Test ciążowy - najważniejsze pytania
Testy ciążowe do samodzielnego wykonania w domu to szybkie, proste i wiarygodne narzędzie, które umożliwia wykrycie ciąży już na jej wczesnym etapie. Czym różnią się dostępne w aptekach testy ciążowe i który jest najlepszy? Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy, aby wynik był wiarygodny? Jak interpretować wynik testu ciążowego? Odpowiedni na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym artykule
Spis treści
Test ciążowy – jak działa?
Działanie testu ciążowego jest bardzo proste. Wykrywa on obecność gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG) w moczu. Beta hCG to hormon, który pojawia się w organizmie kobiety już kilka dni (najczęściej 7-10 dni) po zapłodnieniu. Na teście znajdują się tzw. przeciwciała monoklonalne anty-hCG, które reagują z beta hCG obecnym w moczu. Reakcja ta daje wynik w postaci jednej lub dwóch kresek na teście ciążowym, w zależności od obecności lub braku gonadotropiny kosmówkowej w moczu.
Test ciążowy paskowy
Test ciążowy paskowy, tak jak inne rodzaje testów do samodzielnego wykonania w domu, bada obecność gonadotropiny kosmówkowej w organizmie. Jego dużym atutem jest prostota wykonania oraz to, że wynik dostępny jest bardzo szybko, już po kilku minutach od wykonania testu. Dodatkowo, cena testów paskowych często jest niższa niż innych rodzajów testów.
Aby prawidłowo zrobić test należy oddać próbkę moczu do specjalnego pojemnika, zanurzyć w nim pasek i odczytać wynik (obecność jednej lub dwóch kresek) po kilku minutach. Bardzo ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji dołączonej do każdego testu, aby uniknąć błędów przy jego wykonywaniu i zafałszowania wyniku.
Test ciążowy strumieniowy
Test ciążowy strumieniowy, ze względu na charakterystyczny kształt zwany także testem flamastrowy, pozwala na wykrycie obecności gonadotropiny kosmówkowej w organizmie kobiety, a tym samym ocenę czy doszło do zapłodnienia.
Jego wykonanie jest bardzo proste i wymaga wyłącznie zdjęcia nasadki osłaniającej specjalny pasek i podstawienia go pod strumień moczu. Możliwe jest również zanurzenie go w próbce moczu zebranego do specjalnego pojemnika. Wynik dostępny jest już po kilku minutach od wykonania testu i w zależności od konkretnego producenta może mieć postać jednej/dwóch kresek, plusa/minusa lub słownych oznaczeń pregnant/not pregnant.
Test ciążowy płytkowy
Test ciążowy płytkowy, zwany jest również testem kasetowym. Aby go wykonać należy oddać próbkę moczu do pojemnika, a następnie nanieść za pomocą pipety 2-3 krople na specjalną płytkę, na wyznaczone do tego celu miejsce. Wynik jest możliwy do odczytania już po kilku minutach w postaci kresek przy punkcie kontrolnym (oznaczonym literą C) oraz testowym (oznaczonym literą T).
Test ciążowy – jaki wybrać?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów testów ciążowych:
- płytkowe,
- strumieniowe,
- paskowe.
Różnią się przede wszystkim sposobem wykonania.
W przypadku testów ciążowych płytkowych, można zaobserwować na nich dwa okienka – okienko testowe, na którym ukaże się wynik oraz okienko kontrolne. W odpowiednio oznaczone na teście miejsce należy nanieść próbkę moczu pobraną za pomocą pipetki dołączonej do testu.
Testy ciążowe strumieniowe wyglądem przypominają flamaster. Przed wykonaniem testu należy usunąć nasadkę, okrywającą pasek, służący do absorpcji moczu.
Ostatni rodzaj testu to testy paskowe. Jak sugeruje ich nazwa mają formę cienkich pasków, które należy zanurzyć w próbce z moczem.
Wszystkie rodzaje testów charakteryzują się podobną skutecznością i wiarygodnością, różni je jedynie sposób wykonania i odczytu wyniku. W wyborze testu ciążowego warto kierować się dostępnością i wygodą w wykonaniu.
Kiedy zrobić test ciążowy?
Czas wykonania testu ciążowego ma duży wpływ na wiarygodność wyniku. Nie powinien być wykonany zbyt szybko, ponieważ możliwe jest wtedy otrzymanie wyniku fałszywie ujemnego. Test ciążowy najlepiej wykonać nie wcześniej niż ok. 14 dni od owulacji.
Czy na test ciążowy należy nasikać, czy lepiej test ciążowy zanurzyć w moczu?
Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju wykonywanego testu. W przypadku testów strumieniowych można oddać mocz bezpośrednio na przeznaczony do tego pasek, jak również zanurzyć go w próbce z moczem. Do wykonania testu paskowego, należy najpierw oddać mocz do specjalnego pojemnika, a następnie zanurzyć w nim pasek. Z kolei w przypadku testów płytkowych mocz należy oddać do pojemnika, a następnie nanieść za pomocą pipety 2-3 krople na płytkę w oznaczonym do tego miejscu. Dokładna instrukcja wykonania każdego testu znajduje się na opakowaniu. Dla uzyskania wiarygodnego wyniku bardzo ważne jest dokładne przestrzeganie wskazówek producenta.
