+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Zmiana postawy ciała kobiety w ciąży - jakie dolegliwości może wywoływać?

Ciąża to czas, który wpływa na wiele aspektów w życiu kobiety. Jedna z kluczowych przemian zachodzi w postawie ciała kobiety. Choć ciało stopniowo przystosowuje się do zmiany położenie środka ciężkości, to mogą pojawić się dolegliwości bólowe z tym związane. Fizjoterapia uroginekologiczna pomaga kobietom w ciąży polepszać ich komfort życia i zapobiegać skutkom ubocznym ze strony narządu ruchu. Jakie zmiany zachodzą w postawie ciała kobiety w ciąży? W czym może pomóc fizjoterapeuta uroginekologiczny? Przeczytaj nasz artykuł i zwiększ swoją wiedzę na temat okresu ciąży.

Postawa ciała u kobiety w ciąży

Okres ciąży jest czasem, w którym zachodzi wiele ważnych procesów i zmian, a efektem tego są narodziny maluszka. Powiększająca się z miesiąca na miesiąc macica potrzebuje coraz więcej miejsca. Na skutek zmian w obszarze kompleksu miedniczno-lędźwiowego dochodzi do przesunięcia środka ciężkości ciała. Efektem tego jest kaskada zmian w postawie i napięciu mięśniowym, które mogą spowodować nieprzyjemne dolegliwości bólowe u kobiety w ciąży.

Patrząc na postawę ciała kobiety w ciąży warto swoją obserwację rozpocząć na stopach. Wpływ relaksyny w ciąży powoduje problemy ze stopami, które przejawiają się obniżeniem łuku podłużnego stopy i tymczasową koślawość. Ustawienie stóp ma bardzo bezpośredni związek z tym, co dzieje się powyżej. Co to oznacza? Jeśli stopy nieprawidłowo funkcjonują zarówno w staniu, jak i chodzie nie ma możliwości, aby stawy kolanowe czy miednica ustawiła się odpowiednio. Na końcu całego układu mięśniowo-szkieletowego jest szyja i głowa, co będzie istotne w przypadku szukania przyczyn przykładowo bólu głowy. Często pracę z zaburzeniami w górnej partii ciała trzeba rozpocząć poprzez poprawę wzorca ruchu w jego dolnej części.

Z drugiej jednak strony zmiany w postawie ciała w ciąży są nieuniknione. U jednych kobiet będą one bardziej zauważalne, a u innych mniej. Konsultacja u dobrego fizjoterapeuty uroginekologicznego pozwoli na bieżąco usuwać negatywne skutki zmian zachodzących podczas ciąży, które rzutują na układ ruchu( Sprawdź ofertę dla kobiet w ciąży w Centrum Medycznym Meavita – INDYWIDUALNY TRENING FUNKCJONALNY W CIĄŻY). Fizjoterapia dysponuje wieloma skutecznymi technikami leczenia dolegliwości bólowych u kobiet w ciąży.

Wpływ zmian zachodzących w ciąży na układ ruchu

Jak już wcześniej zostało wspomniane, zmiany ustawienia stóp wpływają na kolejne partie ciała kobiety w ciąży. Koślawość stóp i brak prawidłowo wykształconego łuku przyśrodkowego wpływa na ustawienie do wewnątrz stawów kolanowych i stawów biodrowych. „Zamknięte” biodra powodują przodopochylenie miednicy, które już w znaczący sposób wpływa na zmiany fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Warto pamiętać też o tym, że powiększająca się macica i osłabienie siły mięśni brzucha również doprowadza do przodopochylenia miednicy.

ciało kobiety w ciąży

Miednica jest podstawą dla kręgosłupa tak, jak fundamenty dla nowo powstającego domu. Pogłębienie przodopochylenia miednicy (w związku ze zmianą położenia środka ciężkości ciała w ciąży) spowoduje zwiększenie lordozy lędźwiowej, a następnie zwiększenie kifozy piersiowej, dzięki czemu można przeciwdziałać sile grawitacji. Efektem nadmiernej kifozy piersiowa będzie wysunięcie głowy do przodu (protrakcja), a odcinek szyjny straci swoje naturalne krzywizny. Wszystkie zaburzenia fizjologicznych krzywizn powodują nieprawidłowy rozkład napięcia mięśniowego w całym układzie mięśniowo-szkieletowym.

