Karmienie piersią – jak zacząć?
Jak karmić po porodzie naturalnym, jak po cesarskim cięciu? Jak karmić wcześniaka? Jak radzić sobie z karmieniem bliźniąt? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Jak zacząć karmić po porodzie naturalnym
Na odsłoniętym brzuchu mamy ląduje maleńkie, mokre i ciepłe dziecko. Moment, na który wszyscy- rodzice, położne, lekarze- czekamy. I tak naprawdę pierwsze karmienie może mieć miejsce już chwilę później, podczas kontaktu „skóra do skóry”. Najczęściej jednak po urodzeniu łożyska i zaopatrzeniu Mamy, kiedy zostajecie sam na sam z maluchem w towarzystwie położnej,w spokoju możecie przystawić dziecko do piersi i cieszyć się tą chwilą. Zwykle noworodek sam da znać, że jest chętny by rozpocząć karmienie – szuka piersi, potrząsa główką, otwiera buzię.
W pierwszym karmieniu na pewno pomoże Wam położna. Dobrze wiedzieć jednak, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać przy kolejnych próbach. Prawidłowe przystawianie dziecka do piersi niesie bowiem za sobą obustronne korzyści: zaspokaja swój głód, umożliwiając wzrost i rozwój noworodka i podtrzymuje odpowiednią laktację u matki.
Podczas pierwszego karmienia poproś by była koło Ciebie osoba mogąca pomóc. Ułóż się wygodnie na boku, nieco dalej od krawędzi łóżka. Pod głowę podłóż poduszkę. Przytul dziecko „brzuszek do brzuszka”, ustawiając jego główkę na wysokości piersi. Kiedy będzie gotowy- otworzy buzię, zacznie szukać piersi- podaj mu pierś chwytając ją kciukiem i palcem wskazującym ułożonymi jak litera C. Nie uciskaj otoczki piersi. Nie musisz też odsłaniać jego noska choć może się pozornie wydawać, że pierś zasłania mu dostęp powietrza. Otwartą dłonią stabilizuj główkę dziecka. Jeśli maluch złapał głęboko brodawkę oraz większą część otoczki, policzki ma zaokrąglone, a buzię szeroko otwartą, widać jak porusza się jego krtań, a Ty słyszysz odgłos połykania (ale nie mlaskania lub cmokania!) można jedynie pogratulować Mamie, a dziecku życzyć smacznego!
Jak karmić po cięciu cesarskim?
Sposób, w jaki narodziło się Twoje dziecko może mieć wpływ na początek doświadczeń związanych z karmieniem piersią. Najczęściej wiąże się to jednak jedynie z pierwszymi godzinami po porodzie oraz z doborem odpowiednich pozycji. Kobieta, która rodziła drogą cięcia cesarskiego potrzebuje nieco więcej czasu aby dojść do siebie i mieć siłę by utrzymać dziecko podczas karmienia.
W większości przypadków nie ma natomiast przeciwwskazań do karmienia ze strony medycznej.
W sytuacji gdy jest w pełni świadoma, a jej stan zdrowia i stan zdrowia malucha na to pozwalają, warto podjąć próbę przystawienia do piersi możliwie jak najszybciej, jeszcze przed pierwszym wstaniem z łóżka. Do czasu gdy samodzielnie nie jest w stanie wstawać konieczna jest jednak pomoc osoby towarzyszącej, która będzie w stanie podać dziecko i asystować mamie.
Jak karmić dziecko urodzone przedwcześnie? Rady dla mamy wcześniaka
O dobroczynnym, leczniczym wpływie pokarmu matki dziecka urodzonego przedwcześnie pisaliśmy tutaj (link do Więcej niż pokarm- karmienie wcześniaków). Terapeutyczne działanie siary zadziwia i zachwyca jednocześnie, co więcej udowodnione jest badaniami naukowymi. Jeśli chcesz z niego skorzystać zapoznaj się z poniższymi wskazówkami dotyczącymi karmienia.
Sposób karmienia malucha urodzonego przedwcześnie zależny jest od stanu jego zdrowia i rozwoju. Najmniejsze z nich żywione są pozajelitowo, a więc dożylnie. Nawet w takich sytuacjach zaleca się jednak by mama rozpoczęła odciąganie pokarmu możliwie wcześnie (6-12 godzin po porodzie) aby pobudzić laktację i być gotową do podania własnego pokarmu, a w późniejszym okresie karmienia piersią. Stymulacja laktacji powinna przebiegać podobnie do naturalnego rytmu karmienia (z obu piersi co około 3 godziny, w tym także przynajmniej raz w ciągu nocy, przez przynajmniej 10 minut z każdej z piersi). Pokarm naturalny będzie niesłychanie ważny i potrzebny gdy tylko maluch będzie na tyle duży by móc go przyjmować, a dzięki mrożeniu pokarmu można go przechowywać kilka tygodni, a nawet w specjalnych warunkach kilka miesięcy. O postępowanie z odciągniętym pokarmem najlepiej zapytać położne z oddziału neonatologicznego, na którym przebywa dziecko. Dzięki stymulacji laktacji i mrożeniu pokarmu, można pomóc maluchowi wymagającemu intensywnej opieki medycznej od jego urodzenia.
