+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Taniec w ciąży

Taniec to rytmiczne ruchy ciała w takt muzyki, ale także forma aktywności fizycznej, wyzwalająca wiele przyjemności, dająca radość i relaks. A co gdy kobieta, która kocha tańczyć, lub chce tylko okazjonalnie zatańczyć, jest w ciąży? Czy w ciąży można tańczyć? Czy taniec jest bezpieczny w ciąży? Czy może jest dobrą alternatywą dla spaceru lub ćwiczeń zalecanych kobietom  w ciąży? Co wtedy ma zrobić? Dowiedz się więcej, czytając artykuł.

Czy można tańczyć w ciąży?

Tak. Taniec może być bezpiecznym i przyjemnym substytutem aktywności ruchowej i ćwiczeń w ciąży. Przed decyzją czy zacząć tańczyć w ciąży, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Gdzie tańczyć w ciąży?

To już jak kto woli. Niektóre kobiety wybierają zajęcia taneczne pod okiem instruktora, a inne wolą tańczyć w zaciszu domowym.

Jakie rodzaje tańca są najlepsze w ciąży?

Jeżeli masz zgodę lekarza i podjęłaś decyzję, że taniec będzie jedną z twoich aktywności fizycznych w ciąży, to poszukaj w  okolicy zajęć tanecznych dla kobiet w ciąży. Możesz wtedy podejść, zobaczyć jak wyglądają. Ocenisz, czy spełniają twoje oczekiwania, czy będziesz czuła się bezpiecznie, i czy Twoja sprawność umożliwia taką aktywność fizyczną. Zawsze warto porozmawiać z instruktorem i poinformować go, w którym tygodniu ciąży jesteś. 

Czy to będzie taniec brzucha, nowoczesny, towarzyski, samba, salsa to ważne, aby zakres aktywności był indywidualnie dostosowany. Zupełnie inaczej będzie odczuwane obciążenie i przyjemność z tańca w I trymestrze ciąży a inaczej w połowie III trymestru ciąży.

Taniec brzucha w ciąży

Taniec brzucha uważany jest za bardzo ciekawy wybór dla kobiet w ciąży. Chociaż jego technika to przede wszystkim kołysanie i okrężne ruchy bioder, talii, to jednak taniec brzucha angażuje całe ciało. Ważne w tańcu brzucha są również skorelowane i płynne ruchy między innymi klatką piersiową, rękami, dłońmi. Taniec brzucha to taniec, z którym świetnie poradzą sobie również osoby początkujące. Wiele osób uważa, że ze względu na płynność i kołyszące ruchy oraz wzmacniający wpływ na mięśnie dna miednicy taniec brzucha jest wręcz wymarzony dla kobiet w ciąży. 

Salsa w ciąży 

Salsa to wyjątkowo zmysłowy, rytmiczny taniec z żywiołowymi ruchami. Dobry wybór dla kobiet w ciąży, ale powinien być starannie przemyślany. To taniec nie tylko przeznaczony dla kobiet w ciąży o wysokiej sprawności fizycznej, niemniej osoby o niewielkiej sprawności fizycznej lepiej, aby przed rozpoczęciem zajęć tanecznych z salsy porozmawiały z instruktorem tańca. Poinformowały o tygodniu ciąży i przedyskutowały z nim zakres preferowanych kroków tanecznych. Doświadczony instruktor będzie służył radą i zadba, o to, aby salsa sprawiała przyjemność.
Pamiętaj, że to jest taniec w parach, co może być również ciekawą formą zaangażowania partnera w przebieg Twojej ciąży.

Korzyści z tańca w ciąży

Zalety tańca w ciąży:

  • Usprawnia pracę serca i płuc poprawiając krążenie krwi u kobiety w ciąży.
  • Dba o rozwój i prawidłowe napięcie mięśniowe.
  • Łagodzi dolegliwości bólowe nóg i pleców w ciąży.
  • Poprawia elastyczność tkanek.
  • Poprawia nastrój, zmniejsza niepokój i stres
  • Może spowolnić przyrost wagi
  • Poprawia zachowanie równowagi w ciąży
  • Alternatywa dla innych rodzajów aktywności fizycznej 

Taniec w ciąży — na co warto zwrócić uwagę?

Ciąża to stan odmienny, podczas którego ciało najczęściej będzie zaskakiwać reakcjami, a równocześnie będzie nieustannie się zmieniać. Mogą być dni, w których tolerancja wysiłku, będzie odbiegać od innych. Nie wszystko da się uwzględnić, ale tańcząc w ciąży, należy o tym pamiętać. Poniżej kilka podpowiedzi, które mogą pomóc.

