+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Prawdy i mity o zajściu w ciążę

Na przestrzeni lat powstało mnóstwo mitów dotyczących tematu płodności i zajścia w ciążę. Nic dziwnego, że wiele par ma problem w odnalezieniu się w gąszczu informacji i odróżnieniu faktów od nieprawdy. Dzięki przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jakie są największe prawdy i mity o zajściu w ciążę, dzięki czemu przygotowania do starań o dziecko będą mniej stresujące.

Prawda: Starania o ciążę mogą potrwać nawet kilkanaście miesięcy

Wielu osobom wydaje się, że zajście w ciążę jest bardzo łatwym i szybkim procesem i wystarczy zaledwie decyzja, a pożądany efekt jest za pierwszym razem. Oczywiście, są również pary, którym udaje się to już w pierwszym miesiącu starań, jednak nie jest to żaden wyznacznik. Niestety realnie najczęściej starania trwają kilka miesięcy, a w wielu przypadkach może to zająć nawet kilkanaście miesięcy. Przedłużające się starania mogą być źródłem stresu, dlatego warto w tym czasie pozostawać pod opieką specjalisty, który w razie potrzeby uspokoi, udzieli indywidualnych porad i zaleceń, lub zleci dodatkowe badania. 

Mit: Nie można zajść w ciążę podczas miesiączki

Podczas miesiączki szanse na zajście w ciąże są stosunkowo małe, ale zapłodnienie mimo to jest możliwe. Prawdopodobieństwo to jest szczególnie wysokie u kobiet, których cykle menstruacyjne są nieregularne i krótkie, a krwawienie trwa długo – owulacja może wtedy przypadać na ostatnie dni miesiączki. Warto też pamiętać, że plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do 5 dni. Dlatego, jeśli stosunek miał miejsce przykładowo 5 dnia cyklu, czyli piątego dnia miesiączki, a owulacja wystąpiła ok. 10 dnia cyklu, zapłodnienie jest możliwe.

Prawda: Płodność i szanse na zajście w ciążę maleją po 35 roku życia

Faktem jest, że płodność spada wraz z wiekiem. Przyjmuje się, że czas największej płodności kobiety przypada między 20 a 25 rokiem życia, a następnie powoli się zmniejsza. 35 rok życia jest to chyba najczęściej wymieniany czas w kontekście niepokojów związanych ze staraniami o ciążę, pomimo że medycznie nie jest to przełomowa data, a bardziej symbolizuje niepokoje związane z cały czas występującymi procesami. Przyczyny są różne. Uwarunkowania genetyczne, które mogą determinować mniejszą lub większą pulę komórek jajowych, a zatem od genetyki może zależeć rezerwa jajnikowa. Fizjologia organizmu, gdzie po osiągnięciu optymalnego momentu zaczynają zachodzić procesy inwolucyjne, które nierozerwalnie są związane z upływem czasu. Ważnymi czynnikami, o których zapominamy to historia zdrowia i czynniki środowiskowe. Zaliczymy do tej grupy np.: operacje, urazy, używki, uzależnienia, kontakt z substancjami toksycznymi, czy inne choroby, a jak wiemy, że im więcej lat się ma, to statystycznie będzie ich więcej.

ciąża - prawda i mity

Mit: Im częstsze stosunki, tym większe szanse na ciążę

Wiele par zastanawia się, jak często powinni współżyć, aby jak najbardziej zwiększyć szanse na dziecko. Mogłoby się wydawać, że im częściej, tym większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Tymczasem, okazuje się, że przy staraniach o dziecko warto współżyć ok. 3-4 razy w tygodniu w odstępach 2 lub 3 dni. Taka częstotliwość przekłada się na korzystniejsze parametry i jakość męskiego nasienia oraz najlepiej wpływa na szanse na zapłodnienie. Częstsza aktywność seksualna może doprowadzić do zmniejszenia liczby prawidłowo zbudowanych, zdolnych do zapłodnienia komórki plemników. Niewskazane są jednak również zbyt długie przerwy – po ok. 7 dniach abstynencji seksualnej, również można zaobserwować spadek jakości męskiego nasienia. Dlatego, optymalna częstotliwości współżycia podczas starań o dziecko wynosi 3-4 razy w tygodniu.

Prawda: Pozycje podczas współżycia nie mają większego wpływu na szansę na zajście w ciążę

Brakuje jakichkolwiek dowodów potwierdzających, że konkretne pozycje seksualne mogą zwiększać szanse na ciążę. Zapłodnienie jest możliwe zawsze, jeśli plemniki z męskiego nasienia dostaną się do szyjki macicy.

Mit: Leżenie po stosunku z nogami w górze ułatwia zajście w ciążę

Nie ma jednoznacznych danych, że leżenie z nogami w górze po stosunku wpływa na zwiększenie szans na zapłodnienie. Dlatego nie jest to nie konieczne, aby zajść w ciążę.

Prawda: Styl życia ma wpływ na płodność i szanse na zajście w ciążę

Szacuje się, że zdrowy styl życia nawet w 80% może zmniejszać ryzyko problemów z płodnością i zajściem w ciążę. Dlatego, aby zwiększyć szanse, warto jak najwcześniej zadbać o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, rezygnację z używek, jakość i ilość snu oraz unikanie stresu.

Mit: Stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej powoduje niepłodność

Doustna antykoncepcja hormonalna zapobiega zajściu w ciążę podczas jej stosowania, jednak po zaprzestaniu przyjmowania tabletek funkcje rozrodcze powracają. Brakuje jakichkolwiek dowodów potwierdzających, że nawet długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko niepłodności.

Podsumowanie

Podczas starań o ciążę bardzo ważna jest umiejętność zachowania zdrowego rozsądku. Jeżeli zdarzy się, że jakieś informacje zaniepokoją, to warto bazować na faktach, które mają potwierdzenie w nauce. W razie wątpliwości lepiej skonsultować z lekarzem ginekologiem niż funkcjonować w permanentnym stresie.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.