Podróż samolotem w ciąży - najczęściej zadawane pytania
Samolot jest jednym z najszybszych i najbezpieczniejszych środków transportu. Z tego powodu dużo osób preferuje ten sposób przemieszczania się. Wiele kobiet spodziewając się dziecka, zastanawia się, czy jest to dla niej i płodu, bezpieczna forma podróżowania. Czy w tym okresie należy wybrać inny środek lokomocji? Postaramy się rozwiać wasze wątpliwości dotyczące podróżowania samolotem przez kobietę w ciąży, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania.
Spis treści
Latanie w ciąży. Czy można?
Tak, ale pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań medycznych. Uważa się, że latanie w ciąży nie jest szkodliwe dla kobiety, ani rozwijającego się płodu. Przed każdym lotem należy omówić z ginekologiem prowadzącym ciążę wszelkie problemy zdrowotne i możliwe przeciwwskazania do podróżowania.
Na temat podróżowania samolotem w ciąży przeczytasz również w artykułach LOT SAMOLOTEM W CIĄŻY oraz KONTROLA BEZPIECZEŃSTWA NA LOTNISKU A CIĄŻA.
Kiedy podróżować samolotem w ciąży?
Wielu specjalistów uważa, że najlepszym okresem na podróże samolotem jest II trymestr ciąży.
Czy można latać w I trymestrze ciąży?
Tak, chociaż w przypadku podróży samolotem podczas pierwszego trymestru w praktyce sporo kobiet w ciąży sygnalizuje, że wyjazdy te były uciążliwe. Powodem były choćby nudności, wymioty, hiper wrażliwość na zapachy, odczucie senności czy zmęczenia. Dodatkowo w I trymestrze statystycznie jest znacznie wyższe ryzyko poronienia, dlatego podczas podróży w tym okresie więcej będzie zgłaszanych plamień, krwawień, poronień ciąży. Oczywiście większość z nich wystąpiłaby niezależnie od tego, czy byłoby się w podróży, czy w domu. Niemniej należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych czynników, które mogą mieć wpływ na przebieg ciąży.
Czynniki związane z lotem mogące mieć wpływ na przebieg ciąży:
- Lęk przed lataniem może nasilać stres oraz być powodem nawet zaburzeń emocjonalnych w ciąży
- Wysiłek fizyczny związany z pakowaniem czy ciągnięciem ciężkiego bagażu
- Konieczność korzystania z publicznych toalet
- Konieczność długiego oczekiwania na opóźniony samolot, czy na lotnisku podczas międzylądowania
- Emocje związane z faktem, że w sytuacji dolegliwości, będzie bardzo ograniczona możliwość skorzystania z pomocy medycznej
Bądź świadoma, że podczas podróży mogą zdarzyć się również inne nieoczekiwane sytuacje, które mogą opóźnić powrót do domu. To powoduje, że zawsze warto zastanowić się nad podróżami w ciąży.
Czy można latać po 37 tygodniu ciąży?
Większość linii lotniczych nie pozwala latać kobietom w ciąży pojedynczej po 37 tygodniu jej trwania. Ważne jest, aby sprawdzić to przed zakupem biletu.
Czy będąc w ciąży, podczas lotu mogę zapiąć pasy bezpieczeństwa?
Nie tylko możesz, ale musisz mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Pas biodrowy należy umieścić i zapiąć pod brzuchem, tak aby nie uciskał na ciężarną macicę. W razie trudność z zapięciem pasa w ciąży poproś personel pokładowy o przedłużkę pasa bezpieczeństwa.
Czy mogę latać w siódmym, ósmym lub dziewiątym miesiącu ciąży (trzeci trymestr)?
To zależy od kilku czynników.
Jednym z nich są sprawy formalne. Linie lotnicze najczęściej ograniczają możliwość podróżowania pod koniec ciąży. Większość linii lotniczych w przypadku ciąży pojedynczej nie pozwala latać kobietom po 37 tygodniu ciąży, a w przypadku ciąży mnogiej bardzo często granicą jest już 32 tydzień ciąży. Warto zawsze sprawdzić aktualne warunki linii lotniczej, którą planowany jest lot. Dodatkowo bardzo często po 28 tygodniu ciąży, może być niezbędne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do lotu. Niektóre z linii mają opracowany własny kwestionariusz zgody. Zaświadczenie o zgodzie na lot może w zależności od linii mieć określoną ważność np. 14 dni od dnia wystawienia. Dlatego może się okazać, że na lot powrotny, konieczne będzie posiadanie kolejnego zaświadczenie lekarskiego.
Już te czynniki formalne powodują, że nawet w ciąży pojedynczej lot w 9 miesiącu często jest niemożliwy. Natomiast w przypadku ciąży mnogiej praktycznie ostatnim miesiącem, w którym kobieta w ciąży może latać to 7 miesiąc ciąży.
Równie istotnym jest aspekt medyczny. W przypadku zaawansowanej ciąży mnogość dolegliwości, które wtedy występują, powoduje, że loty w III trymestrze ciąży bardzo często, są męczące i niekomfortowe. Jeżeli to możliwe lepiej lot zaplanować w II trymestrze ciąży, czyli czwartym, piątym, czy szóstym miesiącu ciąży.
Mam ciążę bliźniaczą, czy w związku z tym są jakieś dodatkowe ograniczenia co do czasu kiedy mogę lecieć samolotem?
Tak. W ciąży bliźniaczej większość linii lotniczych nie pozwala latać po 32 tygodniu ciąży.
Co się stanie, jeśli zacznę rodzić podczas lotu?
To zależy. Pomimo niezbyt wysokiego ryzyka poronienia czy porodu przedwczesnego zawsze może się zdarzyć, że do takiej sytuacji dojdzie podczas lotu. To ryzyko musi być brane pod uwagę decydując się na lot.
Jeśli jednak zdarzy się, to jest niewielka szansa, że personel czy inni pasażerowie będą mieć doświadczenie w takich sytuacjach i pomogą Ci przy porodzie, czy też będą w stanie pomóc dziecku. Pilot w zależności od możliwości będzie analizował możliwości, w tym zmiany trasy, tak aby uzyskać konieczną pomoc medyczną.