  • Odpowiedni posiłek przed zajęciami — idealnie to lekka przekąska, aby zadbać o odpowiedni poziom cukru we krwi.
  • Nawodnienie — pij zalecaną ilość płynu, uzupełniaj płyn w trakcie tańca i po zajęciach. Unikaj odwodnienia. Zawsze zabieraj butelkę wody na zajęcia taneczne.
  • Odpowiedni strój — niekrępujący ruchów oraz zapewniający odpowiedni komfort termiczny
  • Dobrze dobrane obuwie, wygodne, jeżeli to możliwe o płaskiej podeszwie.
  • Wybierz dobrze wentylowane studio tańca. Najlepiej wyposażone w klimatyzację. Dzięki temu będziesz dobrze dotleniona i minimalizujesz ryzyko przegrzania
  • Rozgrzewka — pozwoli przygotować stawy i mięśnie do ćwiczeń. Dzięki temu lepiej przygotujesz organizm i zmniejszysz ryzyko urazu.
  • Jeżeli to będzie to pierwszy kontakt z tańcem, a twój organizm nie jest wyćwiczony, bądź ostrożna. Lepiej ostrożniej i wolniej, niż szybciej i nabawić się niepotrzebnie kontuzji.
  • Jeżeli taniec w ciąży będzie ponad Twoje siły i będziesz mieć wątpliwości co do bezpieczeństwa — zrezygnuj.
  • Modyfikuj sposób tańca, intensywność i czas treningów wraz z postępem ciąży i zmianami ciążowymi. 
  • Unikaj podskoków, skoków, nadmiernego rozciągania, wyginania, pozycji grożących upadkiem.
  • Jeśli podczas tańca w ciąży coś boli lub jest dla Ciebie zbyt trudne do wykonania, zrezygnuj z tego.
taniec w ciąży na co zwrócić uwagę

Kiedy powinnam przestać tańczyć w ciąży?

W ciąży warto przestać tańczyć w każdym przypadku, w którym masz nawet tylko najmniejsze wątpliwości. Może się tak zdarzyć, ponieważ organizm w ciąży cały czas się zmienia. W przebiegu ciąży może okazać się, że taniec, zamiast sprawiać przyjemność, zaczyna być powodem dolegliwości bólowych, wyczerpania, duszności, skurczów i innych. 

Czy taniec w ciąży jest bezpieczny?

Na ogół tak. Jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych i zakres tańca uwzględnia ciążę oraz Twoje indywidualne predyspozycje i ograniczenia, to taniec w ciąży można uznać za bezpieczny. Oczywiście nigdy nie wyeliminuje się do końca ryzyka jakiś losowych sytuacji.  Rozsądek podpowiada, aby tańczyła w ciąży tylko wtedy, jeżeli dostałaś zielone światło od ginekologa.

Kiedy taniec jest dla Ciebie nowością, najlepiej wybieraj mało intensywne zajęcia taneczne. Jeżeli masz większe doświadczenie, kochasz tańczyć, mimo wszystko unikaj zbyt energicznych stylów tańca, ogranicz do minimum skoki, podskoki, oraz takiej formy tańca, w której ciało musiałoby przyjmować nienaturalne pozycje.

Czy taniec może spowodować poronienie w pierwszym trymestrze?

Nie. Taniec może być bezpieczną, przyjemną i wspaniałą formą aktywności fizycznej, o ile nie ma przeciwwskazań medycznych, a zakres ruchów tanecznych jest odpowiednio dobrany. Pamiętaj, że jeśli Twoja ciąża jest niepowikłana, to bezpieczniej jest ćwiczyć niż unikać aktywności fizycznej. 

Czy taniec w ciąży może zaszkodzić dziecku? 

W praktyce nie. Głównym zagrożeniem mogą być losowe sytuacje, np. upadek, przypadkowe uderzenie w brzuch.

W jaki sposób taniec pomoże mi utrzymać formę w ciąży?

Taniec pomaga utrzymać ogólną kondycję fizyczną, wzmocnić mięśnie, zadbać o elastyczność włókien.
Taniec dla osób, które go kochają, daje wiele radości, relaksu, poprawiając tym samym samopoczucie, oraz nastrój co w ciąży ma duże znaczenie.
Warto nie przesadzać z ilością i intensywnością tańca, ponieważ ma stanowić przyjemność, a nie wyzwanie i udowadnianie sobie poziomu tolerancji wysiłku fizycznego.

