+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Czynność tarczycy a płodność i ciąża

Hormony tarczycy współdziałają z estrogenami i progesteronem w utrzymaniu prawidłowej czynności macicy. Wpływają bezpośrednio (przez receptory dla hormonów tarczycy obecne w jajnikach) oraz pośrednio m.in, poprzez wpływ na stężenie SHGB – globuliny wiążącej hormony płciowe, która silniej wiążę męskie, a słabiej żeńskie hormony płciowe. Dlatego też u kobiet z zaburzeniami czynności tarczycy pojawić się mogą zaburzenia miesiączkowania, hirsutyzm (owłosienie typu męskiego), płodności czy  zaburzenia w sferze seksualnej.  

Niedoczynność tarczycy a płodność

Niedoczynność tarczycy przed okresem dojrzewania prowadzi do jego opóźnienia. U kobiety dojrzałej dochodzi do spadku stężenia estradiolu. Stężenie prolaktyny (PRL) ulega podwyższeniu co może doprowadzić, w niektórych przypadkach, do mlekotoku. 

Pojawiają się zaburzenia miesiączkowania (występują 3x częściej niż u zdrowych kobiet). Najczęściej cykle ulegają wydłużeniu (trwają zwykle dłużej niż 35 dni), czasami miesiączka może nie pojawiać się nawet przez kilka miesięcy. Miesiączki stają się obfite co jest związane m.in. ze zmniejszeniem stężenia czynników krzepnięcia. Cykle mogą stać się bezowulacyjne co prowadzi do zaburzeń płodności. Zmniejszeniu może ulec libido, co ma miejsce szczególnie w ciężkich postaciach niedoczynności.

Nadczynność tarczycy a płodność

Nadczynność tarczycy przed okresem dojrzewania może prowadzić do opóźnienia miesiączkowania. U kobiet z nadczynnością tarczycy obserwuje się zwiększenie stężenia estradiolu. Mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania: brak miesiączek, wydłużenie cyklu, skrócenie cyklu, krwawienia mogą być mniej obfite. Pojawiają się cykle bezowulacyjne. Częściej także występują zaburzenia dotyczące sfery seksualnej.

Choroby tarczycy u kobiet ciężarnych

Hormony tarczycy mają bezpośredni wpływ na stan matki i dziecka. Tyroksyna matki jest niezbędna do rozwoju płodu, zwłaszcza jego ośrodkowego układu nerwowego. Niedoczynność tarczycy i brak odpowiedniego poziomu jej hormonów mogą prowadzić do upośledzenia rozwoju intelektualnego dziecka. 

Nadczynność tarczycy może przyczyniać się m.in. do:

  • poronienia, 
  • przedwczesnego oddzielenia się łożyska,
  • rozwoju nadciśnienia tętniczego u ciężarnej, z którym wiązać się może stan przedrzucawkowy
  • przedwczesnego porodu 
  • niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Choroby autoimmunologiczne, w wyniku których pojawiają się przeciwciała tarczycowe (anty-TG, TRAb, antyTPO) mogą stać się przyczyną wtórnych zaburzeń czynności tarczycy u płodu i noworodka, jak również poronień.

Więcej na temat chorób tarczycy i ich wpływu na płodność oraz ciążę znajdziesz w dziale ENDOKRYNOLOGIA – TARCZYCA A CIĄŻA.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.