Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku a ciąża
W ostatnich latach samolot stał się jednym z popularniejszych środków transportu. Dotyczy to również kobiet w ciąży. Planując lot rozważamy wszelkie sytuacje związane z bezpieczeństwem przyszłej mamy. Poza samym lotem wiele osób zastanawia się, czy bramki kontroli bezpieczeństwa są bezpieczne dla ciężarnej i rozwijającego się płodu. Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Spis treści
Czy skanery lotniskowe są bezpieczne w ciąży?
Tak skanery lotniskowe są bezpieczne w ciąży. Według TSA (Transportation Security Administration) wszystkie urządzenia używane na lotniskach w punktach kontroli bezpieczeństwa i służące do prześwietlania są bezpieczne dla wszystkich podróżnych, w tym również kobiet w ciąży.
Czy przechodzenie przez rentgen na lotnisku w ciąży jest bezpieczne?
Należy wyjaśnić jedną zasadniczą kwestię. Skanery bezpieczeństwa ciała znajdujące się na lotnisku nie są rentgenem i nie używają promieniowania jonizującego (promieniowania X) do uzyskania skanu osoby. Również bramki do wykrywania metalu, czy ręczne skanery do wykrywania metalu nie używają promieniowania rentgenowskiego. Dlatego poddanie się kontroli bezpieczeństwa jest bezpieczne dla kobiet w ciąży.
Czy skanery ciała na lotnisku mają wpływ na rozwijający się płód?
Skanery ciała na lotniskach są bezpieczne. Obecnie stosowane są skanery na fale milimetrowe (to NIE jest promieniowanie jonizujące). Fale milimetrowe (ang. EHF – Extremely high frequency) to fale radiowe obejmujące częstotliwości: 30-300 GHz i długość 1-10 mm.
Są dwa rodzaje skanerów wykorzystujących fale milimetrowe:
- pasywne
- aktywne.
Pasywne skanery ciała nie emitują żadnego promieniowania. Pasywne skanery ciała tworzą obraz, zbierając i analizując poziom naturalnego promieniowania emitowanego z powierzchni ciała ludzkiego.
Aktywne skanery ciała natomiast emitują milimetrowe fale radiowe, czyli fale o długości od 1 do 10 mm. Długość fali jest tak dobrana, ponieważ ubrania nie stanowią dla nich przeszkody, i przez to wyemitowana fala kierowana w stronę skanowanej osoby przechodzi przez ubranie, ale odbija się od powierzchni ciała, lub ukrytych przedmiotów, a następnie powraca. Sygnał zostaje odczytany, a następnie oprogramowanie albo sygnalizuje, że wszystko jest w porządku, i obraz zarysów ciała nie jest generowany, albo w przypadku wykrycia anomalii generuje czarno biały obraz modelu sylwetki z zaznaczonymi obszarami wymagającymi dodatkowej weryfikacji.
Aktywne skanery ciała wykorzystujące fale milimetrowe będą generować pole elektromagnetyczne. Skan całego organizmu trwa około 2 sekund, w czasie którego organizm jest wystawiony na działanie pola elektromagnetycznego w dawce 60 µW/m2 -640 µW/m2.
Obowiązujący w Polsce górny poziom gęstości mocy pola elektromagnetycznego, w którym mogą na stałe funkcjonować ludzie, wynosi 0,1 W/m2. Unia Europejska określiła górny limit na 4,5 W/m2.
Podsumowując – Uważa się, że lotniskowe skanery ciała wykorzystujące fale milimetrowe, czy to bierne, czy to czynne nie mają wpływu na rozwijający się płód. Są uznawane za bezpieczne dla kobiet w ciąży.
Jakie są dozwolone metody kontroli bezpieczeństwa na lotnisku u kobiet w ciąży?
Metody kontroli bezpieczeństwa przed lotem są tak samo restrykcyjne dla wszystkich pasażerów i nie ma taryfy ulgowej dla kobiet w ciąży. Aktualnie portom lotniczym w Unii Europejskiej wolno używać wyłącznie urządzeń do prześwietlania osób, które NIE wykorzystują promieniowania jonizującego.
Do metod tych należą:
- Przeszukanie ręczne;
- Bramka do wykrywania metali;
- Ręczny skaner do wykrywania metali;
- Psy do wykrywania materiałów wybuchowych;
- Wykrywanie śladów materiałów wybuchowych;
- Skanery ciała fal milimetrowych (nie wykorzystuje promieniowania jonizującego) do skanowania osób.
Wszystkie te metody mogą być stosowane podczas kontroli bezpieczeństwa kobiet w ciąży.
Czy będę musiała przejść w ciąży przez skaner bezpieczeństwa?
Przed lotem kontrola bezpieczeństwa jest obowiązkowa. Skanery ciała i wykrywacze metalu są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu obawiasz się, że skaner ciała na lotnisku może zagrozić Twojej ciąży, poproś personel lotniska odpowiedzialny za kontrolę bezpieczeństwa o alternatywną metodę, czyli o dokładne ręczne obszukanie lub przeszukanie.
Zostaniesz poproszona do odpowiedniego pomieszczenia. W trakcie obszukiwania możesz zostać poproszona o rozluźnienie lub zdjęcie niektórych ubrań. Zajmie to wtedy więcej czasu, ale personel bezpieczeństwa na lotnisku w sytuacjach obaw o bezpieczeństwo ciąży jest bardzo wyrozumiały i bardzo pomocny.
Pamiętaj, jeżeli odmówisz całkowicie kontroli bezpieczeństwa, nawet będąc w ciąży, nie zostaniesz wpuszczona na pokład samolotu.
Czy prześwietlanie bagażu jest szkodliwe dla kobiet w ciąży?
Nie jest szkodliwe. Maszyny do prześwietlania bagażu, służą do kontroli jego zawartości, a nie do skanowania pasażerów. Bramka do skanowania bagażu wykorzystują niewielkie dawki promieniowania X (promieniowania jonizującego). Urządzenia są tak zaprojektowane i wyposażone w elementy bezpieczeństwa, aby wykorzystywane promieniowanie X nie było groźne dla osób przemieszczających się obok maszyny.
Niezależnie od tego, czy jest się pracownikiem lotniska, pasażerem, dorosłym, dzieckiem, czy kobietą w ciąży.
Jeśli interesuje Cię temat bezpieczeństwa lotów w ciąży, to zapraszamy do przeczytania artykułów: LOT SAMOLOTEM W CIĄŻY oraz PODRÓŻ SAMOLOTEM W CIĄŻY – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA.