+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Planowanie ciąży — checklista

Ciąża to bardzo ważny okres w życiu każdej kobiety, dlatego warto odpowiednio się do niej przygotować. Planowanie ciąży może czasem wydawać się skomplikowane i bardzo czasochłonne, dlatego dla ułatwienia przedstawiamy checklistę z najważniejszymi etapami przygotowania do ciąży.

Wizyta u ginekologa

Do ginekologa warto udać się jak najszybciej po podjęciu decyzji o planowanych staraniach o dziecko. Lekarz w oparciu o wywiad medyczny będzie w stanie indywidualnie dopasować zalecenia, a w przypadku rozpoznania jakichkolwiek problemów zdrowotnych, wymagających wyrównania przed ciążą, zaplanuje odpowiednie postępowanie.

Jeżeli w rodzinie (Twojej lub partnera) występują wady anatomiczne lub genetyczne, warto omówić te kwestie z lekarzem przed planowaniem ciąży. W niektórych sytuacjach może być zalecana konsultacja w poradni genetycznej.

USG ginekologiczne

Jeśli w przeciągu ostatniego roku nie miałaś wykonanego USG ginekologicznego, to teraz, planując ciążę, jest to dobry moment. Warto sprawdzić stan narządów rodnych, wykluczyć ewentualne nieprawidłowości w budowie.

USG piersi

USG piersi jest ważnym badaniem w profilaktyce raka piersi. Warto wykonywać je regularnie, raz w roku, chyba że są inne zalecenia lekarza. Planując ciążę, niech to badanie znajdzie się na twojej liście zadań do wykonania.

Cytologia

Cytologia jest badaniem przesiewowym w kierunku diagnostyki nowotworów szyjki macicy. Cytologię klasyczną lub płynną rekomenduje się wykonywać raz w roku. Pamiętaj, że wszelkie nieprawidłowości czy infekcje należy wyjaśnić, czy też wyleczyć przed ciążą, aby w późniejszym czasie uniknąć niepotrzebnego stresu.

planowanie ciąży Kraków Meavita

Badania laboratoryjne

Podejmując decyzję o powiększeniu rodziny, warto również wykonać podstawowe badania diagnostyczne. Najczęściej jest to: morfologia, hormony tarczycy, poziom glikemii w surowicy krwi czy badanie ogólne moczu. Pozwolą one lekarzowi ocenić ogólny stan twojego zdrowia oraz zaplanować przygotowania do ciąży.

Szczepienia

Ważnym elementem profilaktyki zdrowia są szczepienia. Zapytaj swojego lekarza, czy nie powinnaś jakichś wykonać. Warto rozważyć, jeżeli do tej pory ich nie miałaś, szczepienie przeciw żółtaczce zakaźnej typu B oraz różyczce (można wcześniej oznaczyć poziom przeciwciał, aby mieć pewność czy szczepienie jest konieczne). Zwróć uwagę na to, że niektóre szczepienia składają się z kilku dawek, a po niektórych należy odczekać ze staraniami o ciążę. Warto to uwzględnić przy planowaniu powiększenia rodziny i szczegóły szczepień omówić z lekarzem.

Wizyta u stomatologa

Przed ciążą zalecane jest odbycie konsultacji stomatologicznej, kontrola stanu zębów i jamy ustnej oraz przeprowadzenie leczenia, jeśli będzie to wymagane. W okresie ciąży niektóre zabiegi, czy interwencje stomatologiczne nie będą możliwe, dlatego należy zadbać o to jeszcze na etapie planowania ciąży.

Kontrole specjalistyczne

Jeśli chorujesz i leczysz się na coś przewlekle (np. cukrzyca, choroby tarczycy, choroby serca, zaburzenia autoimmunologiczne, depresja), to przed rozpoczęciem starań o dziecko koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem i poinformuj o swoich planach. Być może wskazane będzie prowadzenie zmian w sposobie leczenia lub wykonanie dodatkowych badań specjalistycznych przed ciążą.

Rezygnacja z używek

Moment, w rozpoczyna się planowanie ciąży, powinien być również momentem rezygnacji ze wszystkich używek, tj. alkohol, papierosy, narkotyki, ponieważ negatywnie wpływają na płodność oraz stan zdrowia. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Przeanalizuj swoją dotychczasową dietę

Sposób odżywiania w okresie starań o dziecko oraz w trakcie ciąży ma bardzo duży wpływ na jej przebieg. Dlatego, kiedy podejmiesz decyzję o planowaniu powiększenia rodziny, przeanalizuj swój dotychczasowy sposób żywienia i zastanów się, czy jest on zgodny z rekomendacjami.

Skontroluj masę ciała

Zarówno nadmierna masa ciała, jak i niedowaga mogą negatywnie wpływać na płodność oraz przebieg ciąży. Dlatego przed rozpoczęciem starań o dziecko warto skontrolować swoją masę ciała i w zależności od potrzeb wprowadzić odpowiednie modyfikacje. Pamiętaj, że ciąża nie jest czasem, w którym należy się odchudzać, dlatego, jeśli borykasz się z nadwagą lub otyłością, warto zadbać o redukcję jeszcze na etapie planowania ciąży.

Zacznij suplementację

Zacznij suplementować kwas foliowy, witaminę D, jod oraz kwasy omega-3 na ok. 3 miesiące przed planowanym rozpoczęciem starań o dziecko. Są to składniki, na które wzrasta zapotrzebowanie w trakcie ciąży i są kluczowe, dla jej prawidłowego przebiegu i rozwoju dziecka. Ewentualną dodatkową suplementację skonsultuj ze swoim lekarzem. Przyjmowanie suplementów należy rozpocząć na ok. 12 tygodnie przed rozpoczęciem starań.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.