+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Diagnostyka RMPB

Rozejście mięśnia prostego brzucha można sprawdzić na wiele sposobów. Możemy zrobić to sami jak również z pomocą drugiej osoby. 

Warto tutaj zaznaczyć, że odległość brzuśców mięśnia prostego od siebie to parametr dający nam wiele informacji ale opierając się tylko na jego podstawie nie jesteśmy w stanie postawić 100% diagnozy. Pamiętajmy o tym, że rozejście mięśnia prostego brzucha to przede wszystkim zaburzenie funkcjonalności przedniej ściany brzucha i takie czynniki jak:

  • pozycja ciała,
  • stan napięcia mięśni brzucha – to czy badamy na napiętych czy rozluźnionych tkankach,
  • zachowanie powłok brzusznych w trakcie ruchu,

mają wpływ na to jaka będzie ostateczna diagnoza.

Test w pozycji stojącej

Pozycja wyjściowa: Pozycja stojąca. Stopy ustawione na szerokość bioder. Brzuch rozluźniony

Ruch: 

  • I Odchyl tułów do tyłu i zaobserwuj jak zachowuje się Twój brzuch, czy nie tworzy się na nim stożek wzdłuż linii środkowej ciała.
  • II Ułóż palce dłoni na brzuchu nad pępkiem i spróbuj wyczuć mięśnie proste brzucha, a także to w jakiej odległości od siebie znajdują się jego brzuśce. Następnie odchyl tułów do tyłu i spróbuj określić ile palców możesz zmieścić pomiędzy głowami mięśnia prostego.  

Test w pozycji leżącej na plecach

Pozycja wyjściowa: Połóż się na plecach, kończyny dolne zgięte w stawach kolanowych i biodrowych. Stopy na podłożu. Ułóż palce dłoni na brzuchu w linii środkowej ciała, na wysokości pępka. Palce ustaw prostopadle do pępka, tak aby móc ocenić odległość pomiędzy głowami  mięśnia prostego. Drugą rękę połóż pod głowę. 

Ruch: Unieść głowę oraz barki nad podłożę i sprawdź czy Twoje palce zapadają się w głąb jamy brzusznej czy może są wypychane przez pojawiający się wzdłuż linii środkowej stożek. Spróbuj określić ile palców jesteś w stanie zmieścić pomiędzy napiętymi brzuścami mięśnia prostego brzucha. Wykonaj badanie na całej długości kresy białej, od wyrostka mieczykowatego mostka aż do spojenia łonowego. 

test rmpb w pozycji leżącej

Analiza testów: W przypadku dodatniego wyniku testu powinnaś czuć „przerwę” między mięśniami. Rozluźniona kresa spowoduje, że palce zapadną się w głąb jamy ciała, a po bokach będą wyczuwalne napięte brzuśce mięśnia prostego brzucha. 

Warto wykonać test zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej i porównać otrzymany wynik. 

Ze względu na bardzo subiektywną ocenę uzyskanego wyniku jak również pozostałe czynniki tj: grubość palców, wysokość uniesienia głowy, a co za tym idzie stopień aktywacji mięśni test pulsacyjny nie jest w pełni miarodajny. 

diagnostyka rmpb pod kontrolą usg, Meavita Kraków

W diagnostyce rozejścia mięśnia prostego brzucha bez wątpienia  najbardziej wiarygodnym i miarodajnym badaniem jest ultrasonografia. USG powłok brzusznych pozwala nie tylko precyzyjnie ocenić szerokość kresy białej, ale także sprawdzić jej stan ( grubość, ciągłość, zachowanie w trakcie ruchu). Ponadto w trakcie badania można ocenić także stan oraz zachowanie mięśni mających bezpośredni wpływ na proces rehabilitacji. Więcej na temat wykorzystania ultrasonografii w diagnostyce i terapii czytaj USG w praktyce fizjoterapeuty.

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – pt: 7:00 – 19:00, sb: 7:00 – 13:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Dorota Steczko
+48 881 03 03 08

mgr Marta Węglińska
+48 881 03 03 09

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska
+48 881 91 91 75

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.
top