Depilacja w ciąży
Spis treści
Depilacją nazywamy procedurę, która polega na usuwaniu niechcianego owłosienia m.in. z rejonu twarzy, kończyn dolnych, dołów pachowych czy tzw. okolicy bikini. Aktualnie istnieje wiele metod, które pozwalają na okresowe, bądź trwałe pozbycie się uciążliwego owłosienia. Do trwałych metod usuwania włosów zaliczyć można m.in. techniki laserowe czy też tzw. depilację ELOS. Z kolei okresowe metody usuwania owłosienia obejmują chociażby ich golenie za pomocą maszynek czy wyrywanie z użyciem wosku.
Niestety, nie wszystkie ze wspomnianych technik mogą być bezpiecznie stosowane przez kobiety w okresie ciąży.
Depilacja laserowa w ciąży
Trwała depilacja niechcianego owłosienia z wykorzystaniem energii lasera polega na selektywnym uszkodzeniu struktury włosa, która odpowiedzialna jest za jego produkcję i wzrost, czyli tzw. mieszka włosowego. Proces ten odbywa się dzięki emisji energii o określonej długości fali, co pozwala na selektywne, termiczne uszkodzenie tylko bezpośredniej okolicy mieszka włosowego bez przyległych tkanek – lasery wykorzystywane do depilacji „rozpoznają” mieszek włosowy dzięki zawartości ciemnego barwnika, jakim jest melanina, który to pochłania wysyłaną przez laser wiązkę energii, co prowadzi do miejscowego wzrostu temperatury i uszkodzenia komórek. To właśnie z tego powodu, metoda ta polecana jest głównie kobietom o ciemniejszych włosach i nie jest tak skuteczna u osób o jasnej karnacji. Depilacja laserowa może powodować dolegliwości bólowe, co więcej, prowadzić do powstawania podrażnień i zaczerwienień w okolicach poddanych zabiegowi. Ponadto jednorazowym impulsem można uszkodzić jedynie pojedynczy mieszek włosowy, dlatego zabiegi usuwania owłosienia z danej okolicy ciała są zwykle długotrwałe.
Obecnie brak jest badań, które jednoznacznie potwierdzałyby bezpieczeństwo wykorzystania energii lasera do depilacji. Właśnie z uwagi na brak tego typu danych, depilacja laserowa nie powinna być przeprowadzana u kobiet w okresie ciąży.
Depilacja IPL w ciąży
Depilacja IPL (ang. Intensed Light Pulsed, IPL) to trwała metoda depilacji włosów polegająca na zastosowaniu impulsów świetlnych, które – podobnie jak energia lasera- mają za zadanie uszkodzić mieszki włosowe i w konsekwencji zatrzymać wzrost włosów na długość. W porównaniu do depilacji laserowej, depilacja IPL wykorzystuje jednak energię o różnej długości fali, a nie o jednej, ściśle określonej, co przekłada się na praktyczne aspekty stosowania tej metody. Przede wszystkim, w przypadku depilacji IPL możliwe jest usuwanie nie tylko ciemnych włosów typowych dla ciemnej karnacji, ale także tych jaśniejszych. Co ważne, depilacja IPL nie jest bolesna, a ze względu na większą powierzchnię naświetlanych kolejno obszarów liczba zabiegów koniecznych do pozbycia się owłosienia z danego regionu ciała jest mniejsza, a ich czas krótszy. Depilacja IPL może być również stosowana przez kobiety o delikatnej cerze, także naczynkowej, ze skłonnością do podrażnień.
Biorąc pod uwagę zalety depilacji metodą IPL, zabieg ten wydaje się być ciekawszą alternatywą dla kobiet ciężarnych niż depilacja laserowa – jednakże w przypadku techniki IPL badania naukowe również nie dowiodły bezpieczeństwa jej stosowania w okresie ciąży.
Z tego też względu depilacja IPL nie powinna być wykonywana u kobiet w ciąży.
