+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Objawy ciąży tydzień po tygodniu

Dowiedz się, jak reaguje Twoje ciało w każdym z tygodni ciąży

Ciąża i przygotowanie do porodu wymagają ogromnych zmian w organizmie, które wynikają nie tylko z rosnącego w brzuchu przyszłej mamy dzidziusia. Zmiany wykraczają daleko poza ten zakres. Tydzień po tygodniu w organizmie kobiety ciężarnej systematycznie zachodzą kolejne zmiany hormonalne, metaboliczne i funkcjonalne. Dzieje się to wszystko po to, aby lepiej przygotować się do narodzin dziecka.

Każda kobieta w ciąży będzie odczuwała te zmiany indywidualnie, a wiele z nich może być zaskoczeniem. 

Zebraliśmy listę najczęstszych dolegliwości i objawów pojawiających się w ciąży. Czytając dalej, pamiętaj, że to nie wszystkie objawy i że nie wszystkie kobiety doświadczą ich w czasie ciąży.

Jeśli masz wątpliwości, czy coś w Twojej ciąży jest normalne, czy nie, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę lub jeśli czujesz, że problem jest pilny i podejrzewasz, że Twoja ciąża jest zagrożona, natychmiast udaj się do szpitala.

1 tydzień ciąży

Pierwszy dzień ciąży? Czy to możliwe, że to pierwszy dzień ostatniej miesiączki? Dokładnie tak. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki jest traktowany jako pierwszy dzień ciąży i na jego  podstawie ginekolog ustala teoretyczny termin porodu. Na karcie ciąży często termin ten opisywany jest skrótem “TP wg OM” i po nim ginekolog wpisuje datę – to właśnie Twoja data porodu według ostatniej miesiączki.

W praktyce jeszcze nie jesteś w ciąży, jest to krwawienie miesięczne poprzedzające owulację i zapłodnienie, dlatego objawy, które będziesz doświadczać to objawy typowej miesiączki. Poza krwawieniem, dla większości kobiet to również miks dodatkowych dolegliwości takich jak dolegliwości bólowe w podbrzuszu, ból piersi, bóle głowy, wahania nastroju, drażliwość, złe samopoczucie  

2 tydzień ciąży

Koniec drugiego tygodnia ciąży to najczęściej czas na owulację. Jeżeli Twój cykl jest regularny i 28-dniowy to owulacji teoretycznie spodziewamy się w 14 dnia cyklu. Jeżeli cykle są krótsze do owulacji dojdzie nieco wcześniej. Jeśli cykle są dłuższe, to owulacja nastąpi dopiero w kolejnych dniach.

Czy owulacja daje odczuwalne objawy?

Tak. Głównie to w wyniku zmian hormonalnych zwiększenie ilości i konsystencji wydzieliny pochwowej oraz nieznacznie podwyższenie temperatury ciała. Pozostałe objawy takie jak niezbyt nasilone dolegliwości bólowe w podbrzuszu (zazwyczaj w rzucie jednego z przydatków), tkliwość piersi, niewielkie plamienie występują sporadycznie.

To, co najważniejsze to w trakcie owulacji dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej, która następnie przemieszczana jest przez znajdujące się w jajowodzie rzęski w kierunku jamy macicy. W przeciwną stronę poruszają się plemniki, ale o tym w kolejnym 3 tygodniu. 

3 tydzień ciąży

Zapłodnienie i implantacja to kluczowe momenty 3 tygodnia ciąży. 

Kiedy z jednej strony przemieszczana komórka jajowa, a z drugiej strony poruszające się plemniki spotkają się, dojdzie do zapłodnienia. Następnie zapłodniona komórka jajowa, czyli zygota zaczyna się dzielić i powstaje zarodek. Zarodek dalej jest przemieszczany przez rzęski obecne w jajowodzie do jamy macicy, gdzie powinno dojść do jego implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w nabłonku wyścielającym jamę macicy. Jest to proces konieczny do dalszego prawidłowego rozwoju ciąży.

Objawy najczęściej są nieodczuwalne, a jeżeli występują, to zazwyczaj są to niewielkie pobolewanie w podbrzuszu, delikatne skurcze dołem brzucha, lub niewielkie plamienie czasami określanego jako krwawienie implantacyjne.

Jeśli objawy są nasilone, krwawienie obfite, dolegliwości bólowe niepokoją i nasilają się, zawsze w pierwszej kolejności należy stan ten skonsultować z ginekologiem.

4 tydzień ciąży

Tydzień względnego spokoju. Najczęściej brak dolegliwości. Jeżeli coś zwraca uwagę to najczęściej ulotne objawy, które nie różnią się często od tych, które pacjentka odczuwa przed spodziewaną miesiączką. Najczęściej test ciążowy jeszcze nie wykazuje ciąży.

