+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Objawy ciąży

Każda kobieta i każda ciąża są inne, dlatego towarzyszące jej objawy mogą znacząco różnić się, pojawiać w innych czasie, mieć inny przebieg i stopień nasilenia. Oczywiście, są pewne dolegliwości typowe dla ciąży, których zaobserwowanie powinno skłonić do wykonania testu ciążowego i konsultacji z lekarzem.

Charakterystyczne objawy ciąży

Zatrzymanie krwawienia miesiączkowego

Jest to zazwyczaj pierwszy objaw, który skłania kobiety do wykonania testu ciążowego. Zahamowanie cyklu menstruacyjnego następuje w momencie zapłodnienie komórki jajowej i jej zagnieżdżenia się w ścianie macicy.

Nudności, wymioty

Dolegliwości te najczęściej pojawiają się rano (choć nie jest to regułą), najprawdopodobniej w związku ze zmianami gospodarki hormonalnej. Na ogół dotyczą I i II trymestru, jednak mogą utrzymywać się aż do rozwiązania ciąży.

Częstsze oddawanie moczu

Objaw ten jest spowodowany zwiększeniem ukrwienia całego układu moczowego oraz zmianami gospodarki hormonalnej – estrogeny i progesteron rozluźniają mięśnie gładkie pęcherza moczowego w związku z czym, uczucie parcia na mocz pojawia się szybciej.

Zaparcia

Również są skutkiem rozluźniającego działania progesteronu na mięśnie gładkie, tym razem jelit, co powoduje spowolnienie ich perystaltyki. Mogą pojawiać się już na wczesnych etapach ciąży, jednak najbardziej dokuczliwe często są w trzecim trymestrze, kiedy powiększająca się macica uciska na przewód pokarmowy. Więcej na temat tej dolegliwości piszemy w artykule ZAPARCIA W CIĄŻY.

Zgaga

To kolejny symptom, u którego podłoża leżą zmiany hormonalne. W tym wypadku prowadzą one do rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku, co sprzyja zarzucaniu treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Zgaga może pojawiać się na każdym etapie ciąży, jednak najczęściej dotyczy III trymestru.

Bolesność i tkliwość piersi

Dolegliwości te pojawiają się zwykle ok. 6 tyg. Ciąży i mogą mieć bardzo różne nasilenie, od delikatnego mrowienia, bo bardzo wyraźny ból.

Wyczulenie na zapachy, zmiany apetytu

Ciąży często towarzyszą nadmierna wrażliwość na niektóre zapachy i smaki, które przed ciążą były bardzo dobrze tolerowane. Mogą zmienić się preferencje smakowe i pojawić zachcianki na niepopularne połączenia produktów. Niektóre kobiety, na początku ciąży mogą odczuwać także metaliczny posmak w ustach.

jakie są objawy ciąży

Zwiększona pigmentacja brodawek sutkowych, zmiana koloru błon śluzowych i sromu na ciemniejszy, sinopurpurowy

Zmiany te są spowodowane zwiększonym ukrwieniem piersi i narządów rodnych.

Bóle i zawroty głowy, senność

Dolegliwości te mogą, ale nie muszą, towarzyszyć wszystkim trymestrom, już od bardzo wczesnych etapów, nawet kiedy kobieta nie była jeszcze świadoma, tego że jest w ciąży. Spowodowane są zmianami hormonalnymi, a w dalszym miesiącach także obciążeniem i zmęczeniem organizmu.

Bóle pleców

U niektórych kobiet mogą być obecne już na bardzo wczesnych etapach ciąży, jednak najbardziej dokuczliwe są w III trymestrze, kiedy obciążenie kręgosłupa jest bardzo duże.

Zmiany samopoczucia

Huśtawki emocjonalne dotyczą znacznej większości kobiet w ciąży. Mogą pojawić się już na początku, lub dopiero w III trymestrze. U ich podłoża leżą zmiany gospodarki hormonalnej, a także stres związany z nadchodzącymi w życiu zmianami.

Skurcze i obrzęki nóg

W związku z obciążeniem kończyn dolnych, zaburzeniami przepływu krwi, a także zatrzymywaniem wody w organizmie częstą dolegliwością ciążową są również skurcze i obrzęki nóg. Najczęściej pojawiają się one w III trymestrze.

Upławy

w trakcie ciąży pojawić może się także obfitsza wydzielina z pochwy. Nie stanowi ona powodu do zmartwień, o ile nie zauważy się w niej nawet minimalnych ilości krwi – w takich sytuacjach powinna skłonić kobietę do jak najszybszej konsultacji z lekarzem.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – pt: 7:00 – 18:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Marta Węglińska
+48 881 03 03 09

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.