Objawy ciąży
Każda kobieta i każda ciąża są inne, dlatego towarzyszące jej objawy mogą znacząco różnić się, pojawiać w innych czasie, mieć inny przebieg i stopień nasilenia. Oczywiście, są pewne dolegliwości typowe dla ciąży, których zaobserwowanie powinno skłonić do wykonania testu ciążowego i konsultacji z lekarzem.
Charakterystyczne objawy ciąży
Zatrzymanie krwawienia miesiączkowego
Jest to zazwyczaj pierwszy objaw, który skłania kobiety do wykonania testu ciążowego. Zahamowanie cyklu menstruacyjnego następuje w momencie zapłodnienie komórki jajowej i jej zagnieżdżenia się w ścianie macicy.
Nudności, wymioty
Dolegliwości te najczęściej pojawiają się rano (choć nie jest to regułą), najprawdopodobniej w związku ze zmianami gospodarki hormonalnej. Na ogół dotyczą I i II trymestru, jednak mogą utrzymywać się aż do rozwiązania ciąży.
Częstsze oddawanie moczu
Objaw ten jest spowodowany zwiększeniem ukrwienia całego układu moczowego oraz zmianami gospodarki hormonalnej – estrogeny i progesteron rozluźniają mięśnie gładkie pęcherza moczowego w związku z czym, uczucie parcia na mocz pojawia się szybciej.
Zaparcia
Również są skutkiem rozluźniającego działania progesteronu na mięśnie gładkie, tym razem jelit, co powoduje spowolnienie ich perystaltyki. Mogą pojawiać się już na wczesnych etapach ciąży, jednak najbardziej dokuczliwe często są w trzecim trymestrze, kiedy powiększająca się macica uciska na przewód pokarmowy. Więcej na temat tej dolegliwości piszemy w artykule ZAPARCIA W CIĄŻY.
Zgaga
To kolejny symptom, u którego podłoża leżą zmiany hormonalne. W tym wypadku prowadzą one do rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku, co sprzyja zarzucaniu treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Zgaga może pojawiać się na każdym etapie ciąży, jednak najczęściej dotyczy III trymestru.
Bolesność i tkliwość piersi
Dolegliwości te pojawiają się zwykle ok. 6 tyg. Ciąży i mogą mieć bardzo różne nasilenie, od delikatnego mrowienia, bo bardzo wyraźny ból.
Wyczulenie na zapachy, zmiany apetytu
Ciąży często towarzyszą nadmierna wrażliwość na niektóre zapachy i smaki, które przed ciążą były bardzo dobrze tolerowane. Mogą zmienić się preferencje smakowe i pojawić zachcianki na niepopularne połączenia produktów. Niektóre kobiety, na początku ciąży mogą odczuwać także metaliczny posmak w ustach.
Zwiększona pigmentacja brodawek sutkowych, zmiana koloru błon śluzowych i sromu na ciemniejszy, sinopurpurowy
Zmiany te są spowodowane zwiększonym ukrwieniem piersi i narządów rodnych.
Bóle i zawroty głowy, senność
Dolegliwości te mogą, ale nie muszą, towarzyszyć wszystkim trymestrom, już od bardzo wczesnych etapów, nawet kiedy kobieta nie była jeszcze świadoma, tego że jest w ciąży. Spowodowane są zmianami hormonalnymi, a w dalszym miesiącach także obciążeniem i zmęczeniem organizmu.
Bóle pleców
U niektórych kobiet mogą być obecne już na bardzo wczesnych etapach ciąży, jednak najbardziej dokuczliwe są w III trymestrze, kiedy obciążenie kręgosłupa jest bardzo duże.
Zmiany samopoczucia
Huśtawki emocjonalne dotyczą znacznej większości kobiet w ciąży. Mogą pojawić się już na początku, lub dopiero w III trymestrze. U ich podłoża leżą zmiany gospodarki hormonalnej, a także stres związany z nadchodzącymi w życiu zmianami.
Skurcze i obrzęki nóg
W związku z obciążeniem kończyn dolnych, zaburzeniami przepływu krwi, a także zatrzymywaniem wody w organizmie częstą dolegliwością ciążową są również skurcze i obrzęki nóg. Najczęściej pojawiają się one w III trymestrze.
Upławy
w trakcie ciąży pojawić może się także obfitsza wydzielina z pochwy. Nie stanowi ona powodu do zmartwień, o ile nie zauważy się w niej nawet minimalnych ilości krwi – w takich sytuacjach powinna skłonić kobietę do jak najszybszej konsultacji z lekarzem.