Cierpliwość popłaca!

5 tydzień ciąży

Powinna być miesiączka, a nie ma. To jest właściwy czas na domowy test ciążowy. Jeśli pojawiły się na nim dwie różowe kreseczki, to gratulujemy! Teraz wiesz, że jesteś w ciąży. 

Objawy na tym etapie ciąży mogą być różne. Część kobiet nie odczuwa żadnych i co ważne nie oznacza to, że z ciążą musi być coś złego.Większość przyszłych mam zaczyna odczuwać tkliwość piersi, senność osłabienie, drażliwość, wahania nastroju, nadwrażliwość na zapachy, zmianę preferowanych smaków, wzdęcia, zaparcia, nudności, wymioty.

Każda z kobiet w ciąży będzie je odczuwać w sposób indywidualny, najczęściej będą się one również różnić w każdej z kolejnych ciąż.

Zanim zrobisz domowy test ciążowy, przeczytaj artykuł TEST CIĄŻOWY — NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA.

objawy ciąży test ciążowy

6 tydzień ciąży

Objawy najczęściej nieco się nasilają. Jednak trzeba sobie jakoś radzić.

Nudności i wymioty
Chcąc je załagodzić, warto jeść mniejsze i częstsze posiłki, wyeliminować z diety produkty nasilające u Ciebie nudności. Pomocne może okazać się stosowanie imbiru oraz opaski uciskowej. Każda metoda, która okaże się skuteczna, a nie jest szkodliwa, jest warta wypróbowania.

Nadwrażliwość na zapachy
W ciąży zaostrza się wrażliwość na niektóre zapachy, warto wtedy wyeliminować je ze swojego domu (dotyczy to zwłaszcza produktów znajdujących się w lodówce, których zapach w ciąży jest nie do zniesienia). Jeśli przeszkadzają Ci jakieś zapachy wydobywające się z lodówki, to wprowadź rygor w otwieraniu jej przez domowników. 

Nieprzyjemne dolegliwości mogą nasilać się również pod wpływem innych zapachów, takich jak perfumy, wody toaletowe, środki czystości.

Tkliwość piersi
W ciąży piersi ulegają powiększeniu, dlatego warto sprawdzić, czy noszony do tej pory biustonosz jest właściwy. Być może należy go zmienić na większy i bardziej komfortowy, co pozwoli lepiej znosić dolegliwości.

Senność
Na tym etapie ciąży możesz być senna. Jeżeli jest możliwość, to każda ilość snu będzie wskazana.

7 tydzień ciąży

Najczęściej na tym etapie ciąży najbardziej męczące są nudności i wymioty. Okazuje się, że słowo poranne ma zupełnie inny wymiar, niż byśmy się spodziewali. Niektóre osoby z tego powodu znacznie ograniczają posiłki, ponieważ spora część z nich kończy się wymiotami.

Warto pamiętać, aby próbować różnych sposobów, niektórym może pomóc, co jest zaskakujące np. cola. Trzymamy kciuki!

Warto też pamiętać, że może być indywidualna reakcja np. na preparaty witaminowe. Jeśli podejrzewasz, że mogą nasilać dolegliwości, wypróbuj zestaw innego producenta. W przypadku bardzo nasilonych wymiotów nie wahaj się skonsultować z ginekologiem lub lekarzem rodzinnym, czasami konieczna jest dodatkowa diagnostyka.

8 tydzień ciąży

Najczęściej w kwestii dolegliwości bez zmian.

W ósmym tygodniu ciąży nadal utrzymują się:

  • nudności,
  • wymioty,
  • tkliwość i bolesność piersi,
  • wzdęcia,
  • senność,
  • zmęczenie,
  • zaparcia.

Powiększająca się macicy jest powodem odczuwalnych pobolewań, pociągań w podbrzuszu. Powoli zaczyna być odczuwalna potrzeba częstszego korzystania z toalety. Niestety powodem większości z tych dolegliwości są hormony ciążowe, które są konieczne do prawidłowego rozwoju ciąży.

Jeżeli pojawia się plamienie, krwawienie, ból w podbrzuszu nasila się, czy też pojawiają się inne niepokojące objawy, koniecznie udaj się do ginekologa lub szpitala.

9 tydzień ciąży

Produkowany w ciąży progesteron będzie działał rozluźniająco na warstwę mięśniową. Przykładowo naczyń krwionośnych, przewodu pokarmowego, czy też moczowodów. Dlatego w ciąży pojawia się większa skłonność do wzdęć i zaparć. Nieocenioną pomocą mogą być dobrze dobrane produkty w codziennej diecie. W razie narastania problemów z zaparciami i wzdęciami warto skonsultować sposób odżywiania z dietetykiem.

