+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

RMPB czy to tylko defekt estetyczny

Dla wielu kobiet rozejście mięśnia prostego brzucha to jedynie defekt estetyczny. Po porodzie ciągle utrzymujący się „brzuch ciążowy” skłania młode mamy do tego, aby próbować przywrócić mu wygląd sprzed ciąży.

Czy tak jest rzeczywiście? Czy to jedynie problem z wyglądem i nadmiarem zbędnych kilogramów?

Otóż niestety nie. Rozejście mięśnia prostego brzucha to zdecydowanie bardziej złożony problem, mogący wywołać wiele dysfunkcji w częściach ciała, często oddalonych od mięśni brzucha. Niejednokrotnie na wizytach mówimy naszym pacjentom o „globalnym podejściu” do terapii. Wynika to z faktu, że w przypadku DR (diastasis recti) możemy śmiało powiedzieć o dysfunkcji w obrębie całego tułowia, a nie jedynie mięśni brzucha.  Dochodzi do niewydolności mięśni głębokich, a co za tym idzie upośledzona zostaje funkcja stabilizacyjna. 

rmpb czy to defekt estetyczny

Zaburzenia w obrębie przedniej ściany brzucha wpływają na pracę mięśni dna miednicy, przepony, a także mięśni przykręgosłupowych. Zostawienie tego problemu bądź zwalczanie go w niewłaściwy sposób nie tylko nie poprawią wyglądu brzucha, ale także mogą doprowadzić do kolejnych dysfunkcji związanych z wymienionymi wyżej strukturami.  Nie bez znaczenia pozostają także wszelkie zmiany w ciele kobiety, do których doszło w trakcie ciąży, a które będą miały wpływ na proces rehabilitacji rozejścia. Nadmiernie  napięte mięśnie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, które często w  okresie ciąży powodowały dolegliwości bólowe, po porodzie mogą uniemożliwiać prawidłowe ustawienie mięśni prostych ponieważ tkanki przedniej ściany brzucha są poniekąd pociągane do tyłu. Rozluźnianie struktur w obrębie tego odcinka jest integralną częścią terapii. Więcej na ten temat czytaj w TERAPIA ROZEJŚCIA MIĘŚNIA PROSTEGO BRZUCHA. 

Jako kobiecy zespół fizjoterapeutów, zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest wygląd dla każdej kobiety. Z drugiej jednak strony nadrzędnym celem naszej pracy jest przywrócenie funkcjonalności przedniej ściany brzucha. Wygląd to taka „wisienka na torcie”. 

Nie każdy „wystający” brzuch jest spowodowany przez rozejście mięśnia prostego brzucha. Nie każde rozejście objawia się dużym, pociążowym brzuchem.

Zła postawa ciała, nieprawidłowe ustawienie miednicy, wzdęcia, zaburzenie korelacji poszczególnych mięśni w obrębie powłok brzusznych – to wszystko może powodować, że brzuch kobiety jest duży, a rozejścia nie ma. Są jednak sytuacje, w których brzuch jest płaski, a RMPB jest diagnozowane. 

Coraz częściej wizyta poporodowa u fizjoterapeuty uroginekologicznego staje się tym elementem na który kobieta zwraca uwagę po porodzie. Dzięki temu na wczesnych etapach, które dają o wiele więcej możliwości udaje się rozpocząć właściwą terapię.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.