Próby przystawiania do piersi warto podjąć jak najszybciej – gdy tylko stan noworodka będzie na to pozwalał. Pierwsze karmienia wcale nie muszą być efektywne, opróżniające pierś. Istotna jest nauka ssania piersi oraz sam bliski kontakt matki i dziecka. Najlepszymi pozycjami do karmienia wcześniaka są pozycje, w których mama podtrzymuje głowę i tułów dziecka – pozycja krzyżowa i spod pachy, które opisane są dokładnie tutaj (LINK do Wygoda przede wszystkim czyli pozycje do karmienia). W karmieniach na oddziale neonatologicznym na pewno pomogą Ci położne, a korzystając z pobytu na oddziale warto dopytać o szczegóły istotne po wypisie do domu: jak sprawdzić czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka, kiedy korzystać z laktatora, jak i kiedy używać pomocy przy karmieniu (kubeczka, łyżeczki itp.), gdzie można uzyskać poradę lub pomoc.
W przypadku ciężkich do przezwyciężenia trudności koniecznie skonsultuj się z doradcą laktacyjnym.
W opiece nad wcześniakiem trudne sytuacje się zdarzają, ale pełne karmienie piersią na żądanie jest jak najbardziej możliwe.
Jak karmić bliźniaki – 10 wskazówek dla mam
Karmienie bliźniąt lub wieloraczków należy zdecydowanie do wyjątkowych wyzwań w dziedzinie laktacji. Wszyscy wiemy jednak, jak wartościowy ze względów odżywczych i cenny pod względem zdrowotnym jest pokarm naturalny (link do Skarb od pierwszej kropli). Warto więc to wyzwanie podjąć! Co może pomóc?
- Do karmienia piersią, w przypadku ciąży mnogiej podobnie gdy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z laktacją, najlepiej przygotować się jeszcze przed porodem- poznać podstawy teoretyczne i zbudować swoją grupę wsparcia. Dobrze jest skorzystać z porad, warsztatów prowadzonych przez osoby z wykształceniem medycznym tak by uzyskać rzetelne, wiarygodne informacje. Warto również znaleźć swoją „pomocną dłoń”, która będzie gotowa przybyć na ratunek w sytuacjach wymagających wsparcia.
- Warto pamiętać, że dzieci różnić się będą charakterem, umiejętnościami, tempem rozwoju oraz potrzebami. W pierwszych tygodniach warto obserwować i notować sobie karmienia dla każdego z noworodków indywidualnie, aby w razie trudności skonsultować się ze specjalistą
- W okresie poporodowym zaleca się, by karmić piersią noworodki indywidualnie do czasu, aż każde będzie samodzielne, efektywne ssało pierś po przystawieniu. Większość mam karmi maluchy dwojako: indywidualnie oraz na raz. Jednoczasowe karmienie, gdy tylko nabierze się już wprawy a dzieci są na to gotowe, stanowi jednak sporą oszczędność czasu i przy tym stymulację laktacji stosowną do zapotrzebowania
- Aby ułatwić sobie karmienie obu bliźniąt na raz warto skorzystać z specjalnych poduszek do karmienia albo kilku zwykłych „jaśków”.
- Najwygodniejsze pozycje do karmienia jednoczesnego bliźniąt to: pozycja spod pachy lub pozycja klasyczna dla dwójki maluchów, pozycja łącząca klasyczną dla jednego z rodzeństwa i spod pachy dla drugiego (LINK do strony z pozycjami).
- Pamiętaj, by starać się zmieniać pozycje w jakich karmisz swoje dzieci. Pozwoli to na równomierne opróżnianie obu piersi. Zacznij od tej, w której czujesz się najpewniej ale staraj się przyzwyczaić do innych ułożeń.
- Jeśli zastanawiasz się czy Twoje piersi są w stanie wytworzyć odpowiednio dużo pokarmu, pamiętaj, że możesz zaufać swojemu ciału. Regularne przystawianie noworodków do piersi stymuluje je do produkcji mleka zgodnie z zapotrzebowaniem. W przypadku wątpliwości, skonsultuj się z doradczynią laktacyjną, która pomoże ocenić Ci efektywność ssania maluchów.
- Zmieniaj pierś, do której przystawiasz maluchy podczas każdego karmienia. Jedynie
w sytuacjach szczególnych zaleca się przeznaczenie jednej piersi dla jednego z bliźniąt (np. w przypadku wystąpienia pleśniawek u jednego z dzieci). W razie wątpliwości dopytaj swojego doradcę laktacyjnego. - Chociaż karmić piersią może tylko Mama, Tata jest niesłychanie ważny i potrzebny do pomocy, zwłaszcza z dwójką. Niech przejmie przewijanie, ubieranie maluchów, karmienie innymi metodami jeśli zajdzie taka konieczność, a przede wszystkim niech asystuje w przystawianiu do piersi.
- Po wyjściu ze szpitala pamiętaj, że dbanie o siebie jest równie ważne jak troska o Twoje dzieci. Jedz zdrowo, pij dużo wody, korzystaj ze snu maluchów aby samej się zdrzemnąć, znajdź choć chwilę tylko dla siebie. Oprócz swojego męża czy partnera, możesz zaangażować osoby z rodziny lub przyjaciół do pomocy w codziennych sprawach- prostych, domowych czynnościach. Za pewne zrobią to z dużą radością. Mama jest przecież najważniejsza!