10 tydzień ciąży

Rozluźnienie ściany naczyń krwionośnych, z jednoczesnym zwiększeniem objętości krwi krążeniowej, oraz powiększająca się macicą, która może uciskając utrudniać przepływ krwi powoduje, że już na tym etapie niektóre kobiety w ciąży odczuwają ociężałość w nogach. Mogą również pojawić się obrzęki kończyn dolnych zwłaszcza wokół kostek. Jeśli w najbliższej rodzinie kobiety w ciąży występują żylaki, powiedz o tym  ginekologowi prowadzącemu ciążę. Czasami warto rozważyć stosowanie kompresjoterapii.

Pozostałe dolegliwości w mniejszym lub większym stopniu się utrzymują.

11 tydzień ciąży

Jedenasty tydzień ciąży to czas emocji. Wynika to z faktu, że w tym momencie rozpoczyna się okres badań prenatalnych I-go trymestru.

Badania prenatalne, które możesz wykonać w tym trymestrze ciąży to:

  • wolne płodowe DNA (NIPT) z krwi kobiety w ciąży, które można wykonać już od 10 tygodnia ciąży
  • test PaPP-a
  • usg prenatalne I-go trymestru, które wykonuje się pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży

Zaczynają narastać emocje. To czas, w którym ze względu na obawy o wynik badań prenatalnych nasila się stres. Przekłada się on na znacznie większe nasilenie dotychczasowych dolegliwości. Nudności, wymioty, pobolewania dołem brzucha, niepokój, drażliwość, wahania nastroju mogą utrudniać funkcjonowanie. 

objawy ciąży usg prenatalne

12 tydzień ciąży

To czas badań prenatalnych i oczekiwania na wyniki. Stres cały czas jest nasilony, a dolegliwości potrafią być uciążliwe.

U niektórych przyszłych mam zaczyna się nieznacznie zaokrąglać brzuszek, ale częściej na tym etapie dotyczy to drugiej i kolejnej ciąży, a nie pierwszej.

Uwaga! Czasami ilość dodatkowych kilogramów może Cię zaskoczyć. Warto pamiętać, że w ciąży powinno się jeść DLA dwojga, a nie ZA dwoje. Jeżeli przyrost jest zbyt duży, to masz jeszcze czas, aby odpowiednio zbilansować posiłki w kolejnych tygodniach ciąży.

Ponieważ stres i emocje są cały czas mocno nasilone, warto na tym etapie ciąży porozmawiać z ginekologiem o ryzyku depresji. W razie wątpliwości możesz samodzielnie wykonać dostępne testy na depresję. W przypadku problemów emocjonalnych wskazana jest konsultacja z psychologiem.

13 tydzień ciąży

Uff. Większość przyszłych mam jest już po badaniach prenatalnych. To również czas, gdy nasilenie nudności i wymiotów lubi się zmniejszać.

Stale powiększająca się macica będzie powodowała, że dolegliwości w podbrzuszu — kłucia, pobolewania, pociągania nie zmniejszają się, a raczej mają tendencję do nasilania się.

Piersi cały czas są tkliwe, bolesne oraz powiększone. Warto zakupić produkty uelastyczniające skórę, tak aby zminimalizować ryzyko powstawania rozstępów. 

14 tydzień ciąży

Kręgosłup, miednica kostna — one również nie dają o sobie zapomnieć kobiecie w ciąży. A jakże, powodem znów hormony — progesteron i relaksyna.

Relaksyna rozluźnia struktury mięśniowo więzadłowe w obrębie kręgosłupa oraz w obrębie miednicy mniejszej. Do tego dochodzi jeszcze zmiana sylwetki — powiększające się piersi mogą być przyczyną bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym. Natomiast powiększający się brzuszek powoduje zmianę środka ciężkości do przodu i w dół. Pogłębia się lordoza lędźwiowa, co powoduje ból związany z przykurczem mięśni przykręgosłupowych w odcinku krzyżowo lędźwiowym kręgosłupa

Przyrost masy ciała
Brak lub nieprawidłowa aktywność fizyczna. To wszystko powoduje, że dość wcześnie zaczynają być odczuwane dolegliwości bólowe kręgosłupa. Chcesz ćwiczyć we właściwy sposób, skonsultuj zakres aktywności fizycznej z fizjoterapeutą. 

Zwróć uwagę na obuwie
Buty na wysokim obcasie nie są wskazane w ciąży, często nasilają dolegliwości. Warto zacząć nosić wygodne buty, na płaskiej podeszwie. Podeszwa nie powinna być śliska.

