+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Zadania fizjoterapii uroginekologicznej przed- i pooperacyjnej

Fizjoterapia uroginekologiczna posiada szerokie spektrum metod i algorytmów działania, które pomagają kobietom na każdym etapie ich życia. Jednym z trudniejszych momentów zawsze będą wszelkie operacje i późniejszy powrót do formy po nich. Zabiegi ginekologiczne czy uroginekologiczne to dla wielu kobiet konieczność. Jak przebiega prawidłowy proces rehabilitacji okołooperacyjnej? Dlaczego fizjoterapia uroginekologiczna jest tak ważna? Jakie są zalety rehabilitacji uroginekologicznej przed- i pooperacyjnej? Te ważne kwestie zostały dokładnie przedstawione w poniższym artykule.

Zabiegi i operacje ginekologiczne/uroginekologiczne

Najnowsze osiągnięcia współczesnej medycyny pomagają wielu pacjentom. Wśród nich są też pacjentki, które borykają się z problemami ginekologicznymi i uroginekologicznymi. Dla wielu z nich koniecznością będzie przeprowadzenie operacji, która w dużym stopniu poprawi ich jakość życia. Wysiłkowe nietrzymanie moczu czy obniżenie narządów rodnych to nie jedyne zaburzenia, które przy zaawansowanym stadium kwalifikują się do operacji naprawczych.

Problem czy, jak i kiedy operować, to nie tylko problem uroginekologii czy ginekologii onkologicznej. To problem codziennego dnia całego działu ginekologii niezależnie czy problem będzie dotyczył choroby nowotworowej, mięśniaków macicy czy problemu nietrzymania moczu. Każdorazowo odpowiedzi na te pytania są niezwykle ważne tak, aby wybrana metoda dalszego postępowania była optymalna dla pacjentki. Jak podjąć właściwą decyzję, w jaki sposób ocenić stan zdrowia pacjenta, jakie badania laboratoryjne wykonać oraz jakie specjalistyczne konsultacje zalecić? W tym artykule skoncentrujemy się na ostatnim z pytań i jego dwóch aspektach. Po pierwsze bardzo ważnej roli fizjoterapii uroginekologicznej przedoperacyjnej, dzięki której lekarz może uzyskać informacje pomocne w procesie  kwalifikacji do zabiegów operacyjnych, a pacjentka dodatkową wiedzę o funkcjonowaniu swojego organizmu. Po drugie okres pooperacyjny, w którym fizjoterapia uroginekologiczna w większości operacji uroginekologicznych stanowi nieodzowne uzupełnienie leczenia operacyjnego. O tym, dlaczego w takich sytuacja warto skonsultować się z dobrym fizjoteraputą uroginekolgicznym szczegółowo wyjaśnimy w dalszej cześci tekstu.

Rehabilitacja przedoperacyjna – konieczność?

Z pewnością niejedna pacjentka pomyśli: „skoro czeka mnie operacja, to po co będę się przed nią rehabilitować?”. Nie bez powodu zalecana jest fizjoterapia przed zabiegami uroginekologicznymi. Jednym z jej najważniejszych założeń jest wzmocnienie układu mięśniowego tak, by rekonwalescencja po zabiegu przebiegała szybciej. Dużo łatwiej będzie pacjentce wrócić do formy po pobycie w szpitalu, jeśli wcześniej nauczyła się prawidłowych wzorców ruchowych czy zwiększyła swoją świadomość ciała. Natomiast pacjentka, która przez cały okres przedoperacyjny nie starała się pracować nad swoimi mięśniami, może dłużej odzyskiwać sprawność po ingerencji chirurgicznej. Konsultacja i terapia fizjoterapeutyczna to konieczność przed planowanymi zabiegami uroginekologicznymi. Ta zasada dotyczy również wielu innych operacji na układzie mięśniowo-szkieletowym np. rekonstrukcja więzadeł w kolanie.

Rehabilitacja przedoperacyjna to nie tylko wzmocnienie aparatu mięśniowego przed planowanym zabiegiem. To także nauka podstawowych ćwiczeń, które będą mogły być wykonywane już w pierwszych dobach po zabiegu. Zarówno operacja, jak i późniejszy pobyt w szpitalu nie sprzyjają poznawaniu nowych ćwiczeń wzmacniających czy rozluźniających. Praktykowanie delikatnych ćwiczeń oddechowych i przeciwzakrzepowych w okresie przedoperacyjnym ułatwi wprowadzenie ich już na etapie szpitalnym po zabiegu. Każda pacjentka, która została wyedukowana przez swojego fizjoterapeutę uroginekologicznego przed zabiegiem, będzie bardziej świadoma swoich ruchów po zabiegu, a co równie ważne będzie wiedziała jak je wykonywać, by sobie nie zaszkodzić w pierwszych dobach.

Warto uwrażliwić na to, jak kluczowy jest prawidłowy oddech. Wiele osób oddycha w niewłaściwy sposób, kiedy to podczas wydechu wykonują parcie zamiast angażować mięśnie brzucha i dna miednicy. Taki wzorzec oddychania w kontekście świeżo przebytej operacji na podbrzuszu może wpłynąć niekorzystnie na gojenie się rany i zwiększać ryzyko komplikacji pooperacyjnych. Choć wydaje się, że oddech jest czymś naturalnym, to czasami jego wzorzec jest zaburzony z różnych przyczyn. Odbudowa prawidłowego toru oddechowego w okresie przedoperacyjnym będzie wysoce wskazana.  