Skutki przodopochylenia miednicy i nadmiernej lordozy lędźwiowej:

  • Skrócone: mięśnie biodrowo-lędźwiowe, mięśnie proste uda, mięsień prostownik grzbietu w odcinku lędźwiowym
  • Osłabione: mięśnie brzucha, mięśnie pośladkowe wielkie, mięśnie kulszowo-goleniowe, mięśnie dna miednicy

Skutki nadmiernej kifozy piersiowej i protrakcji barków:

  • Skrócone: mięśnie piersiowe większe i mniejsze, mięśnie najszersze grzbietu, napięta przepona oddechowa
  • Osłabione: mięsień prostownik grzbietu w odc. Th, mięsień czworoboczny grzbietu w części wstępującej

Skutki nieprawidłowego ustawienia szyi i głowy:

  • Napięcie na całym obszarze podpotylicznym
  • Zaburzenie ruchomości na przejściu szyjno-piersiowym kręgosłupa

Dolegliwości bólowe związane ze zmianą postawy

Po zapoznaniu się ze zmianami w postawie ciała, które determinowane są przez okres ciąży, można łatwo domyśleć się, z jakimi dolegliwościami bólowymi zawita kobieta w ciąży do gabinetu rehabilitacji. Układ ruchu mocno obciążony przez nową sytuację w życiu kobiety może manifestować swoje niezadowolenie przez przejściowy lub permanentny dyskomfort. Jednym z najczęstszych powodów pojawienia się pacjentki w ciąży u fizjoterapeuty jest ból kręgosłupa na różnym jego poziomie. Nadmiernie napięte mięśnie przykręgosłupowe będą powodować dolegliwości bólowe, które z czasem mogą ograniczyć funkcjonowanie kobiety w ciąży.

Ból głowy może być kolejnym przejawem zachodzących zmian w postawie ciała. Jednak w tym przypadku trzeba być bardzo uważnym. Ból głowy może mieć różnorodny powód i należy diagnostykę poszerzyć o konsultacje u specjalistów z innych dziedzin medycyny. Niemniej jednak duży odsetek kobiet w ciąży cierpi na tzw. napięciowe bóle głowy, które udaje się skutecznie wyleczyć za pomocą fizjoterapii.

Dolegliwości bólowe kończyn dolnych to kolejny temat warty poruszenia. Zwiększone obciążenie stawów biodrowych, stawów kolanowych i stawów stopy z uwagi na ciążę może być powodem, dla którego kobiety będą unikać aktywności fizycznej. Nic bardziej mylnego! Ogólne wzmacnianie mięśni u kobiet w ciąży oraz delikatna aktywność fizyczna będą zapobiegać osłabieniu mięśni kończyn dolnych.

Na koniec warto wspomnieć o miednicy i zaburzeniach na jej poziomie. Jednym z najczęściej pojawiających się problemów u kobiet w ciąży są bóle spojenia łonowego czy stawów krzyżowo-biodrowych. Na skutek działania hormonów utrzymujących ciążę dochodzi do rozluźnienia całego aparatu więzadłowego, co powoduje problemy ze stabilnością wymienionych powyżej stawów.

ból w ciąży a wizyta u fizjoterapeuty

Najważniejsze co jest do zapamiętania to to, że dolegliwości bólowe z układu ruchu u kobiet w ciąży można leczyć za pomocą bezpiecznych metod fizjoterapeutycznych. Nie trzeba czekać z działaniem rehabilitacyjnym do porodu. Zmniejszenie, a nawet całkowite usunięcie bólu u kobiety w ciąży wpłynie pozytywnie na jej samopoczucie i komfort życia.

