+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Aktywność fizyczna po porodzie

Najważniejszym pytaniem w kwestii poporodowej aktywności fizycznej jest „kiedy zacząć?”.

Odpowiedź wbrew pozorom jest stosunkowo prosta. Jeśli poród przebiegł bez komplikacji i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, a świeżo upieczona mama czuje się na siłach, pierwsze delikatne ćwiczenia można wykonywać ok. 8 godzin po porodzie siłami natury oraz 12 godzin po porodzie drogą cesarskiego cięcia. Zawsze jednak należy rozważyć aktywność ruchową w sposób indywidualny, szczególnie w przypadku kobiety, której w czasie ciąży towarzyszyła cukrzyca ciążowa. Dodatkowa obserwacja konieczna jest tym bardziej u tej Mamy, która stosowała insulinoterapię. Choć ćwiczenia wykonywane w pierwszych dobach po porodzie są z założenia ćwiczeniami rehabilitacyjnymi, mającymi na celu wsparcie regeneracji organizmu, to wprowadzając nowe ruchy czy zadania, należy mieć na uwadze nie tylko zmiany hormonalne, jakie wiążą się z okresem wczesnego połogu, ale i obciążenie, jakim była do tej pory cukrzyca ciążowa.

kiedy zacząć ćwiczyć po porodzie

Co ćwiczyć w pierwszych dobach po porodzie?

Aby wspomóc organizm kobiety po porodzie, jeszcze w szpitalu zaleca się wdrożenie 4 typów ćwiczeń:

  • Ćwiczenia oddechowe
  • Ćwiczenia przeciwzakrzepowe
  • Ćwiczenia świadomościowe mięśni dna miednicy
  • Ćwiczenia aktywujące mięsień poprzeczny brzucha 

Niezależnie od rodzaju porodu, są to ćwiczenia bezpieczne, które można wykonywać zasadniczo w każdej pozycji, rozpoczynając od leżenia i stopniowo przechodząc do pozycji bardziej pionowych, a tym samym obciążających. 

Doskonałym rozwiązaniem dla kobiety bezpośrednio po porodzie jest konsultacja z fizjoterapeutą specjalizującym się w pracy z kobietami.

Niestety z racji tego, że w Polsce nadal poporodowa rehabilitacja szpitalna stanowi rzadkość, zachęca się przyszłe mamy, aby odbyły konsultację fizjoterapeutyczną jeszcze przed rozwiązaniem. Jej celem jest m.in. nauka podstawowych ćwiczeń aktywizujących po porodzie oraz opanowanie podstawowych czynności w sposób nieobciążający dla swojego organizmu, np. wstawanie z łóżka po szyciu krocza czy po cesarskim cięciu, karmienie piersią bezpieczne dla kręgosłupa czy też noszenie  i przebieranie maluszka.  

Czy cukrzyca ciążowa jest powodem do ograniczenia aktywności po porodzie?

Nie ma ku temu żadnych wskazań. Jeśli kobieta czuje się dobrze, nie ma objawów hipoglikemii, jeśli nie towarzyszą jej żadne niepożądane objawy neurologiczne takie jak np. zawroty głowy, drętwienie kończyn,  ani nie ma innych medycznych przeciwwskazań, może wprowadzić aktywność ruchową z zaleceniem kontroli glikemii oraz obserwacji swojego organizmu.

kiedy zacząć ćwiczyć po poprodzie

Kiedy zwiększyć tempo ćwiczeń po porodzie?

Jeśli mamy na myśli intensywne treningi, bieganie i walkę z dodatkowymi kilogramami – na to przyjdzie czas po połogu. Najbliższe 6-8 tygodni to czas regeneracji organizmu. Nie oznacza to jednak, że przez prawie 2 miesiące należy całkowicie zrezygnować z ruchu.

Odpowiednio dobrana i dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu aktywność fizyczna, pozwoli zadbać o samopoczucie w czasie połogu oraz znacznie przyśpieszy powrót do formy. Najważniejszą zasadą jest obserwacja własnego ciała, oraz prawidłowa technika wykonywanych ćwiczeń. Warto pamiętać, że każde dobre ćwiczenie, można wykonać źle co w konsekwencji, zamiast pomóc, może doprowadzić do dodatkowego obciążenia organizmu np. w postaci rozejścia mięśnia prostego brzucha, wysiłkowego nietrzymania moczu czy obniżenia narządu rodnego.

Warto jest więc przed przystąpieniem do ćwiczeń skonsultować się z fizjoterapeutą. Jeśli nie udało się tego zrobić w czasie ciąży ani bezpośrednio po porodzie, dobrze o tym pomyśleć  momencie gdy świeżo upieczona mama nieco odpocznie po powrocie do domu. Optymalnym czasem na wizytę jest okres ok. 2 tygodni po porodzie. Pozwoli to w sposób optymalny wykorzystać ogromne właściwości regeneracyjne organizmu, jakie niesie ze sobą połóg. 

Nie zwlekaj więc i bez obaw zadbaj o siebie! Pożegnaj się z cukrzycą dzięki odpowiednio dobranej aktywności fizycznej.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.