Czy wiesz, że właśnie zaczął się II trymestr ciąży?

15 tydzień ciąży

Masz wrażenie, że Twoje serce bije szybko? Mierzysz tętno i masz  90 -100 -110 uderzeń na minutę. Nie martw się, w ciąży tętno przyszłej mamy przyspiesza. Natomiast gdyby tętno było niemiarowe, konieczna jest pilna konsultacja kardiologiczna.

W ciąży ze względu na działanie hormonów, zmiany w naczyniach krwionośnych, oraz w ilości krążącej krwi może pojawić się tzw. hipotonia ortostatyczna. Hipotonia ortostatyczna to różnica pomiędzy poziomem ciśnienia tętniczego podczas zmian pozycji ciała.

Szczególnie odczuwalna będzie, kiedy nastąpi szybka zmiana pozycji ciała z leżącej na stojącą. Mogą pojawić się mroczki przed oczami i zawroty głowy. Pamiętaj, aby wstawać powoli, podczas wstawania przyjąć na chwile pozycję siedzącą, a dopiero potem stojącą. Wstawaj tak, aby móc się czegoś przytrzymać. Niezależnie też od pozycji ciała nieco częściej mogą być odczuwalne zawroty głowy, a podczas dłuższego stania w bezruchu może dojść do zawrotów głowy, nagłego osłabienia, a nawet do omdlenia.

16 tydzień ciąży

Brzuszek cały czas się powiększa, nasilając dolegliwości bólowe kręgosłupa. Ze względu na cały czas przesuwający się środek ciężkości zmienia się subtelnie kształt kręgosłupa oraz pozycja miednicy. Miednica ulega powoli przodopochyleniu, które wraz z przebiegiem ciąży będzie się dodatkowo nasilać. Sporo kobiet w ciąży odczuwa, że chód staje się jakby mniej stabilny, i zdecydowanie szybciej się męczą.

Zwróć uwagę na prawidłową postawę ciała oraz stosuj przerwy w pracy. Zwłaszcza jeśli ma ona siedzący charakter. Bądź rozsądnie aktywna fizycznie.

Pamiętaj, że bardzo ważna jest pozycja podczas snu. Warto wypróbować odpowiednie poduszki. Zawsze możesz skorzystać z konsultacji u fizjoterapeuty, który wyjaśni Ci rolę codziennych czynności, dobierze odpowiedni zakres ćwiczeń, omówi możliwości aplikacji kinesiotapingu, czy rolę i możliwe efekty masażu leczniczego w ciąży.

Coraz częściej pojawiają się skurcze mięśni, zwłaszcza łydek, oraz mogą pojawiać się drgania powiek.

17 tydzień ciąży

Twoja skóra i cera

Wpływ ciąży na Twoją skórę, a dokładnie hormonów ciążowych może być indywidualny. U jednych kobiet skóra staje się aksamitna i gładka, niektóre podkreślają, że nigdy tak wspaniałej i pięknej nie miały. U innych natomiast pojawia się trądzik czy przebarwienia.

Hiperpigmentacja skóry pojawia się u ponad 90% kobiet w ciąży. Jest powodem nasilenia produkcji melaniny przez melanocyty pod wpływem podwyższonego poziomu estrogenów.

W efekcie nasilonej pigmentacji dochodzi do ciemnienia sutków, oczek brodawek sutkowych, błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych. Skóra może robić się ciemniejsza także po wewnętrznej powierzchni ud, pod pachami czy też wokół pępka.

Pamiętaj podczas kąpieli słonecznych, że w ciąży skóra znacznie łatwiej ulega przebarwieniom od słońca. Warto zastosować kremy ochronne z wysokim filtrem UV.

18 tydzień ciąży

Kolejny czas narastania emocji, stresu, zdenerwowania związanych z terminem usg genetycznego II trymestru. 

Z innych objawów na pewno zwróciłaś uwagę na zwiększoną ilość wydzieliny pochwowej. Może być przezroczysta, kremowa, biaława. To normalne w ciąży.

19 tydzień ciąży

Ruchy płodu

To wyjątkowo wyczekiwany moment. Już nie musisz czekać na wizytę u ginekologa, aby sprawdzić bijące serce maluszka. Od teraz każdy ruch dziecka, będzie przypominał Ci o Jego obecności.

Czas odczuwania pierwszych ruchów płodu jest wyjątkowo zróżnicowany. Są kobiety, które odczuwają ruchy maluszka już w 15 tygodniu ciąży, a niektóre na tę wspaniałą chwilę muszą poczekać nawet do 22-23 tygodnia ciąży.

