+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Chłopiec czy dziewczynka? Ludowe przesądy

Większość przyszłych rodziców, już od chwili kiedy dowiedzą się o ciąży, zastanawia się, czy będzie to chłopiec czy dziewczynka. Choć na odpowiedź trzeba poczekać najczęściej do ok. 15-16 tygodnia ciąży, kiedy możliwe jest rozpoznanie płci podczas badania USG, istnieje wiele ludowych przesądów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, które mają pomóc przewidzieć, czy rodzice spodziewają się syna czy córki.

Chłopiec czy dziewczynka? Kto zabiera urodę mamie?

Jeden z najstarszych ludowych przesądów mówi o tym, że „córka zabiera mamie urodę”. Jeśli w ciąży kobieta boryka się z problemami skórnymi, wypadającymi, przetłuszczającymi się włosami, zmęczeniem i osłabieniem uważa się, że urodzi dziewczynkę. W przeciwnym razie, kiedy w ciąży czuje się świetnie i promienieje, może spodziewać się chłopca.

Zachcianki w ciąży a płeć dziecka

Zachcianki ciążowe dotyczą większości przyszłych mam i uważa się, że na ich podstawie można odgadnąć, czy spodziewa się córki, czy syna. Ochota na kwaśne, słone i ostre potrawy, według ludowych przesądów, oznacza, że jest w ciąży z chłopcem, natomiast apetyt na słodkie dania i przekąski oznacza, że urodzi dziewczynkę.

Brzuch w ciąży a płeć dziecka

Kolejny ludowy przesąd mówi o ocenie płci dziecka na podstawie wyglądu brzucha mamy. Według niego, okrągły, przypominający piłkę brzuch sugeruje, że kobieta może spodziewać się córki, natomiast szpiczasty brzuch – syna.

Poranne mdłości a płeć dziecka

Poranne mdłości to często pierwszy objaw ciąży. Według ludowych przesądów kobiety doświadczające uporczywych mdłości, utrzymujących się dłużej niż przez pierwszy trymestr spodziewają się dziewczynki. Lekkie, nie utrudniające znacznie codziennego życia nudności mogą oznaczać dziecko płci męskiej.

Włosy na brzuchu a płeć dziecka

Kolejny przesąd dotyczy oceny płci dziecka na podstawie obecności włosów na brzuchu kobiety w ciąży. Przypuszcza się, że włosy na brzuchu świadczą o tym, że spodziewa się ona chłopca, natomiast brak owłosienia może oznaczać, że urodzi się dziewczynka. 

Nastrój w ciąży w płeć dziecka

Niektórzy próbują przewidzieć płeć dziecka na podstawie samopoczucia przyszłej mamy. Częste wahania nastroju, rozdrażnienie, według przesądów, świadczą o tym że kobieta spodziewa się dziewczynki. Z kolei dobre samopoczucie przez większość ciąży ma być zapowiedzią chłopca.

Tętno dziecka w ciąży a płeć

Uważa się, że wyższe tętno (ok. 140 uderzeń na minutę) dziecka w ciąży zwiastuje dziewczynkę. Z kolei tętno w granicach 110-130 uderzeń na minutę może oznaczać, że przyszła mama spodziewa się syna. 

Wróżba z obrączki – jaka płeć?

Wróżenie z obrączki to dawna metoda na odgadnięcie płci dziecka. Aby ją wykonać należy przewlec nitkę przez obrączkę i trzymać ją nad brzuchem. Wahadłowy ruch obrączki, według przesądów, oznacza narodziny dziewczynki, natomiast jeśli obrączka zaczyna się obracać, uważa się, że przyszła mama może spodziewać się chłopca. 

Chłopiec czy dziewczynka? – podsumowanie

Istnieje wiele ludowych przesądów, na podstawie których od wielu pokoleń, rodzice starają się odgadnąć płeć dziecka już od samych początków ciąży. Warto jednak pamiętać, aby podchodzić do nich z dużą rezerwą, a jedyną pewność odnośnie płci dziecka dają badania USG.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.