Czego nie robić przed wykonaniem testu ciążowego?
Domowe testy ciążowe nie wymagają specjalnego przygotowania. Warto jednak unikać wypijania dużej ilości płynów na krótko przed wykonaniem testu, ponieważ może to rozcieńczyć mocz i utrudnić wykrycie w nim gonadotropiny kosmówkowej.
Ile razy powinno się wykonać test ciążowy?
Testy ciążowe charakteryzują się wysoką wiarygodnością, nie są jednak nieomylne. Dlatego warto powtórzyć wykonanie testu w odstępie kilku dni. W razie wątpliwości należy udać się do lekarza ginekologia.
Czy test ciążowy jest wiarygodny?
Wiarygodność prawidłowo wykonanych testów ciążowych szacuje się na 95-99%, jest więc ona bardzo wysoka.
Czy test ciążowy może się mylić?
Tak, test ciążowy może się mylić. Mimo, że testy ciążowe charakteryzują się wiarygodnością nawet 99% zdarzają się sytuacje, kiedy dają wyniki fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne.
Kiedy test ciążowy może się mylić?
Test ciążowy może dać fałszywe wyniki, np. kiedy zostanie wykonany zbyt wcześnie lub nieprawidłowo. Dlatego testy ciążowe najlepiej wykonywać nie wcześniej niż w dniu spodziewanej kolejnej miesiączki, bardzo ważne jest również dokładne przestrzeganie instrukcji dołączonej do opakowania, aby uniknąć błędów podczas ich wykonywania.
Czy dwie linie na teście ciążowym oznaczają dodatni test?
Dwie kreski na teście ciążowym oznaczają wynik pozytywny i z dużym prawdopodobieństwem świadczą o ciąży. Każdy pozytywny wynik testu ciążowego, należy skonsultować z lekarzem, który ostatecznie potwierdzi ciążę.
Test ciążowy, gdy druga kreska ledwo widoczna
Jasna, ledwo widoczna druga kreska na teście ciążowym zazwyczaj oznacza bardzo wczesną ciążę, kiedy poziom beta hCG jest jeszcze na niskim poziomie. W takiej sytuacji warto ponownie wykonać test po 2-3 dniach, dla potwierdzenia wyniku.
Co oznacza litera C na teście ciążowym?
W testach płytkowych można zauważyć dwie litery:
- C,
- T.
Litera C oznacza obszar kontrolny, a T – testowy. Jeśli po wykonaniu testu pojawi się wyłącznie jedna kreska w obszarze kontrolnym (C), oznacza to negatywny wynik i brak ciąży.
Co oznacza litera T na teście ciążowym?
Litery C oraz T widoczne w testach płytkowych oznaczają kolejno obszar kontrolny, oraz testowy. Jeśli po wykonaniu badania pojawią się dwie kreski, przy literze C oraz T, oznacza to pozytywny wynik testu i z dużym prawdopodobieństwem świadczy o ciąży. Natomiast, jeśli po wykonaniu testu pojawi się jedna kreska jedynie w obszarze T, oznacza to, że wynik jest nieważny i zaleca się jego powtórzenie.
Czy można mieć pozytywny wynik testu ciążowego dzień po negatywnym wyniku testu?
Tak, możliwe jest uzyskanie pozytywnego wyniku testu ciążowego dzień po tym, jak wykazał on wynik negatywny. Wynika to z szybkiego wzrostu poziomu hormonu beta hCG we wczesnej ciąży. Możliwa jest więc sytuacja, że w dniu wykonania pierwszego testu stężenie beta hCG było poniżej czułości testu (najniższego stężenia jakie wykrywa dany test), a kolejnego dnia wzrosło już do wartości wykrywalnych przez test.
Test ciążowy fałszywie negatywny – co oznacza?
O fałszywie negatywnym wyniku testu ciążowego, mówimy w przypadku, kiedy kobieta jest w ciąży, której nie wykrył test. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej wtedy kiedy test zostanie wykonany zbyt wcześnie.
Test ciążowy fałszywie pozytywny – co to znaczy?
Fałszywie pozytywne wyniki testu ciążowego (wskazujące na ciążę, u kobiety u której nie doszło do zapłodnienia) zdarzają się stosunkowo rzadko. Mogą one być rezultatem przyjmowania niektórych leków m.in. przeciwdepresyjnych.
Test ciążowy – ile po zapłodnieniu?
Test ciążowy należy wykonać najwcześniej ok. 7 dni po zapłodnieniu. Jednak ze względu na to, że niemożliwe jest dokładne ocenienie kiedy doszło do zapłodnienia, zaleca się wykonanie testu w dni spodziewanej kolejnej miesiączki.
Test ciążowy – podsumowanie
Testy ciążowe to proste, szybkie w wykonaniu i wiarygodne narzędzie służące do wykrywania ciąży. Mimo, że charakteryzują się wiarygodnością na poziomie nawet 99% warto pamiętać, że w niektórych sytuacja mogą się mylić, dlatego niepokojące wyniki warto skonsultować z lekarzem.