Fizjoterapia w połogu
Spis treści
Połóg – czas dla mamy po porodzie
Kiedy rodzisz dziecko cały Twój dotychczasowy świat się zmienia. W dużej mierze uwaga koncentrowana jest na Maluszku i jego potrzebach. Bezpośrednio po porodzie rozpoczyna się jednak bardzo ważny dla Ciebie czas – połóg ( Więcej na temat połogu przeczytasz w artykule POŁÓG). Jest to okres w którym kobiece ciało zaczyna proces powrotu do stanu sprzed ciąży. Niestety natłok nowych obowiązków, brak odpowiedniej wiedzy sprawiają, że wiele kobiet przestaje koncentrować na tym co dla nich dobre, a co ma negatywny wpływ na ich organizm.
Czy wiesz czego potrzebuje Twój organizm w trakcie połogu?
Co jest wskazane a czego absolutnie nie powinnaś wykonywać?
Jaką aktywność powinnaś wprowadzić, a jaka może Ci zaszkodzić?
Te wszystkie informacje możesz zdobyć jeszcze na etapie ciąży bądź we wczesnym okresie po porodzie. Pamiętaj, że odpowiednio wprowadzona profilaktyka, zabiegi terapeutyczne przeciwdziałają powstaniu niekorzystnych zmian spowodowanych okresem ciąży jak i samym porodem.
Dlaczego fizjoterapia w okresie połogu jest tak ważna?
Zaraz po urodzeniu dziecka jesteś w dalszym ciągu pod wpływem działania hormonu – relaksyny, który wpływa rozluźniająco na struktury Twojego organizmu tj więzadła, mięśnie. Dzięki temu ciało pozostaje elastyczne i lepiej reaguje na zastosowane techniki. Dzięki temu możemy w szybszy sposób wpłynąć na funkcję Twojego organizmu jak również na Twoją sylwetkę.
Pamiętaj jednak, że ta „elastyczność” ciała tak samo reaguje na dobre zachowania jak na te złe. Z tego względu tak ważne jest, abyś wiedziała co i dlaczego należy wprowadzić już bezpośrednio po porodzie.
Fizjoterapia w połogu – szpital
Jej kluczowe elementy to:
- Ćwiczenia przeciwzakrzepowe – szczególnie ważne dla kobiet po cesarskim cięciu ze względu na przedłużony czas do pierwszej pionizacji.
- Ćwiczenia oddechowe – uruchomienie przepony.
- Ćwiczenia mięśni dna miednicy
- Pionizacja
- Prawidłowa postawa ciała
- Wstawanie i kładzenie się do łóżka
- Pozycje do karmienia
Fizjoterapia w połogu – dom
Po powrocie do domu Twój organizm w dalszym ciągu będzie potrzebował wsparcia. Jednym z ważniejszych czynników jest prawidłowe wykonywanie czynności dnia codziennego.
Czy wiesz, że istotne jest to:
- w jaki sposób podnosisz, dźwigasz, kichasz, kaszlesz, wstajesz z łóżka
- jaką przyjmujesz pozycję do karmienia,
- w jaki sposób trzymasz postawę ciała w trakcie chodzenia, siedzenia, przewijania czy kąpania dziecka.
Jeśli nie zdobyłaś takiej wiedzy na etapie ciąży, nie powinnaś odraczać w czasie wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Wcześnie wprowadzona fizjoterapia ma na celu:
- Zapobieganie powikłaniom w postaci wysiłkowego nietrzymania moczu czy zaburzenia statyki narządów rodnych.
- Przywrócenie stabilizacji w obrębie przedniej ściany brzucha szczególnie u kobiet u których nastąpiło rozejście mięśnia prostego brzucha
- Niwelowanie dolegliwości ze strony blizny po cesarskim cięciu czy nacięciu krocza jak również zapobieganie powstawaniu zrostów.
- Eliminowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa jak również obszaru miednicy
- Zapobieganie powikłaniom zakrzepowo- zatorowym.
Występowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa, stale utrzymujący się dyskomfort w obrębie krocza, bolesne współżycie, duży, zwiotczały brzuch, popuszczanie moczu czy zmniejszone doznania seksualne nie powinny być traktowane jako przyjęty standard, że „tak musi być”. W tych jak i w wielu innych przypadkach można zastosować terapię mającą na celu zapobiegać bądź tez skutecznie leczyć powstałe dolegliwości. W wielu przypadkach ważną rolę odgrywa czas. Dlatego im wcześniej dowiesz się co dla Twojego organizmu jest dobre tym lepiej zabezpieczysz swoje ciało przed negatywnymi konsekwencjami ewentualnych powikłań, które mogą się okazać znacznie trudniejsze do zniwelowania. Pozwoli Ci to zdecydowanie szybciej wrócisz do formy po porodzie, swoich danych aktywności czy też wymarzonej figury.