Kardiotokografia, potoczne KTG – czym ono jest?

W dzisiejszych czasach ginekolodzy mają możliwość przeprowadzania przeróżnych badań w celu jak najlepszej opieki nad przyszłą mamą i jej dzieckiem. Jednym z nich jest właśnie kardiotokografia. Używana w okresie przed- i śródporodowym (w ośrodkach o najwyższym stopniu opieki perinatalnej nawet w 23 – 24 tygodniu ciąży) zapewnia możliwość osłuchiwania serca płodu oraz rejestracji skurczów macicy.
Dlaczego jest to takie ważne?
KTG pozwala monitorować stan płodu, dzięki czemu lekarz jest w stanie lepiej diagnozować zagrożenia a w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie postępowanie. Możliwość jednoczesnego śledzenia pracy serca i skurczów macicy dostarcza informacji czy dziecko otrzymuje odpowiednią ilość tlenu przez łożysko. Dzięki temu w przypadku niedotlenienia płodu lekarze są w stanie szybko zareagować i podjąć próbę wywołania porodu w celu ochrony zdrowia dziecka.
Obecnie stosowana aparatura do KTG posiada wiele funkcji ułatwiających pracę lekarzy i położnych m.in. możliwość automatycznego rozpoznawania zmian częstości pracy serca płodu czy skurczów macicy, a także odtwarzania przebiegu wcześniejszych badań.