Nauka parcia - przygotowanie do porodu
Poród siłami natury jak sama nazwa sugeruje jest procesem fizjologicznym, który wymaga aktywności kobiety rodzącej, ale w zgodzie z jej potrzebami. Jednym z najważniejszych momentów porodu naturalnego jest II faza porodu i wypieranie dziecka przez kanał rodny. Jak powinno się przeć z korzyścią dla matki i dziecka? Czym się różni parcie spontaniczne od parcia kierowanego? Co warto mieć na uwadze podczas II fazy porodu? Dlaczego kobieta rodząca powinna uwierzyć w swoje możliwości? Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie!
Spis treści
Parcie kierowane, a parcie spontaniczne
Podczas II fazy porodu siłami natury wyróżnia się tzw. parcie spontaniczne i parcie kierowane. Parcie spontaniczne polega na wykorzystaniu naturalnych mechanizmów fizjologii porodu i podążanie za impulsami wewnętrznymi. Tymi sygnałami będą samoistne skurcze macicy, które prowadzą sukcesywnie do urodzenia dziecka. Parcie spontaniczne wspomaga II fazę porodu i jest w zgodzie z aktualną potrzebą kobiety w danym momencie. Poczucie sprawczości i wolności wyboru podczas porodu pozwala kobiecie rodzącej zmieniać pozycje i dopasowywać ułożenie swojego ciała do sygnałów płynących z wnętrza. Dzięki temu dziecko ma lepsze możliwości dopasowania się w kanał rodny matki.
Parcie kierowane to sposób urodzenia dziecka z wykorzystaniem tłoczni brzusznej. W tym przypadku mówi się o tzw. manewrze Valsalvy, czyli zwiększeniu ciśnienia śródbrzusznego w związku z parciem na zatrzymanym pełnym wdechu. Parcie kierowane odbywa się na komendę personelu medycznego i nie ma za bardzo związku z sygnałami docierającymi z wewnątrz. Wygląda to tak, że kobieta rodząca bierze głęboki wdech, zatrzymuje powietrze na jego szczycie i prze na bezdechu. Taki sposób parcia ogranicza dopływ tlenu do macicy i łożyska, zwiększa zmęczenie rodzącej oraz może spowodować pogorszenie stanu matki i dziecka. Parcie spontaniczne jest zdecydowanie lepszym wyborem niż parcie z wykorzystaniem manewru Valsalvy głównie z uwagi na podążanie za naturalnymi mechanizmami fizjologii porodu. Cały proces narodzin dziecka jest wtedy w zgodzie z naturą.
Dlaczego warto przeć zgodnie z własną potrzebą?
Kobieta rodząca sama wie, kiedy ma przeć, a mówiąc dokładniej wydychać dziecko. Matka natura umiejętnie kieruje porodem i najczęściej instrukcje personelu medycznego dotyczące parcia, (wydychania) nie są potrzebne. Możliwość decydowania o momencie parcia czy wyborze pozycji porodowej daje kobiecie rodzącej poczucie sprawczości. Dzięki temu staje się ona silniejsza i pewniejsza siebie. Podejmowanie przez kobietę rodząca decyzji co do przebiegu fizjologicznego porodu siłami natury upewnia ją w tym, że da radę. Kluczem do sukcesu jest wiara kobiety we własne możliwości i energia płynącą z wewnątrz. Potrzeba parcia jest naszym naturalnym odruchem bezwarunkowym. Wywoływanie go na siłę może przynieść więcej negatywnych konsekwencji niż pozytywnych efektów.
Z fizjologicznego punktu widzenia parcie spontaniczne ma wiele cennych zalet zarówno dla matki i dziecka. Parcie w zgodzie z potrzebami kobiety rodzącej zmniejsza ryzyko urazów mechanicznych krocza czy problemów z postępem porodu. Podczas spontanicznego skurczu macicy pozwala także na efektywny odpoczynek między skurczami.
Parcie w zgodzie z fizjologią – o czym warto pamiętać?
Przygotowując się do porodu naturalnego, warto pamiętać o kilku wskazówkach dotyczących parcia podczas II fazy porodu. Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość. Spokój i opanowanie pozwoli wsłuchać się we własne ciało i podążać za nim. Czas trwania II fazy porodu nie musi być krótki. Nie ma potwierdzonych naukowo ram czasowych, które by sugerowały konieczność szybszego zakończenia porodu. Pasywne wyczekiwanie na zejście dziecka do kanału rodnego będzie korzystnym rozwiązaniem. II faza porodu może trwać tyle, ile matka i dziecko tego potrzebują (o ile nie występują objawy świadczące między innymi o braku postępu porodu czy też zagrożeniu zdrowia czy życia matki i/lub dziecka).
Proces przygotowania do porodu to ten moment, kiedy można nauczyć się świadomości swojego ciała i udoskonalić umiejętność odczytywania sygnałów, które ono wysyła. Dzięki temu podczas porodu łatwiej jest podążać za mechanizmami fizjologicznymi, a także reagować na nie ze spokojem z uwagi na zwiększoną świadomość własnego ciała. Natura tak stworzyła kobietę, aby mogła ona urodzić dziecko, dlatego wystarczy w to uwierzyć i wydobyć z siebie wewnętrzną siłę.
Jak efektywnie przeć podczas porodu?
Parcie spontaniczne charakteryzuje się tym, że nie zawsze wykonywane jest z wykorzystaniem maksymalnej siły rodzącej. Dzięki spontaniczności możliwe jest dopasowanie siły parcia do aktualnej potrzeby. Za jednym razem może to być niewielkie parcie, a za drugim być może potrzebne będzie parcie z wykorzystaniem głośni tak, by zwiększyć jego siłę, a jednocześnie otworzyć mięśnie krocza. Tak właśnie wygląda podążanie za sygnałami docierającymi z miednicy.
Na co powinnaś zwrócić uwagę podczas II fazy porodu siłami natury?
- Słuchaj swojego ciała i zaufaj mu!
- Podążaj za instynktem, który podpowie, kiedy i jak przeć
- Regeneruj siły między skurczami partymi, aby móc efektywnej przeć w odpowiednim momencie
- Krzycz, kiedy czujesz taką potrzebę
- Oddychaj!
Podsumowanie
Pasywne podejście do I fazy porodu bez tzw. parcia kierowanego jest z pewnością z korzyścią dla matki i dziecka. Co nie oznacza, że w związku z cierpliwym oczekiwaniem na fizjologiczny postęp porodu czas narodzin dziecka się wydłuży. Wręcz przeciwnie, może to spowodować sprawniejszy poród i mniejsze ryzyko powikłań okołoporodowych. W toku przygotowań do porodu dobrze jest zapoznać się z wskazówkami dotyczącymi parcia spontanicznego, a przede wszystkim zaufać sobie i własnym możliwościom.