Możliwe działania fizjoterapeutyczne u kobiet w ciąży

Współczesna fizjoterapia posiada szereg działań, które pozwolą kobietom w ciąży zapobiegać negatywnym skutkom zmian zachodzących w postawie ciała. Profilaktyka jest jednak zdecydowanie bardziej zalecana niż późniejsze leczenie.

Co warto zrobić, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów bólowych z narządu ruchu w okresie ciąży?

  • Być aktywną fizycznie na całym przebiegu ciąży (o ile nie ma przeciwwskazań medycznych)
  • Odbyć wizytę konsultacyjną u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który omówi wszelkie wątpliwości z pacjentką
  • Dbać o różnorodność ćwiczeń wzmacniających i rozluźniających (równowaga mięśniowa)
  • Prowadzić trening mięśni dna miednicy
  • Znaleźć czas na regenerację i odpoczynek

Jeśli jednak pojawią się dolegliwości bólowe z układu mięśniowo-szkieletowego, można bez problemów umówić się do dobrego fizjoterapeuty uroginekologicznego, który skutecznie pomoże kobiecie w ciąży. Pierwsza wizyta konsultacyjna oparta będzie w głównej mierze na badaniu podmiotowym i wywiadzie medycznym. Po zebraniu najważniejszych informacji od pacjentki, doświadczony fizjoterapeuta uroginekologiczny zaplanuje proces przyszłej terapii tak, aby poprawić jej komfort życia.

fizjoterapia w ciąży

Co do samych metod fizjoterapeutycznych: u kobiety w ciąży można pracować w różnoraki sposób. Zalecane pozycje do terapii to leżenie na boku lub leżenie tyłem (na plecach) oraz pozycja siedząca. Pozycja w leżeniu przodem (leżeniu na brzuchu) z wiadomych przyczyn odpada. W terapii fizjoterapeutycznej wykorzystywane są metody delikatnej pracy mięśniowo-powięziowej, elementy masażu głębokiego czy subtelna mobilizacja stawów. Z uwagi na rozluźnienie aparatu więzadłowego nie są wskazane żadne manipulacje stawowe nawet te na odległych od miednicy częściach ciała.

Konsultacja z dobrym fizjoterapeutą uroginekologicznym pozwoli także dobrać skuteczne i bezpieczne ćwiczenia wzmacniające czy rozciągające w zależności od potrzeby. Aktywność fizyczna w ciąży jest bardzo ważna, ponieważ nie tylko zapobiega pojawieniu się dyskomfortu z narządu ruchu, ale także przygotowuje do wysiłku, jakim będzie poród.

Podsumowanie

Dolegliwości bólowe u kobiet w ciąży wynikające ze zmienionej postawy ciała obniżają jej komfort życia i pogarszają samopoczucie. Na szczęście jednak istnieje wiele bezpiecznych metod badania i terapii oferowanych przez fizjoterapeutę uroginekologicznego, które mogą być zastosowane już na etapie ciąży. Zalecamy wizytę u dobrego fizjoterapeuty uroginekologicznego, który dokładnie zbada problem i zaprogramuje dalszy tok terapii. Niemniej jednak profilaktyka jest najważniejsza! Jeśli nie istnieją przeciwwskazania medyczne, to odpowiednio dostosowana aktywność ruchowa kobiety w ciąży będzie działać zapobiegawczo.

Bibliografia

  1. Conder R, Zamani R, Akrami M. The Biomechanics of Pregnancy: A Systematic Review. J Funct Morphol Kinesiol. 2019 Dec; 4(4): 72.
  2. Kozłowska J., Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie, 2006 AWF Kraków
  3. Majchrzycki M. I inni. Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa u kobiet w ciąży. Ginekologia Polska 2010, 81, 851-855.
mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.