+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Jak rozpoznać wczesną ciążę bez usg?

Objawy wczesnej ciąży

Są różne możliwości wykrycia wczesnej ciąży, ale aby mieć pewność, że ciąża zagnieździła się w prawidłowym miejscu, a serce Maluszka bije trzeba wykonać USG. Już w pierwszych dniach i tygodniach po zapłodnieniu mogą pojawić się objawy, które mogą być sygnałem, że jest się w ciąży. Najbardziej oczywistym jest brak miesiączki. Pozostałe symptomy, które często możemy znaleźć w różnych opracowaniach, gdzie są wymieniane jako objawy wczesnej ciąży nie są już tak oczywiste. Przede wszystkim nie są specyficzne, mogą być spowodowane różnymi czynnikami i wcale nie występują u wszystkich kobiet.

Do objawów wczesnej ciąży możemy zaliczyć:

  • senność i uczucie zmęczenia,
  • drażliwość,
  • zmienność nastroju,
  • tkliwość i obrzęk piersi,
  • nadmierny apetyt,
  • wzdęcia i zaparcia,
  • bóle brzucha,
  • częste oddawanie moczu.

Jak widać nie są to twarde parametry, na których można się oprzeć i na 100% stwierdzić ciążę.

Wczesna ciąża oznaczenie poziomu β-hCG

Natomiast wczesną ciążę można wykryć oznaczając poziom β-hCG (podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej) w surowicy krwi i/lub moczu. Gonadotropina kosmówkowa (hCG) to hormon, który pozwala na wczesne rozpoznanie ciąży, gdyż jego stężenie w organizmie kobiety fizjologicznie wzrasta już od momentu zapłodnienia komórki jajowej. Hormon ten jest produkowany przez trofoblast i łożysko.

Oznaczenie stężenia β-hCG w surowicy krwi, czyli tzw. laboratoryjny test ciążowy to pierwsze badanie, które może potwierdzić czy doszło do zapłodnienia. Można je wykonać już 6-10 dni po owulacji. Z kolei z oznaczeniem poziomu β-hCG w moczu, czyli popularnym domowym testem ciążowym, który możemy kupić w aptece najlepiej jest odczekać co najmniej do dnia kiedy powinna pojawić się miesiączka (lub kilka dni później).

Wczesna ciąża wizyta u ginekologa

Z kolei lekarz ginekolog w przypadku podejrzenia ciąży i/lub pozytywnego wyniku testu ciążowego wykona badanie palpacyjne, w którym oceni stan narządów płciowych. W literaturze możemy przeczytać, że już na wczesnym etapie ciąży srom i pochwa ulegają rozpulchnieniu i przekrwieniu, a szyjka macicy twardnieje, a te objawy mogą być pomocne w rozpoznaniu ciąży. W rzeczywistości opisywane zmiany w narządach płciowych nie są tak oczywiste i stawianie rozpoznania ciąży na ich podstawie możemy uznać za historię medycyny.

Obecnie nauka daje nam nieinwazyjne, bardzo dobre i czułe narzędzie do tego, aby wykryć wczesną ciążę i jest nim USG. Na wczesnym etapie, czyli przed 10 tygodniem ciąży dobry ginekolog wykona USG położnicze, które może być wykonane głowicę przezpochwową lub przez powłoki brzuszne, w zależności od indywidualnej budowy anatomicznej kobiety. Niektórzy podkreślają, że USG położnicze przed 10 tygodniem ciąży wykonuje się tylko ze wskazań medycznych. Rozpoznanie ciąży jest takim wskazaniem medycznym. Wykonanie USG przez ginekologa na wczesnym etapie ciąży nie tylko pozwala wykryć i potwierdzić ciążę, ale co ważne pozwala sprawdzić czy ciąża jest żywa (ocena tętna zarodka) oraz czy zagnieździła się prawidłowo w endometrium trzonu macicy. Jest to istotne w kontekście ewentualnych powikłań związanych z ciążą pozamaciczną, ale i innymi sytuacjami (np. ciążą, która, zagnieździła się w szyjce macicy, jajowodzie, czy też w bliźnie np. po cesarskim cięciu, których jest coraz więcej w związku z zwiększającym się udziałem cięć cesarskich wśród porodów).

Kiedy wykonuje się USG położnicze i jaki jest jego cel, co można zobaczyć w tym USG przeczytasz w artykule BADANIE USG WCZESNA CIĄŻA – PRZED 1O TYGODNIEM.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – pt: 7:00 – 18:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.