Diagnostyka RMPB

Rozejście mięśnia prostego brzucha można sprawdzić na wiele sposobów. Możemy zrobić to sami jak również z pomocą drugiej osoby.
Warto tutaj zaznaczyć, że odległość brzuśców mięśnia prostego od siebie to parametr dający nam wiele informacji ale opierając się tylko na jego podstawie nie jesteśmy w stanie postawić 100% diagnozy.
Pamiętajmy o tym, że rozejście mięśnia prostego brzucha to przede wszystkim zaburzenie funkcjonalności przedniej ściany brzucha i takie czynniki jak:
- pozycja ciała,
- stan napięcia mięśni brzucha – to czy badamy na napiętych czy rozluźnionych tkankach,
- zachowanie powłok brzusznych w trakcie ruchu,
mają wpływ na to jaka będzie ostateczna diagnoza.
Test w pozycji stojącej
Pozycja wyjściowa: Pozycja stojąca. Stopy ustawione na szerokość bioder. Brzuch rozluźniony
Ruch:
- I Odchyl tułów do tyłu i zaobserwuj jak zachowuje się Twój brzuch, czy nie tworzy się na nim stożek wzdłuż linii środkowej ciała.
- II Ułóż palce dłoni na brzuchu nad pępkiem i spróbuj wyczuć mięśnie proste brzucha, a także to w jakiej odległości od siebie znajdują się jego brzuśce. Następnie odchyl tułów do tyłu i spróbuj określić ile palców możesz zmieścić pomiędzy głowami mięśnia prostego.
Test w pozycji leżącej na plecach
Pozycja wyjściowa: Połóż się na plecach, kończyny dolne zgięte w stawach kolanowych i biodrowych. Stopy na podłożu. Ułóż palce dłoni na brzuchu w linii środkowej ciała, na wysokości pępka. Palce ustaw prostopadle do pępka, tak aby móc ocenić odległość pomiędzy głowami mięśnia prostego. Drugą rękę połóż pod głowę.
Ruch: Unieść głowę oraz barki nad podłożę i sprawdź czy Twoje palce zapadają się w głąb jamy brzusznej czy może są wypychane przez pojawiający się wzdłuż linii środkowej stożek. Spróbuj określić ile palców jesteś w stanie zmieścić pomiędzy napiętymi brzuścami mięśnia prostego brzucha. Wykonaj badanie na całej długości kresy białej, od wyrostka mieczykowatego mostka aż do spojenia łonowego.

Analiza testów: W przypadku dodatniego wyniku testu powinnaś czuć „przerwę” między mięśniami. Rozluźniona kresa spowoduje, że palce zapadną się w głąb jamy ciała, a po bokach będą wyczuwalne napięte brzuśce mięśnia prostego brzucha.
Warto wykonać test zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej i porównać otrzymany wynik.
Ze względu na bardzo subiektywną ocenę uzyskanego wyniku jak również pozostałe czynniki tj: grubość palców, wysokość uniesienia głowy, a co za tym idzie stopień aktywacji mięśni test pulsacyjny nie jest w pełni miarodajny.

W diagnostyce rozejścia mięśnia prostego brzucha bez wątpienia najbardziej wiarygodnym i miarodajnym badaniem jest ultrasonografia. USG powłok brzusznych pozwala nie tylko precyzyjnie ocenić szerokość kresy białej, ale także sprawdzić jej stan ( grubość, ciągłość, zachowanie w trakcie ruchu). Ponadto w trakcie badania można ocenić także stan oraz zachowanie mięśni mających bezpośredni wpływ na proces rehabilitacji.