Depilacja ELOS
Depilacja ELOS (ang. Electrical Optical Surgery, ELOS) jest trwałą metodą usuwania włosów, która łączy w sobie wykorzystanie energii lasera i fal radiowych (ang. radio frequency, RF). Połączenie tych dwóch technik umożliwia uszkodzenie nie tylko samego mieszka włosowego, ale także łodygi włosa. Dzięki temu zabieg ten można stosować zarówno u kobiet o jasnej i ciemnej karnacji.
Podobnie jak metody oparte na energii lasera i energii impulsów świetlnych (IPL) również depilacja metodą ELOS nie jest zalecana u kobiet w ciąży, ze względu na brak potwierdzonych badaniami naukowymi danych dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania przez ciężarne.
Golenie i przycinanie włosów w okresie ciąży
Golenie włosów za pomocą maszynek czy żyletek jest jedną z najstarszych metod pozbywania się niechcianych włosów z określonych partii ciała. Jednocześnie metody te uznawane są za bezpieczne i nie wpływają negatywnie na przebieg ciąży i porodu, w przeciwieństwie do trwałych technik depilacji, których wpływu na stan płodu jednoznacznie nie określono. Badania pokazują, że wybór pomiędzy całkowitym zgoleniem włosów z okolicy krocza, a jedynie ich przycięciem zależy od preferencji danej kobiety – decyzja ta nie ma wpływu na częstość powikłań zdrowotnych u dzieci po porodzie drogami natury.
Należy zauważyć, że samodzielne golenie włosów z okolicy narządów płciowych związane jest u około 60% kobiet z miejscowymi powikłaniami, głównie pod postacią otarć naskórka czy wrastających się włosów. Dodatkowo u kobiet z nadwagą i otyłością problemy te występują zdecydowanie częściej.
Usuwanie włosów w ciąży z wykorzystaniem wosku
Depilacja woskiem jest metodą, którą uważana jest za bezpieczną w okresie ciąży.
Jej istota polega na wyrwaniu włosów z ich cebulkami za pomocą oderwania warstwy zastygłego, nałożonego na włosy i połączonego z nimi wosku. W porównaniu do usuwania owłosienia maszynką czy żyletką depilacja woskiem pozwala na dłuższe cieszenie się gładką skórą. Wadą tej metody jest jej bolesność. Osadzone w skórze włosy wyrywa się, co w przypadku okolic lepiej unerwionych jak np. okolice ud powoduje ból.
Depilacja chemiczna w ciąży
Obecne na rynku kremy, pianki i żele do depilacji różnią się pomiędzy sobą m.in. składem chemicznym i stężeniem substancji czynnej. Zawierają one w swoich składzie m.in. wodorotlenek potasu, wapnia czy sodu. Związki te, przy kontakcie ze skórą, pomagają w niszczeniu struktury włosa, co skutkuje jego wypadnięciem. Przy okazji substancje te pod wpływem zawartej w skórze wody dysocjują, czyli ulegają rozpadowi na odpowiednie jony, które mogą ulec wchłonięciu do krążenia kobiety w ciąży. Nie powodują one jednak komplikacji, ponieważ ogromną część tych jonów potasu, wapnia czy sodu kobieta przyjmuje codzienne wraz z pożywieniem. Ich dodatkowa, niewielka dawka, która obecna jest w chemicznych preparatach do depilacji, uznawana jest, na podstawie badań, za nieszkodliwą.
Bibliografia
- Angela Chua-Gocheco, MD, Pina Bozzo, Adrienne Einarson, RN Safety of hair products during pregnancy Personal use and occupational exposure Can Fam Physician. 2008 Oct; 54(10): 1386–1388.
- DeMaria AL, Flores M, Hirth JM, Berenson AB. Complications related to pubic hair removal. Am J Obstet Gynecol. 2014 Jun;210(6)
- Basevi V, Lavender T. Routine perineal shaving on admission in labour. Cochrane Database Syst Rev. 2001;(1)
- Pina Bozzo, Angela Chua-Gocheco, MD, and Adrienne Einarson, RN Safety of skin care products during pregnancy Can Fam Physician. 2011 Jun; 57(6): 665–667.