Może się zdarzyć, że zaczynasz odczuwać pierwsze ruchy płodu, a po kilku dniach cisza. Najczęściej warto spokojnie zaczekać. Maluszek ma sporo miejsca, obraca się, przekręca. Możliwe, że jego ruchy trafiają w mniej wrażliwe dla Ciebie miejsca. Zazwyczaj po kilku lub kilkudziesięciu godzinach wszystko wraca do normy, i już taka przerwa się nie powtarza. Oczywiście, jeżeli odczuwasz z tego powodu niepokój zawsze lepiej skonsultować to z ginekologiem prowadzącym Twoja ciążę.

20 tydzień ciąży

Brzuszek już zaczyna się wyraźnie zaokrąglać, nawet u tych osób, u których wcześniej to było niedostrzegalne. Zwróć uwagę na bieliznę oraz ubrania, tak aby nie były za ciasne. 

21 tydzień ciąży

Teoretycznie II trymestr to najbardziej „komfortowy” czas w ciąży. Organizm zaadaptował się już do nowych wyzwań. Sporo kobiet odczuwa przypływ energii, wzmaga się popęd seksualny. Warto wykorzystać ten czas.

22 tydzień ciąży

Zaparcia i anemia

Co może je łączyć? Szybko rozwijający się płód potrzebuje dużo różnorodnych składników, w tym żelaza. Jego rosnące potrzeby mogą być przyczyną wystąpienia u Ciebie anemii. Z drugiej strony wiemy już, że progesteron działa rozkurczowo na mięśniówkę jelit, dlatego w ciąży jest skłonność do zaparć i tendencja do ich nasilania.

W przypadku anemii i zaparć pomocna jest właściwie zbilansowana dieta, bogata w błonnik Nie zawsze niestety wystarcza i wtedy u kobiety w ciąży stosuje się suplementację żelaza. Co ważne po niektórych z preparatów żelaza Twój organizm może reagować znacznym nasileniem zaparć. Gdy podejrzewasz, że zaparcia mogą się nasilać po tych lekach, skonsultuj ten fakt z ginekologiem. Zapewne zaproponuje Ci inny preparat.

23 tydzień ciąży

Pregnezja co to jest? 

To utrudnienie koncentracji, trudności z zapamiętywaniem, uczucie roztargnienia będące wynikiem zmian hormonalnych w ciąży. Pregnezja określana jest czasami również jako „baby brain” lub rzadziej jako „mgła mózgowa w ciąży” Dlatego nie zdziw się, jeśli będziesz mieć trudności z koncentrację, zapamiętywaniem, czy chwile dłużej musisz się zastanowić, aby coś sobie przypomnieć. Uwzględnij to, zwłaszcza jeżeli prowadzisz samochód w bardzo nasilonym ruchu. Zwolnij, daj sobie więcej czasu na obserwację. 

24 tydzień ciąży

Pępek zmienia wygląd. W 24 tygodniu dno macicy osiąga poziom pępka. Brzuszek się powiększa, a skóra napina. Pępek, zamiast być wklęsły, zaczyna wystawać na zewnątrz. Bez obaw, po porodzie wróci do poprzedniego wyglądu.

25 tydzień ciąży

Ruchy dziecka nasilają się. Często potrafią być nad wyraz silne. Najczęściej odczuwać je będziesz wieczorem, po położeniu się do łóżka. W każdej ciąży maluszek może ruszać się z inną charakterystyką. Dlatego zaobserwuj i „naucz się”, jak i kiedy kopie Twoje dziecko.

26 tydzień ciąży

W tym czasie prawdopodobnie nadal będziesz zmagać się objawami typowymi dla II trymestru ciąży

Należą do nich:

  • dolegliwości bólowe w podbrzuszu, 
  • kłucie w podbrzuszu,
  • ból pleców,
  • ból głowy,
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • skurcze łydek,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • zwiększona ilość wydzieliny pochwowej,
  • trudności w koncentracji,
  • osłabienie,
  • mniejsza tolerancja wysiłku fizycznego.

27 tydzień ciąży

Rozstępy to uszkodzenia skóry w postaci, pręg lub niewielkie blizny. Najlepiej, gdyby w ciąży nie pojawił się żaden. Genów nie zmienimy i tylko nieliczne z kobiet mają bonus od natury — większą wytrzymałość włókien elastynowych i kolagenowych.

Niestety w praktyce szacuje się, że rozstępy mogą wystąpić nawet u 90% kobiet w ciąży, szczególnie w III trymestrze ciąży.

