+48 881 20 20 20

Objawy ciąży

Każda kobieta i każda ciąża są inne, dlatego towarzyszące jej objawy mogą znacząco różnić się, pojawiać w innych czasie, mieć inny przebieg i stopień nasilenia. Oczywiście, są pewne dolegliwości typowe dla ciąży, których zaobserwowanie powinno skłonić do wykonania testu ciążowego i konsultacji z lekarzem.

Wśród najbardziej charakterystycznych ciążowych objawów wyróżnia się:

 • Zatrzymanie krwawienia miesiączkowego – jest to zazwyczaj pierwszy objaw, który skłania kobiety do wykonania testu ciążowego. Zahamowanie cyklu menstruacyjnego następuje w momencie zapłodnienie komórki jajowej i jej zagnieżdżenia w ścianie macicy.
 • Nudności, wymioty – dolegliwości te najczęściej pojawiają się rano (choć nie jest to regułą), najprawdopodobniej w związku ze zmianami gospodarki hormonalnej. Na ogół dotyczą I i II trymestru jednak mogą utrzymywać się aż do rozwiązania ciąży.
 • Częstsze oddawanie moczu – objaw ten jest spowodowany zwiększeniem ukrwienia całego układu moczowego oraz zmianami gospodarki hormonalnej – estrogeny i progesteron rozluźniają mięśnie gładkie pęcherza moczowego w związku z czym uczucie parcia na mocz pojawia się szybciej.
 • Zaparcia – również są skutkiem rozluźniającego działania progesteronu na mięśnie gładkie, tym razem jelit, co powoduje spowolnienie ich perystaltyki. Mogą pojawiać się już na wczesnych etapach ciąży, jednak najbardziej dokuczliwe często są w trzecim trymestrze, kiedy powiększająca się macica uciska na przewód pokarmowy.
 • Zgaga – to kolejny symptom u którego podłoża leżą zmiany hormonalne. W tym wypadku prowadzą one do rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku co sprzyja zarzucaniu treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Zgaga może pojawiać się na każdym etapie ciąży, jednak najczęściej dotyczy III trymestru.
 • Bolesność i tkliwość piersi – dolegliwości te pojawiają się zwykle ok. 6 tyg. Ciąży i mogą mieć bardzo różne nasilenie, od delikatnego mrowienia, bo bardzo wyraźny ból.
 • Wyczulenie na zapachy, zmiany apetytu – ciąży często towarzyszą nadmierna wrażliwość na niektóre zapachy i smaki, które przed ciążą były bardzo dobrze tolerowane. Mogą zmienić się preferencje smakowe i pojawić zachcianki na niepopularne połączenia produktów. Niektóre kobiety, na początku ciąży mogą odczuwać także metaliczny posmak w ustach.
jakie są objawy ciąży
 • Zwiększona pigmentacja brodawek sutkowych, zmiana koloru błon śluzowych i sromu na ciemniejszy, sinopurpurowy – zmiany te są spowodowane zwiększonym ukrwieniem piersi i narządów rodnych.
 • Bóle i zawroty głowy, senność – dolegliwości te mogą, ale nie muszą, towarzyszyć wszystkim trymestrom, już od bardzo wczesnych etapów, nawet kiedy kobieta nie była jeszcze świadoma, tego że jest w ciąży. Spowodowane są zmianami hormonalnymi, a w dalszym miesiącach także obciążeniem i zmęczeniem organizmu.
 • Bóle pleców – u niektórych kobiet mogą być obecne już na bardzo wczesnych etapach ciąży, jednak najbardziej dokuczliwe są w III trymestrze, kiedy obciążenie kręgosłupa jest bardzo duże.
 • Zmiany samopoczucia – tzw. huśtawki emocjonalne dotyczą znacznej większości kobiet w ciąży. Mogą pojawić się już na początku, lub dopiero w III trymestrze. U ich podłoża leżą zmiany gospodarki hormonalnej, a także stres związany z nadchodzącymi w życiu zmianami.
 • Skurcze i obrzęki nóg – w związku z obciążeniem kończyn dolnych, zaburzeniami przepływu krwi, a także zatrzymywaniem wody w organizmie częstą dolegliwością ciążową są również skurcze i obrzęki nóg. Najczęściej pojawiają się one w III trymestrze.
 • Upławy – w trakcie ciąży pojawić może się także obfitsza wydzielina z pochwy. Nie stanowi ona powodu do zmartwień o ile nie zauważy się w niej nawet minimalnych ilości krwi – w takich sytuacjach powinna skłonić kobietę do jak najszybszej konsultacji z lekarzem.

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – pt: 7:00 – 19:00, sb: 7:00 – 13:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Dorota Steczko
+48 881 03 03 08

mgr Marta Sutkowska
+48 881 03 03 09

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

top