Czego unikać podczas tańca będąc w ciąży?

Podczas ciąży hormony, szczególnie progesteron i relaksyna powodują rozluźnienie więzadeł oraz tkanki łącznej, oraz przesuwający się środek ciężkości powodują mniejszą stabilność, oraz zwiększone ryzyko urazu. To ryzyko urazy będzie wyraźnie nasilone podczas gwałtownych ruchów i skrętów, nagłych i szybkich zmian kierunku, obrotów, skoków, podskoków. Unikaj znacznych odchyleń i odgiąć do tyłu, gwałtownych ruchów bioder, mogą zwiększać ryzyko dolegliwości bólowych pleców i miednicy. Unikaj wszystkich nietypowych pozycji oraz tych, które balansują na granicy równowagi, w ciąży jest większe ryzyko upadku.

Słuchaj podczas tańca swojego ciała, ono wyznaczy Ci granice. Układy taneczne i ćwiczenia powinny być umiarkowanie obciążające, ale dostosowane indywidualnie dla każdego. Staraj się nie udowadniać innym, że potrafisz. Podpowiedzią może być, że ćwiczenie nie powinny pozbawiać Cię możliwości nucenia muzyki, lub rozmowy. Jeśli brakuje ci tchu, odpocznij. Jeżeli brak tchu się powtarza, zmieniaj intensywność tańca. Nie zmuszaj się do nadmiernego wysiłku, do przyjmowania niekomfortowej, czy bolesnej pozycji. Jeśli boli, nie rób tego. Taniec w ciąży ma być formą relaksu zabawy i bezpiecznych ćwiczeń dla Ciebie i Twojego dziecka. Zawsze pamiętaj o tym. 

Kiedy w ciąży nie powinno się tańczyć?

W każdej sytuacji, w której stan zdrowia na taki taniec nie pozwala.
Pierwsze to ogólna kondycja zdrowotna kobiety w ciąży, np. problemy ortopedyczne, kardiologiczne neurologiczne. Drugie przeciwwskazania są związane z bezpieczeństwem ciąży i dlatego wszelkiego rodzaju objawy zagrożenia ciąży są wskazaniem do rezygnacji z tańca w ciąży. Również ciąża mnoga wymaga szczególnej analizy bezpieczeństwa. W praktyce w większości ciąż mnogich aktywność fizyczna, a zatem i taniec nie będzie mógł być zarekomendowany. Niemniej zawsze warto omówić to z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Przykładowe przeciwwskazania do tańca w ciąży:

  • Krwawienia i plamienia z dróg rodnych
  • Łożysko przodujące
  • Zagrażający poród przedwczesny
  • Niewydolność cieśniowo szyjkowa
  • Podejrzenie i odpływanie wód płodowych
  • Nadciśnienie w ciąży
  • Cholestaza
  • Czynność skurczowa,
  • Osłabienie mięśni
  • Bóle głowy
  • Zawroty głowy
  • Omdlenie
  • Ciężka anemia

Jako że jest dużo czynników mniej lub bardziej istotnych, które mogą być przeciwwskazaniem do tańca w ciąży, dobrą praktyką jest omówienie ich na wizycie ginekologicznej, i od opinii ginekologa uzależnić decyzję czy tańczyć w ciąży.

Jak dużo tańca w ciąży to za dużo?

To zależy od wydolności organizmu. Jeżeli są to początki, a ciało nie jest wyćwiczone, to może okazać się, że i kilkanaście minut już jest za dużo. Dlatego słuchaj własnego ciała. Zwracaj uwagę na dolegliwości bólowe, one i doświadczony instruktor pomogą wyznaczyć bezpieczną granicę.

Jeżeli jesteś osobą, która przed ciążą była aktywna fizycznie, wysportowana, regularnie i intensywnie ćwicząca to wg American College of Obstetricians and Gynecologists  na początku ciąży nawet ćwiczenie o wysokiej intensywności powinny być bezpieczne. Niemniej rozsądek podpowiada, że mimo wszystko należy tą intensywność zmniejszyć, tak aby móc poznać, jak organizm funkcjonuje w ciąży. Potrafi zaskoczyć, dlatego lepiej być przesadnie ostrożnym. W literaturze można często spotkać sugestie, aby było to, co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo.

Dla bezpieczeństwa zawsze upewnij się u lekarza prowadzącego ciążę, że nie ma przeciwwskazań medycznych, zanim rozpoczniesz aktywność fizyczną w tym taniec w ciąży.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.