Powodem powstawania rozstępów jest dysproporcja pomiędzy szybkim wzrostem objętości tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz rozwijającego się płodu, a możliwościami skóry do bezpiecznego zwiększenia swojej objętości i powierzchni w krótkim czasie. W wyniku nadmiernego mechanicznego rozciągnięcie skóry dochodzi do rozrywania znajdujących się w skórze właściwej włókien elastynowych i kolagenowych. Najczęściej występują w okolicy bioder, ud, pośladków, brzucha oraz piersi.

objawy ciąży rozstępy

Co można zrobić? 

Przyrost masy ciała w ciąży
Przede wszystkim  zadbać o prawidłowy przyrost wagi w ciąży. Dodatkowe kilogramy przekładają się na większą ilość tkanki tłuszczowej podskórnej, a tym samym dochodzi do dodatkowego mechanicznego rozciągnięcia skóry. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli zapewnić dostarczenie wszelkich potrzebnych składników do rozwoju maluszka, a Tobie zapewni brak dodatkowych kilogramów i być może uchroni przed powstaniem rozstępów.

Pielęgnacja skóry w ciąży
Obecnie na rynku kosmetycznym znajduje się wiele produktów do przeciwdziałania powstawaniu rozstępów, które są przeznaczone dla kobiet w ciąży. Warto regularnie wmasowywać je w ciało, szczególnie w te partie narażone na powstawanie zmian na skórze.

28 tydzień ciąży

Czym jest ostuda ciążowa?

Ostuda ciążowa to przebarwienia skóry twarzy w postaci plam (przeczytasz o niej również w artykule OSTUDA W CIĄŻY). Zmiany najczęściej są symetryczne, zlokalizowane głównie na nosie, czole i policzkach kobiety w ciąży. Symetryczna lokalizacja przebarwień jest powodem, dla którego ostuda ciążowa nazywana jest również „maską ciąży”. Zmiany te pojawiają się głównie w drugiej połowie ciąży i występują u 45-75% kobiet. 

Dodatkowo u części kobiet w ciąży zaczyna ciemnieć linia pomiędzy pępkiem a spojeniem łonowym tzw. kresa czarna.

Nie martw się, zmiany związane z hiperpigmentacją najczęściej powoli samoistnie zanikają po porodzie.

29 tydzień ciąży

Hirsutyzm u kobiet w ciąży

W drugiej połowie ciąży w wyniku zwiększenia się stężenia androgenów, w tym testosteronu, często u kobiet w ciąży pojawia się owłosienie w nietypowych miejscach. Możesz zaobserwować pojawienie się ciemnych, grubych i twardych włosów na twarzy, okolicy brzucha i podbrzusza.

Jeśli interesuje Cię temat hirsutyzmu, to polecamy przeczytać artykuł HIRSUTYZM.

30 tydzień ciąży

Pajączki naczyniowe

W ciąży w wyniku naciągnięcia skóry, poszerzenia naczyń krwionośnych oraz zwiększenia objętości krążącej krwi, dochodzi do uwidocznienia naczyń, które przebiegają pod skórą. Pajączki naczyniowe w ciąży zauważysz głównie na piersiach, ścianie klatki piersiowej, szyi, ramionach oraz twarzy. 

Z tego samego powodu w ciąży pojawiać się może na skórze dłoni zaczerwienienie, określane również jako rumień dłoniowy ciężarnych.

31 tydzień ciąży

Przerost dziąseł w ciąży

W wyniku wzrostu stężenia estrogenów, progesteronu oraz wzrostu unaczynienia tkanek miękkich w ciąży, dochodzi do rozpulchnienia dziąseł, które stają się bardziej podatne na mikrourazy. Z tego powodu możesz doświadczać dolegliwości bólowych, czy niewielkiego krwawienia z dziąseł podczas mycia zębów.

W ciąży możesz zaobserwować zwiększoną ilość produkowanej śliny. W tym okresie pH śliny ulega zmianie i staje się bardziej kwaśne.

Mikrourazy, na które podatne są tkanki miękkie dziąseł, oraz zmiany we właściwościach śliny mogą też być przyczyną chorób przyzębia, oraz nasilenia próchnicy u kobiet w ciąży. Dlatego pamiętaj, aby podczas ciąży nie rezygnować z opieki stomatologicznej.

32 tydzień ciąży

Zgaga w ciąży

Zgaga to dolegliwości powstałe w wyniku dostania się kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Nasilają się szczególnie w III trymestrze.