Planowane zabiegi uroginekologiczne to powód, dla którego warto udać się na konsultację do dobrego fizjoterapeuty specjalizującego się w tematyce uroginekologicznej. Już jedna wizyta konsultacyjna może przynieść wymierne efekty edukacyjne. Badanie kliniczne, ocena stanu funkcjonowania i wywiad medyczny wykonany przez fizjoterapeutę uroginekologicznego pozwolą określić, plan dalszego postępowania. Warto także wspomnieć o tym, że dzięki skutecznej terapii u doświadczonego fizjoterapeuty lekarz prowadzący może odwlec termin zabiegu lub wstrzymać konieczność jego wykonania. Operacje uroginekologiczne to procedury podnoszące komfort życia pacjentek, ale nie można zapomnieć o tym, że fizjoterapia uroginekologiczna również stara się osiągnąć ten sam cel. Niestety fizjoterapia uroginekologiczna nigdy nie zastąpi tych sytuacji, kiedy to jedynym rozwiązaniem jest wyłącznie ingerencja chirurgiczna.

Edukacja pacjentek elementem fizjoterapii okołooperacyjnej

Duże znaczenie w procesie rekonwalescencji będą mieć prozdrowotne zachowania profilaktyczne. Wyedukowanie pacjentki w tym temacie to obowiązek fizjoterapeuty. Dobry terapeuta uroginekologiczny poinstruuje kobietę o tym, jak powinna wykonywać podstawowe czynności dnia codziennego po operacji. Instruktaż powinien być przećwiczony przed zabiegiem, aby już podczas pierwszych godzin po operacji pacjentka nie zaszkodziła sobie.  Fizjoterapeuta uroginekologiczny pokaże, jak bezpiecznie np. kaszleć, kichać, korzystać z toalety czy wstawać z łóżka.

Trzeba pamiętać, że o ile w każdym praktycznie szpitalu powinien być fizjoterapeuta, to nie zawsze będzie on mógł być przy każdym pacjencie w dowolnej chwili. Dlatego też umiejętność bezpiecznych transferów w łóżku, wstawania/siadania czy kichania/kaszlu powinna być znana pacjentce już przed zabiegiem.

W przypadku wielu operacji uroginekologicznych znaczne ograniczenia w zakresie dźwigania, pracy fizycznej czy porządków domowych będą przez długie tygodnie. Edukacja i instruktaż czynności dnia codziennego nie powinien ograniczyć się tylko do wczesnego okresu pooperacyjnego. Częste powtarzanie zaleceń utrwali zdrowe nawyki profilaktyczne u pacjentki.

Rehabilitacja pooperacyjna – cele i efekty

Proces powrotu do formy zaczyna się już w pierwszych dobach po zabiegach ginekologicznych/uroginekologicznych. Na pierwszy rzut idą delikatne ćwiczenia przeciwzakrzepowe i oddechowe, których celem jest zminimalizować ryzyko komplikacji pooperacyjnych. Pionizacja z łóżka szpitalnego może okazać się nie lada wyczynem po narkozie i na środkach przeciwbólowych. Operacja operacji nie równa, ale po każdej należy zachować wszelkie względy bezpieczeństwa, żeby nie przeciążyć organizmu.

Założenia fizjoterapii uroginekologicznej po zabiegach na etapie szpitalnym:

  • Profilaktyka przeciwzakrzepowa i oddechowa
  • Instruktaż czynności dnia codziennego
  • Ogólne usprawnianie i pionizacja z ochroną rany operacyjnej
  • Świadomość dna miednicy na co dzień

Kolejnym krokiem powrotu do formy jest rozpoczęcie fizjoterapii uroginekologicznej już po wyjściu ze szpitala. Najlepiej udać się do swojego fizjoterapeuty, który skutecznie poprowadzi dalszą terapię znając wcześniejszą historię choroby. Rozpoczęcie rehabilitacji powinno być oparte o zalecenia lekarza operującego czy prowadzącego. Z pewnością taką informacje pacjentka może uzyskać w karcie wypisu ze szpitala czy też na wizycie kontrolnej po zabiegu.

Zadania fizjoterapii pooperacyjnej w dalszych tygodniach/miesiącach:

  • Stopniowe wdrażanie ćwiczeń wzmacniających
  • Mobilizacja blizny (blizn) pooperacyjnej – najwcześniej po ukończonym 6 tygodniu od zabiegu
  • Niwelowanie napięć mięśniowych przez pracę manualną czy stretching
  • Odzyskiwanie sprawności i kondycji sprzed zabiegu
  • Wdrażanie bezpiecznych form rekreacji ruchowej i aktywności fizycznej

Podsumowanie

Fizjoterapia uroginekologiczna to szeroki zakres działań terapeutycznych. Pomaga ona nie tylko kobietom w ciąży czy po porodzie, ale także pacjentkom po operacjach ginekologicznych. Celem rehabilitacji uroginekologicznej zarówno przed, jak i po operacji jest przede wszystkim poprawa jakości życia pacjentki. Operacja w znacznym stopniu może zniwelować problem, z którym kobieta zgłosiła się do lekarza. Niemniej jednak sam okres okołooperacyjny, jak i późniejszy czas rekonwalescencji wymagają pomocy ze strony doświadczonego fizjoterapeuty uroginekologicznego.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.