrotnie:
- pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży
- pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży
- pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży
Do 10 tygodnia ciąży każda ciężarna powinna mieć wykonaną serię badań: oznaczoną grupę krwi i czynnik Rh, morfologię krwi, badanie ogólne moczu, badanie cytologiczne i ocenę czystości pochwy. Ważna jest ocena ciśnienia tętniczego, wzrostu i masy ciała. Po oddaniu krwi do badań ocenia się także hormony tarczycy (TSH), stężenie glukozy we krwi na czczo oraz za Twoją zgodą – ocenę występowania zakażenia wirusem HIV i HCV. W tym czasie badamy również przeciwciała w kierunku toksoplazmozy i różyczki.
Pomiędzy 15. a 20. tygodniem ciąży powtórnie wykonuje się morfologię krwi, badanie ogólne moczu oraz badanie cytologiczne, jeżeli wcześniej nie było przeprowadzone. Lekarz dokładnie bada pacjentkę, oceniając ciśnienie tętnicze oraz masę ciała.
Pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży kobieta kierowana jest na badanie stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75g glukozy. Warto zarezerwować więcej czasu na to badanie, ponieważ krew pobiera się trzykrotnie – przed podaniem glukozy (na czczo) oraz po 1-szej i 2-giej godzinie po wypiciu słodkiego płynu. Oceniane są również przeciwciała anty-Rh u kobiet, których czynnik Rh w pierwszym badaniu był ujemny. Jeżeli istnieją wskazania – w 28 tygodniu ciąży podaje się globulinę anty-D, która ma za zadanie dodatkowo zmniejszyć ryzyko powikłaniu jakim jest konflikt serologiczny.
Okres czasu pomiędzy 27. a 32. tygodniem ciąży jest porą na ponowne badanie przez lekarza; ocenę ciśnienia tętniczego, masy ciała, morfologii krwi i badania ogólnego moczu. Warto udać się również do szkoły rodzenia, gdzie profesjonaliści przedstawią teoretyczne i praktyczne informacje odnośnie porodu, połogu i karmienia piersią.
W okresie poprzedzającym poród, pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży oprócz ponownego badania przez lekarza, ocenia się wymiary miednicy ciężarnej, jak i aktywność oraz czynność serca dziecka. Oprócz morfologii i badania ogólnego moczu analizowana będzie obecność antygenu HBs, wykonane zostanie badanie w kierunku HIV oraz posiew wykrywający nosicielstwo bakterii Streptococcus agalactiae z przedsionka pochwy i okolic odbytu.
Bezpośredni okres przed porodem to czas oczekiwania na maluszka. W tym czasie można spodziewać się badania czynności serca i aktywności dziecka.
Okres ciąży jest cudownym czasem oczekiwania na narodziny dziecka. Warto pamiętać o regularnych badaniach, aby zadbać o jego zdrowie!