Powodem jest koincydencja kilku czynników:

  • Hormonów — Progesteron działa rozluźniająco na błonę mięśniową przewodu pokarmowego, tym samym osłabia działanie dolnego zwieracza przełyku. Ułatwia to, przedostanie się treści żołądkowej do przełyku.
  • Powiększania się macicy — Powiększająca się macica powoduje ucisk na sąsiadujące narządy oraz wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego, co ułatwia cofanie się kwaśnej treści z żołądka do przełyku. 
  • Pozycji ciała — Pozycja leżąca, zwłaszcza pod koniec ciąży chętniej przyjmowana przez kobiety, ułatwia przesuwanie się soków żołądkowych do przełyku.
  • Predyspozycji osobowych — np. występowanie refluksu żołądkowo przełykowego przed ciążą
  • Sposobu odżywiania — Niekorzystnie wpływają napoje gazowane, natomiast korzystnie wpływa dieta wegetariańska
  • Masy ciała — U osób z otyłością częściej występują objawy zgagi.

Jak widzisz, nie zapowiada się na komfortowy okres w twoim życiu. Dodatkowo masz ograniczone możliwości zapobiegania zgadze w ciąży. Niemniej warto próbować. W szczególności zadbaj o regularne spożywanie posiłków, przyjmij właściwą pozycję podczas leżenia, zwróć uwagę na produkty, które jesz, oraz napoje. 

Jeżeli dolegliwości są uciążliwe, zapytaj ginekologa o leki na zgagę w ciąży. Często po ich zastosowaniu ulga jest wyraźna.

My polecamy Ci przeczytanie artykułu JAK PORADZIĆ SOBIE ZE ZGAGĄ W CIĄŻY, znajdziesz tam wiele interesujących wskazówek dietetycznych.

33 tydzień ciąży

Skurcze Braxtona Hicksa. Pomimo że pojawiają się już od 20 tygodnia, to kilka tygodni przed porodem możesz je znacznie intensywniej odczuwać. Potrafią być bolesne. Pojawiają się nagle, trwają przez około kilkanaście, kilkadziesiąt sekund, a potem ustępują, aby po przerwie ponownie się pojawić. Taki cykl potrafi trwać nawet kilka godzin, następnie całkowicie ustępuje.

Skurcze Braxtona Hicksa są oznaką prawidłowej ciąży, natomiast jeżeli masz wątpliwości, zawsze zgłoś się do ginekologa, lub podjedź do szpitala.

34 tydzień ciąży

Bezsenność w ciąży

Około 70% kobiet w ciąży cierpi na bezsenność w III trymestrze ciąży. Przyczyn bezsenności jest wiele. Z jednej strony czynniki psychologiczne takie jak emocje, niepokój, wizje zbliżającego się porodu, połogu, laktacji. Z drugiej dolegliwości fizyczne takie jak powiększający się brzuszek utrudniający oddychanie oraz utrudniający znalezienie odpowiedniej pozycji do spania, skurcze łydek, dolegliwości bólowe kręgosłupa, zespół niespokojnych nóg, zgaga, potrzeba częstszego oddawania moczu.

objawy ciąży bezsenność w ciąży

Są to czynniki utrudniające zaśnięcie, a kiedy to już się uda nierzadko pojawiają się koszmary senne dotyczące przebiegu porodu, zdrowia dziecka, relacji partnerskich czy macierzyństwa.

Warto pamiętać, że nie są to sny prorocze, mózg w tym czasie po prostu stara się poradzić z emocjami, które pojawiają się w ciągu dnia. 

Jeżeli bezsenność się nasila, porozmawiaj na ten temat z ginekologiem. Może skierować Cię na konsultację psychologiczną, jako że bezsenność stanowi również  jedno z kryteriów rozpoznawania depresji w ciąży.

35 tydzień ciąży

Obniżenie brzucha

To zmiana kształtu ciążowego brzuszka z kształtnego, „sterczącego” na opadnięty. Obniżenie brzucha powstaje najczęściej w wyniku przemieszczania się dziecka w kierunku miednicy mniejszej lub ze zmiany położenia dziecka. To, co możesz zauważyć to fakt, że będzie Ci się łatwiej oddychać. Opadnięcie brzuszka zmniejszy presję na przeponę, przez co płuca będą mieć więcej miejsca podczas wdechu.   

36 tydzień ciąży

Żylaki w ciąży

W ciąży bardzo często pojawia się i nasila niewydolność żylna. Objawia się pojawieniem się poszerzonych naczyń żylnych, tzw. żylaków.

Częstość występowania niewydolności żylnej u kobiet w ciąży to około 70%. Zmiany najczęściej zlokalizowane są na nogach. Zakres dolegliwości zależy od nasilenia zmian. To, co widać na skórze to czasami w mniej nasilonych zmianach tylko pajączki naczyniowe, a w bardzo nasilonej niewydolności żylnej silnie poszerzone naczynia krwionośne o krętym przebiegu.

