Fizjoterapeuta uroginekologiczny - jak może pomóc przed porodem
Spis treści
Fizjoterapeuci uroginekologiczni ze względu na dużą wiedzę w zakresie biomechaniki ciała kobiety w ciąży, oddechu, mięśni dna miednicy, fizjologii porodu, znaczenia pozycji wertykalnych stanowią ważny filar właściwego przygotowania kobiety do porodu. W zależności od etapu ciąży, jak również indywidualnych potrzeb kobiety, praca z fizjo uro obejmuje różne formy terapii, które mają na celu przygotować kobietę do świadomego i bezpiecznego porodu.
Terapia manualna – przygotowanie do porodu
Fizjo uro przygotowuje ciało kobiety do porodu poprzez pracę manualną obejmującą przede wszystkim takie obszary jak:
- miednica w tym szczególnie kość krzyżowa, spojenie łonowe
- mięśnie przywodziciele
- powięź piersiowo-lędźwiowa
- przepona oddechowa
- mięśnie dna miednicy
Celem terapii jest zarówno zniwelowanie dolegliwości bólowych ale także przywrócenie właściwego tonusu mięśniowego, odpowiednie rozluźnienie mięśni biorących bezpośredni udział w porodzie.
Nauka oddychania przed porodem
Jest ona kluczowy element przygotowania do porodu. Umiejętność oddechu torem przeponowym, poznanie form oddychania wykorzystywanego zarówno w I jak i II fazie porodu. Kluczowe jest także poznanie błędnych zachowań, które powielane są na salach porodowych, a zdecydowanie nie wspomagają świadomego i bezpiecznego porodu takie jak bezdech czy hiperwentylacja.
Edukacja w zakresie mięśni dna miednicy – przygotowanie do porodu
Istotne z perspektywy porodu jest nauczenie kobiety świadomego rozluźnienia mięśni dna miednicy oraz znormalizowanie napięcia w ich obrębie. Ten etap jest szczególnie wdrażany na poziomie III trymestru ciąży. Na wcześniejszych etapach ciąży wspierana jest każda z funkcji mięśni dna miednicy. Jeśli kobieta nigdy wcześniej nie miała styczności z ćwiczeniami w obrębie dna miednicy, to zdecydowanie w ciąży należy tą wiedzę zdobyć. Warto także podkreślić, że nie ma ćwiczeń uniwersalnych dla każdego. Sposób aktywacji i rozluźnienia mięśni jest oczywiście taki sam, ale już stan wyjściowy mięśni dna miednicy niekoniecznie. Ocena mięśni dna miednicy, analiza objawów, sprawdzenie techniki i prawidłowość wykonywania ćwiczeń jest kluczowa, stąd najlepiej jeśli przygotowanie ma charakter indywidualny.
Indywidualne ćwiczenia w ciąży z fizjoterapeutą uroginekologicznym
Poczynając od ćwiczeń ogólnousprawniających, przez ćwiczenia mające na celu niwelowanie skutków tych zmian, które występują w organizmie kobiety w okresie ciąży, po ćwiczenia bezpośrednio przygotowujące do porodu np. ćwiczenia otwierające miednicę, ćwiczenia umożliwiające przyjęcie pozycji wertykalnych czy rozluźniające obszar miednicy.
Indywidualne treningi z fizjo uro umożliwiają skoncentrowanie się na tych elementach, które wymagają szczególnej uwagi, jak również dają możliwość odpowiedniej korekty, tak aby ćwiczenia były w pełni bezpieczne.
W Centrum Medycznym Meavita fizjoterapeuci uroginekologiczni prowadzą indywidualne treningi funkcjonalne dla kobiet w ciąży, przygotowujące je do porodu i połogu (INDYWIDUALNY TRENING FUNKCJONALNY W CIĄŻY).
Edukacja poporodowa
Warto zaznaczyć, że prawidłowe i pełne przygotowanie do porodu zakłada także przygotowanie kobiety na wypadek cesarskiego cięcia. Dodatkowo edukacja w zakresie rehabilitacji poporodowej pozwala kobiecie wdrożyć właściwe postępowanie już na etapie szpitalnym. Pierwsze tygodnie po porodzie są kluczowe dla młodej mamy, dlatego w zakres przygotowania do porodu prowadzona jest także edukacja poporodowa.
Podsumowanie
Warto pamiętać, że nigdy nie jest za późno na podjęcie działań mających na celu przygotowanie się do porodu. Natomiast należy mieć świadomość, że ciało potrzebuje czasu aby pewnych zachowań się nauczyć. Praca nad oddechem, rozluźnieniem wydaje się prosta, ale w większości nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie napięcia drzemią w naszym organizmie. Warto więc nie zostawiać ważnych rzeczy na sam koniec ciąży.