+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Wpływ alkoholu na laktację

Alkohol etylowy niewątpliwie należy do substancji przeciwwskazanych w czasie ciąży oraz karmienia piersią. Niemniej jednak wiele kobiet po urodzeniu dziecka z chęcią sięga po niewielkie ilości alkoholu sądząc, że nie szkodzą swojemu nowonarodzonemu dziecku. Poniżej przedstawimy Państwu jakie ryzyko niesie ze sobą spożywanie alkoholu podczas laktacji oraz jak minimalizować wpływ tej substancji na rozwijające się niemowlę w przypadku sięgnięcia po niewielkie ilości alkoholu.

Na początku należy zaznaczyć, iż stężenie alkoholu w wydzielanym mleku osiąga podobne stężenia do tych obserwowanych we krwi matki. Największe stężenia osiągane są w czasie 30 – 90 minut od wypicia drinka, co wiążę się z faktem, że w tym czasie należy bezwzględnie unikać karmienia dziecka. Szybkość eliminacji akoholu zależy oczywiście od wielu czynników, wliczając w to stan zdrowia matki, jej wiek, wagę, stan odżywienia oraz prędkość metabolizmu. Jest to oczywiście cechą bardzo indywidualną. W przypadku wypicia drinka zawierającego niewielkie ilości alkoholu karmienie zalecane jest więc co najmniej 2 godziny od momentu wypicia.

Wpływ alkoholu zawartego w mleku matki nie został wciąż dobrze poznany i udokumentowany. Udowodniono, iż alkohol osłabia wyrzut prolaktyny z przysadki mózgowej matki po ssaniu piersi przez niemowlę – przekłada się to ostatecznie na mniejsze ilości wydzielanego przez piersi pokarmu. Dodatkowo alkohol działając bezpośrednio na niemowlę, osłabia jego odruch ssania, co sprawia, że przyjmowane jest jeszcze mniej pożywienia. Ponadto dochodzi do wpływu rytm dobowy niemowlęcia oraz osłabienia jego rozwoju motorycznego w pierwszym roku życia.

Jak jednak można przenieść owe informacje do naszego codziennego życia? Oto kilka praktycznych wskazówek, służących za małe podsumowanie:

  • Zaznaczamy jako profesjonaliści, iż zaleca się całkowitą abstynencję od alkoholu podczas karmienia piersią ze względu na jego potencjalnie szkodliwy wpływ na rosnące niemowlę.
  • W przypadku wypicia niewielkich ilości alkoholu (np. 330 ml piwa, 150 ml czerwonego wina, 45 ml alkoholu wysokoprocentowego) należy odczekać co najmniej 2 – 3 godziny do momentu następnego karmienia.
  • Alkohol osiąga największe stężenie po 30 – 90 minutach od momentu wypicia drinka, w tym czasie pod żadnym pozorem nie należy karmić dziecka.
  • Posiłek spożyty wraz z alkoholem zmniejsza poziom jego wchłaniania do krwioobiegu.
  • Przy konieczności wypicia alkoholu zaleca się to zrobić tuż po nakarmieniu dziecka, aby do czasu kolejnego karmienia organizm zdążył wyeliminować substancję
mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – pt: 7:00 – 18:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.