Do najczęstszych objawów niewydolności żylnej zaliczamy:

  • uczucie zmęczenia i ciężkości nóg,
  • mrowienie,
  • skurcze mięśni – zwłaszcza łydek,
  • dolegliwości bólowe łydek.

Poszerzone naczynia żylne mogą pojawić się nie tylko na nogach. Dwie dodatkowe lokalizacje mogą być wyjątkowo uciążliwe. 

Pierwsze to żylaki sromu, które mogą powodować nawet znaczne powiększenie warg sromowych, i związany z tym dyskomfort, oraz dolegliwości bólowe. 

Drugim szczególnym rodzajem żylaków są hemoroidy, czyli poszerzone naczynia żylne w obrębie odbytu. Występują u około jednej trzeciej kobiet w ciąży. Główne objawy, to dolegliwości bólowe, pieczenie, swędzenie w ich obrębie, oraz uczucie dyskomfortu. Hemoroidy mogą też być przyczyną krwawień.

Jeśli zainteresował cię ten temat, to polecamy przeczytać artykuł PRZEWLEKŁA NIEWYDOLNOŚĆ ŻYLNA.

37 tydzień ciąży

Ciąża donoszona. O ciąży donoszonej mówimy od momentu ukończeniem 37 tygodnia ciąży.

Na kilka, kilkanaście dni przed porodem u części kobiet dochodzi do pojawienia się w wydzielinie pochwowej kawałka ciemnego, gęstego, zbitego śluzu to czop śluzowy.

Można odnieść wrażenie, że koniec ciąży to wypadkowa wszystkich możliwych niedogodności ciążowych, o różnym nasileniu. Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie spakowanie torby do porodu, jeśli jeszcze nie została przygotowana.  

38 tydzień ciąży

Lepiej nie stawać kobiecie w ciąży na drodze do toalety.
Z jednej strony w wyniku zmian związanych z funkcjonowaniem układu hormonalnego oraz układu krążenia w ciąży (takich jak wzrost częstości pracy serca, wzrost objętości krwi krążącej i wzmożone zatrzymywanie wody w organizmie) dochodzi do nasilenia pracy układu moczowego, głównie nerek. U kobiet ciężarnych obserwuje się wzrost filtracji kłębuszkowej średnio o 25-50%. Wzmożona praca nerek przekłada się na zwiększony proces produkcji moczu. Z drugiej strony lokalizacja części przodującej płodu, najczęściej główki w obrębie miednicy mniejszej powoduje, że wszystkie otaczające tkanki są uciskane, w tym pęcherz moczowy. Ucisk na pęcherz może powodować uczucie nagłego parcia w pęcherzu i natychmiastową potrzebę skorzystania z toalety. Często ilość oddawanego moczu jest niewielka, a i ulga jest krótkotrwała. Niedługo później odczucie niezwłocznego oddania moczu pojawia się ponownie.

Potrzeba skorzystania z toalety może mieć również negatywny wpływ na uczucie wysypiania się oraz wypoczynek nocny z powodu częstszego wybudzania się i fragmentacji snu

Potrzebę częstego i dość nagłego oddania moczu warto uwzględnić, planując spacer. Dobrze wtedy wiedzieć, gdzie po drodze są toalety.

39 tydzień ciąży

Czas oczekiwania i zniecierpliwienia.
Dolegliwości ciążowe nasilają się, źle się śpi, ciężko się chodzi, miednica boli, kręgosłup boli, nogi zwłaszcza wokół kostek są opuchnięte, dłonie opuchnięte. Dość często odczuwalne jest mrowienie palców dłoni. Uciążliwa zgaga, silne kopnięcia płodu, bolące piersi, napięta skóra, dolegliwości bólowe w podbrzuszu, czasami dość silne skurcze, a to niestety … nie wszystko.

Spodziewaj się telefonów z zapytaniem, czy już urodziłaś, dlaczego jeszcze nie urodziłaś, jak się czujesz… Chyba lepiej było powiedzieć znajomym, że termin porodu będzie mimo wszystko miesiąc później.

40 tydzień ciąży

Umowny koniec ciąży, niemniej prawidłowy czas porodu to okres pomiędzy 37 a 42 tygodniem ciąży. W praktyce dokładnie w dzień, w którym wypada wyliczony termin porodu, rodzi około 5% kobiet.

Zgłoś się do ginekologa lub do poradni szpitalnej celem oceny dobrostanu ciąży. Od tego będzie zależeć, czy można bezpiecznie oczekiwać na pojawienie się maluszka, czy należy zostać przyjętą do szpitala celem indukcji porodu. Obserwuj ruchy płodu. Pamiętaj, aby w razie wątpliwości ZAWSZE zgłosić się do szpitala.

Powodzenia!

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.